• Hlasovanie spustené
  • Učiteľ nie je Google 5
  • diabetes
  • vedomat
  • minarik
  • TECHNIKA metodika
  • Previous
  • Ďalší

Penta je silnejšia ako Paška

Pridané: 28.10.2015 13:01:07 Počet zobrazení: 657

28 Október 2015

Čislák je najhorší minister zdravotníctva, akého sme mali, hovorí šéf lekárskych odborárov Peter Visolajský. V Košiciach dávajú lekári výpovede zo služieb, lebo majú veľa nadčasov. Minister zdravotníctva Viliam Čislák to podľa šéfa Lekárskeho odborového združenia PETRA VISOLAJSKÉHO doteraz neriešil. Prvýkrát sa s nimi prišiel rozprávať v piatok. Lekári a sestry ho vypískali.

Dali ste podnet na Európsku komisiu preto, lebo Penta má nemocnice, lekárne aj poisťovňu. Čo od toho čakáte?

Hlavne diskusiu, a tá sa začala. Mnoho ľudí sa mi ozvalo a chystáme ďalší podnet na preverenie správania sa Penty v čase, keď sa spájali poisťovne. Viac o tom nemôžem povedať.

Často vystupujete proti Pente. Prečo?

Nie som proti súkromnému vlastníctvu v zdravotníctve. No môže sa stať problémom, ak zvážime slovenské pomery. Médiá veľa hovoria, ako Penta podniká, aký má vplyv na štát, a to otvorene hovorí o probléme pôsobenia Penty v zdravotníctve. Finančná skupina v slovenských pomeroch vie dobre plávať, je to na škodu systému.

V čom?

Väčšina ministrov zdravotníctva robila predtým v spoločnostiach Penty (Viliam Čislák bol manažér v sieti nemocníc Svet zdravia, Zuzana Zvolenská bola v predstavenstve poisťovne Dôvera, Ivan Uhliarik pre spoločnosti Penty nepracoval, za jeho pôsobenia však na ministerstve či vo VšZP pracovalo veľa ľudí, ktorí predtým sedeli vo firmách Penty, pozn. red.). Aj spoluvlastník Penty Eduard Maták povedal, že sa podieľajú na tvorbe zákonov, čo je v demokratickom štáte podľa môjho názoru až neakceptovateľné. Má postavenie, v ktorom vlastní všetky segmenty: nemocnice, druhú najväčšiu poisťovňu, polikliniky, najväčšiu sieť lekární a dokonca už vyrába aj lieky.

Častý argument je, že nie je v zdravotníctve veľa odborníkov. Odkiaľ by mali prísť?

Je veľa odborníkov, ktorí by sa k tomu vedeli vyjadriť a nepracujú pre Pentu, a o to mi prídu charakternejší, lebo s tou skupinou nechcú nič mať.

Koho si viete predstaviť ako ideálneho ministra zdravotníctva?

Neviem, či je ideálny minister, ale všeobecne môžem povedať, že rozhodujúci zlom v zdravotníctve bude, keď na ministerstvo príde niekto, kto nerobil pre Pentu.

Koho by ste volili?

Nájdu sa určite dvaja – traja ľudia, ktorí by boli dobrí ministri.

Kto bol doteraz najlepší minister zdravotníctva?

Minister, ktorý chcel niečo zmeniť, bol Rudolf Zajac, ale jeho reforma podľa mňa zlyhala a dala len priestor na vstup finančných skupín do zdravotníctva. Nenachádzam dobrého ministra, ktorého obdobie by som chcel, aby sa zopakovalo. V poslednej dobe je jeden horší ako druhý. Minister Čislák je najslabší minister zdravotníctva, akého Slovensko malo.

Prečo?

Jednak z osobných kontaktov. Nedá sa povedať ani, ako rieši problémy, lebo on ich nerieši. Príde mi, že ho tam dosadili len preto, aby tam sedel a tváril sa do kamery. Som z tohto človeka absolútne sklamaný.

Naozaj nerieši problémy?

Neviem o žiadnom, ktorý by riešil a vyriešil. Keď si spomeniete na problém v žilinskej nemocnici, kde lekári a sestry dali výpovede. Pán Čislák tam neriešil nič, spoliehal sa na to, čo mu povie riaditeľ Volák. Premiér sa vrátil zo zahraničia, prečítal si noviny a Volák bol na druhý deň odvolaný.

O zdravotníctve dnes rozhoduje Fico?

Hierarchia v tejto vláde je viditeľná, ale očakáva sa nejaká autonómia ministrov. Minister by ma byť človek, ktorý si veci preverí a počúva. A teraz to Čislák robí opäť, keď podceňuje situáciu v Košiciach. Možno tam párkrát aj bol a má nejakých priateľov vo vedení, ale opäť ju podceňuje.

Nebol sa s nimi porozprávať?

Bol sa pozrieť u riaditeľa, ale stále má informácie len od neho. S lekármi sa nerozprával. Až do piatka 16. októbra, keď ho sestry aj lekári vypískali. Pritom on sám urobil podobnú vec, keď ako lekár v roku 2001 vypovedal na traumatológii služby. A teraz sú problémy na rovnakom oddelení. Keď tam pracoval on, bolo povolených len 150 hodín nadčasov, teraz ich je 400. Vtedy doktorovi Čislákovi prekážalo už 150 hodín a nechcel to odslúžiť. Čudujem sa, že za bývalými kolegami nepríde a nerieši, kde je problém.

Riešite najmä vplyv Penty na zdravotníctvo, ale je tu aj košická skupina a Pavol Paška. O nich nehovoríte. Prečo?

Kauza CT je spájaná s Paškom. Riešili sme aj ich veci. Riaditeľ Rosocha bol pri kauze upratovania odvolaný z košickej nemocnice na náš podnet. Upozornili sme na podozrivý nákup limuzíny pre riaditeľa košickej nemocnice, aj na nákup predraženej elektriny či pôsobenie pána Hložného v tendroch v zdravotníctve, upozornili sme na stranu TIP a jej zdravotnícke pozadie a riešil som aj košický centrálny príjem s europoslancom Sulíkom, kde sme dali podnet na OLAF.

Prečo lekári nehovoria o korupcii a napríklad predražených nákupoch viac?

Vieme o tých veciach zriedka. Musíme veci prácne porovnávať a zháňať informácie. Keď nám hovoril doktor Suchánek o kauze CT, bola to číra kauza. Ale sú veci, ktoré sa ťažko komunikujú – napríklad 400 miliónov, ktoré si majitelia Dôvery vytiahli z poisťovne, alebo parkoviská v bratislavskej nemocnici. Tieto veci si spoločnosť až tak nevšimla a zapadli prachom. Viem o človeku, ktorý dodáva prístroje, aj lekári chceli, aby do nemocnice kúpili od neho prístroj. Poslali dílera za riaditeľom. Díler povedal, že za riaditeľom už bol a povedal mu, aby zvýšil cenu a dal mu 30 percent do vačku. Dokážte to.

O takýchto poplatkoch sa hovorí často, ale nikdy tu nebol konkrétny prípad.

Hovorí sa, že je to bežná vec. 20 až 30 percent je bežná vec, ak chcete predať prístroj. Ja obdivujem ľudí, ako bol tento díler, ktorý to odmietol.

Odkiaľ o tom viete?

Získal som si dôveru ľudí a chodia mi anonymné, ale aj podpísané tipy. Musíte to preveriť a často neviete zohnať dôkazy, aby ste to mohli zverejniť.

Kto je v zdravotníctve silnejší? Penta alebo Paška?

Určite Penta, to bez debaty. Kvázi podnikanie niektorých akože podnikateľov je smutno-smiešne a pre primitívnosť skôr poľutovaniahodné. Naša spoločnosť by to mala riešiť opovrhnutím, keď už nefunguje právny štát. Ako kauza CT, kde si chceli uliať milión eur. Mala by zapracovať verejná mienka, ktorá by ich mala odsúdiť. Ale finančné skupiny si každý rok odlejú stovky miliónov eur, robia to sofistikovane a majú vplyv na štát. Každý, kto čítal Gorilu, si vie predstaviť, ako to asi vyzerá.

V Gorile sa píše aj o tom, že Paška má v Smere na starosti zdravotníctvo.

Áno, čítal som, ale keď si porovnávate obrat napríklad Medical Group s poisťovňou Dôvera, nemocnicami Svet zdravia, tak ten zisk sú dosť odlišné čísla. Peniaze sa točia inde. Nechcem obhajovať ani žiadne menšie zlodejiny. Bolo by dobré, keby neboli, ale tie sa aj medializáciou dajú ľahšie potlačiť ako vplyv finančných skupín, ktoré sú vo všetkých zložkách štátu.

Takže za zlé zdravotníctvo môže Penta?

Bude fungovať systém kontroly, ak ten, kto má byť kontrolovaný, bude ovládať kontrolu? Bude fungovať efektívne nakupovanie zdravotnej starostlivosti, ak ten, komu ste dali zdravotné poistné, bude môcť dávať vaše peniaze sebe a uzatvárať zmluvy sám so sebou? A bude niečo z toho ešte „zlodejina", keď budete mať možnosť napísať zákony tak, aby to, čo robíte, nebolo za zlodejinu považované?

Ako je to s korupciou u lekárov?

Treba o korupcii hovoriť a bojovať proti nej. Vyjadrenia, že sedem z desiatich lekárov berie úplatok a bez úplatku neporodíte, vedú k tomu, že chorí, ktorí prídu do nemocnice v ohrození života, alebo tehotná žena, ktorá ide rodiť, hneď núkajú lekárovi úplatok. To je veľmi zlé. Keď sa pozriete na štatistiky, napríklad ktoré má Transparency International, tak väčšina z ľudí, ktorí povedali, že sa stretli s úplatkom, dodá, že si ho nik nevypýtal. Takže ho dali sami.

A nie je to o tom, že len možno o tom neviete?

Medzi lekármi jasne tušíme, kto berie úplatky. Desať rokov pracujem a s vypýtaním úplatku som sa u kolegu nestretol.

Vám niekto ponúkol úplatok?

Úplatok mi nedal nikto, to by bol trestný čin a musel by som toho človeka nahlásiť a aj on mňa. Ale stalo sa mi, keď som bol v malej nemocnici, že mama pacienta, ktorému som diagnostikoval zápal mozgových blán, ktorý si kolegovia nevšimli, mi po vyliečení doniesla z vďaky kačku. Ja som to odmietal, ale musel som to prijať. Sú to veľmi zložité situácie na to, aby ste odmietli.

Ale čo je dar z vďačnosti a čo úplatok?

Je tam tenká, ale jasná čiara. Ideálne by bolo, a odporúčam, ak chce niekto poďakovať lekárovi, nech pošle list riaditeľovi. To si lekári vážia najviac. Viac ako fľašu drahého alkoholu.

Zdroj: SITA (Denník N)

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info