Články

Penta postrašila zavretím ProCare

Penta postrašila zavretím ProCare
Nemocnice Penty majú zisk, ProCare bol v strate. Partner Penty Eduard Maták hovorí, že v štátnych nemocniciach sa kradne.


Investičnej skupine Penta sa v zdravotníctve darí. Ich regionálne nemocnice v sieti Svet zdravia mali vlani zisk 10,5 milióna eur, poisťovňa Dôvera 12,8, len polikliniky ProCare skončili v strate takmer milión eur. A ich biznis môžu čakať ešte náročnejšie časy. Ministerstvo zdravotníctva navrhuje sprísnenie podmienok pri vyberaní poplatkov. Práve poplatky tvoria 25 až 30 percent príjmov, uvádza Penta. „Ak presadia zákon, ako je napísaný, tak zavrieme ProCare, nemáme s tým problém," povedal partner Penty Eduard Maták, teda najvyššie postavený človek tejto investičnej skupiny, ktorý je zodpovedný za zdravotníctvo.

Silné slová

Neskôr ešte pritvrdil: „Keď nám vypadne 25 až 30 percent príjmov, tak žiadny normálny investor nebude pokračovať. Výsledkom nebude to, že pán Beblavý napíše blog, ako vydrbal s Pentou, pán Beblavý napíše blog, ako vydrbal sám so sebou a s 15-tisíc platiacimi klientmi len v Bratislave."
Maták reagoval na blog opozičného poslanca, ktorý dával návod, ako sa nechať ošetriť v poliklinikách ProCare bez toho, aby ste museli platiť. Už dnes je totiž v zákone napísané, že lekár nesmie podmieňovať poskytnutie zdravotnej starostlivosti poplatkom. Nemôže teda povedať, že vás neošetrí, ak si nezaplatíte za termín.

Dá sa to aj v ProCare. Aj šéf týchto polikliník Marek Duban hovorí, že stačí prísť a nevyužívať služby recepcie ani call centrum, to je už nadštandard, za ktorý si poplatky vyberať môžu. Minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru) hovorí, že proti Pente štát nebrojí, ale chce definovať pravidlá, napríklad aby bola primeraná ziskovosť. Akú ziskovosť by mali mať zdravotné poisťovne, konkrétne nepovedal. Pripravuje zákon, ktorý by určil pravidlá, kedy by zisk tvoriť mohli a v akej výške.

Penta má dnes 17 regionálnych nemocníc, ktoré predtým patrili pod župy. Väčšinu z nich preberali v dlhoch, dnes nemocnice vykazujú vyše desaťmiliónový zisk. Ako je to možné? „Menej sa kradne," vysvetľuje si to Maták. Ako príklad spomenul nové nemocnice. V Bratislave ministerstvo vnútra postavilo Nemocnicu sv. Michala, ktorá je na počet lôžok omnoho drahšia ako nemocnica v Michalovciach, ktorú práve stavia Penta. V Michalovciach by mala byť otvorená v januári budúceho roku. Keď nie sú motivovaní správať sa efektívne, tak výsledkom podľa neho je, že niečo stojí dva – až trikrát viac. Netendruje sa centrálne, pretože riaditelia štátnych nemocníc majú veľké kompetencie pri nákupoch.

Drucker nemocnice bráni


„Pozrite sa na parkoviská zamestnancov pred štátnymi nemocnicami a porovnajte to s ich ročnými príjmami a je zrejmé, že niečo nesedí. Nepoznám prednostu alebo primára univerzitnej nemocnice, ktorý by nemal auto za 50-tisíc plus, keď jeho ročný oficiálny príjem je z nemocnice tak 25-tisíc eur," povedal Maták. Naznačujete, že od firiem dostávajú peniaze, aby od nich nakupovali? „Áno. Neviem, to dokázať, ale viem sa pozrieť na jednotkové ceny," dodal. Rozdiely v ich cenách a v cenách štátnych nemocníc sú podľa neho obludné.

„Je to ľúbivé slovo, že sa tam kradne," reaguje Drucker. Teraz sa používa často ako argument na všetko. Treba sa podľa neho pozrieť na veľkosť nemocníc, koľko tam ide peňazí a aké výkony robia. „Pripúšťam, že v najväčších nemocniciach univerzitného typu máme aj istú mieru neefektivity, najmä v Bratislave. Ale aj istú veľkú mieru nedofinancovania. Ak ste trikrát dovolili oddlženie a máte nízky prah zodpovednosti v riadení nemocníc, je tam miera laxnosti a znižovania princípu hospodárnosti," hodnotí Drucker.

Zdroj: SITA (Denník N)