• Hlasovanie spustené
  • Učiteľ nie je Google 5
  • diabetes
  • vedomat
  • minarik
  • TECHNIKA metodika
  • Previous
  • Ďalší

Poslanci zrušili prednostné vyšetrenia

Pridané: 24.02.2015 11:08:39 Počet zobrazení: 739

24 Február 2015

Poplatky za prednostné vyšetrenie sa končia. Piati poslanci strany Smer-SD predložili pri prerokovávaní zákona 577/2004 o rozsahu zdravotnej starostlivosti na poslednú chvíľu návrh, aby platené uprednostňovanie pacientov v ambulancii bolo zrušené.

Po vlaňajšej novele musel lekár v ordinačných hodinách vymedziť čas pre prednostných pacientov a rozpis hodín mu schvaľoval kraj. Od apríla sa táto možnosť skončí. Návrh, ako aj celú novelu vládni poslanci schválili. Juraj Blanár (Smer-SD) argumentoval, že „pacientom, ktorí čakali na riadne vyšetrenie, sa predlžoval čas čakania, keď mal lekár v rámci ordinačných hodín prednostné vyšetrenie". Podľa neho v zahraničí poplatky za prednostné ošetrenie nepoznajú. Návrh predložili po konzultáciách s ministerstvom.

Prednostné vyšetrenie môže podľa ministra fungovať aj ďalej, ale zadarmo. „Pri dobrom manažovaní pacientov sa nebude stávať, aby nekontrolovane čakali v dlhých radoch," dodal minister, podľa ktorého treba myslieť na benefit pacienta, ktorý čaká, kým lekár vyrieši prednostných pacientov. „Novelou sme spravili v poplatkoch poriadok, značnú časť sme zredukovali v prospech pacientov," dodal V. (Čislák) na margo celej novely. Pacienti budú platiť za výkony, uvedené v nariadení vlády 777/2004, tieto ceny si určia sami a kraje ich len zoberú na vedomie. „Tam budú reálne ceny, inak by pacient lekára, ktorý by chcel 100 eur za potvrdenie pre vodičský preukaz určite zmenil," uviedol minister. Lekári vyberajú takmer 200 rôznych poplatkov, aj ďalej si ich výšku budú určovať.

Lekári: skôr proti

„Nie je pravda, že prednostné vyšetrenia využívali iba bohatí, boli medzi nimi aj dôchodkyne, u ktorých by to človek nepredpokladal," povedala košická gynekologička MUDr. Marianna Šestinová. Ako dodala, „keď som sa pýtala na dôvod, tak preto, lebo chcú vyšetrenie absolvovať čo najskôr". Všeobecná lekárka pre dospelých z Veľkého Bielu MUDr. Jana Bendová používala možnosť objednania na prednostné vyšetrenie bezproblémovo niekoľko rokov. „Poplatok 5 eur si mohol dovoliť pravdepodobne každý z pacientov, za mesiac to je asi 30-40 pacientov," dodala lekárka, pre ktorú to bude od apríla výpadok asi 200 eur mesačne. Pediater z Krupiny MUDr. Martin Olej pripomenul, že „poplatok za recept, výmenný lístok či vypísanie kúpeľnej liečby sa vyberal len pri neindikovanej zdravotnej starostlivosti, teda minimálne". Prednostné vyšetrenie u neho pacienti využívali sporadicky. „Novelou však o túto možnosť prídu," konštatoval M. Olej. Ako dodal, „dá sa súhlasiť so znižovaním spoluúčasti pacientov na financovaní zdravotnej starostlivosti, keby to bolo následne kompenzované vyššími a hlavne reálnymi platbami zo poisťovní".

Hlohovecký lekár MUDr. Peter Pekarovič využíva poplatky za objednanie na presný termín minimálne. „Tento fenomén má pozitívne aj negatívne črty, ale legislatívna zmena nie je optimálna. Zrušenie poplatku sťaží situáciu pacientovi, slušnému lekárovi i štátu vo výbere daní," povedal P. Pekarovič. Podľa neho by boli lepšie prísne kontroly dodržiavania hodín na poradie a na objednanie, ako aj na vydávanie príjmových dokladov pacientovi. Niekoľko lekárov sa vyjadrilo, že za zrušením poplatkov za prednostné vyšetrenie je Penta, aby podporila svoju sieť súkromných zdravotníckych zariadení. Tým, že pracujúci ľudia nebudú mať možnosť objednať sa na vyšetrenie, budú vraj nútení sa stať klientmi ich zariadení.

Žiadne kompenzácie

Prezident ASL SR MUDr. Ladislav Pásztor, MSc., upozornil, že sa prijala úprava, ktorú občan chcel a dobrovoľne platil bez akejkoľvek analýzy, diskusie s odbornou verejnosťou a pripomienkového konania. „Tento krok nikomu nič dobré neprinesie. Pacient nebude mať možnosť sa prednostne objednať, prinesie to výpadok legálnych príjmov lekárom, najmä špecialistom, ale aj štátu," konštatoval L. Pásztor, ktorý očakáva od štátu kompenzácie. To však V. (Čislák) odmietol.

Pre 880 lekárov špecialistov, členov o. z. Zdravita, je to podľa L. Pásztora výpadok 20 mil. eur ročne, pre štát následne výpadok daňových príjmov 1,5 mil. eur a v prípade všetkých špecialistov až 6 mil. eur. „Je to závažný zásah, ktorý nikto neanalyzoval", zdôraznil L. Pásztor. Podľa neho nemajú zmysel registračné pokladnice v ambulanciách, od ktorých štát čakal miliónové príjmy. Prezident SLÚŠ MUDr. Andrej Janco uviedol, že sa obrátia na prezidenta Andreja Kisku, aby novelu zákona nepodpísal.

Zdroj: SITA (Zdravotnícke noviny)

Pozn. redakcie: Novela zákona bola v čase redakčnej uzávierky ešte na podpise u prezidenta. O ďalšom vývoji vás budeme informovať.

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info