• diabetes
  • Oriešok - lúskanie
  • vedomat
  • minarik
  • TECHNIKA metodika
  • Previous
  • Ďalší
Späť

Prípravu na prijímačky na osemročné gymnáziá netreba podceňovať!

Pridané: 09.11.2016 11:00:00 Počet zobrazení: 543

09 November 2016

Prechod žiaka na osemročné gymnázium si vyžaduje pripraviť ho na zmenu vo viacerých smeroch. Tá sa týka nielen nového prostredia, v ktorom ho čakajú nové priateľstvá, ale aj odlišné učebné návyky. Najprv sa však musí na gymnázium dostať...

Aby bol piatak prijatý na osemročné gymnázium, musí zväčša v máji absolvovať prijímacie konanie. Kvalitná príprava na „prijímačky" zvýši jeho šance na úspešné prijatie a zníži pocit neistoty a stresu zo samotného testovania. Piataci síce absolvujú celoslovenské Testovanie 5, ktoré sa tento rok uskutoční 23. novembra, do mája je však ďaleko a zopakované učivo prvého stupňa základnej školy si treba uchovať v pamäti aj počas jari, ktorá láka krásnym počasím a možnosťami na rôzne aktivity. Prijímacie testy overujú najmä čitateľskú gramotnosť piatakov, teda schopnosť čítať, porozumieť a využiť získané informácie.

Ako správne môžu aj rodičia svoje deti pripraviť?
Na prípravu si treba nájsť čas vo voľnom čase. Nie je v tomto smere dobré spoliehať sa na prípravu zo strany školy. Rodičom ponúkame pri domácej príprave niekoľko tipov:

  • Čím väčšiu pohodu a pokoj na učenie vytvoríte, tým lepšie a rýchlejšie si dieťa učivo zopakuje. Podporte ho úsmevom, povzbuďte ho v jeho snahe.
  • Ak sa dieťaťu nedarí, treba si dať prestávku. Občas stačí len na chvíľu „vypnúť" a potom to pôjde oveľa lepšie.
  • Rozprávajte sa s dieťaťom o tom, čo mu robí pri opakovaní problém, načúvajte a snažte sa mu s tým pomôcť.
  • Ak má dieťa niekoho, kto sa taktiež pripravuje na prijímacie testy, dajte im priestor na spoločné opakovanie si učiva. Prospešné to je, ak si vedia vzájomne učivo dobre vysvetliť, kontrolujte však, či sa skutočne učili.

Je vaše dieťa presvedčené o potrebe domácej prípravy na prijímacie testy a má všetko potrebné k ich zvládnutiu? Výborne! Ak má však pocit, že všetko pôjde jednoducho a bez problémov aj bez snahy, je vhodné ho upozorniť na obťažnosť testov a zaobstarať mu napr. testové zošity, v ktorých si môže overiť svoje vedomosti, zlepšiť čítanie s porozumením, schopnosť tvorivého myslenia a riešenia problémov.

„Prijímačky? Ľavou zadnou!"
Pomôcť piatakom v príprave môžu napríklad testové zošity zamerané na slovenský jazyk a literatúru, resp. matematiku, ktoré sú určené aj na domácu prípravu.

testy1testy2Pracovný zošit na domácu prípravu Testy zo slovenského jazyka a literatúry na prijímacie skúšky na osemročné gymnáziá obsahuje úlohy na zopakovanie si učiva z gramatickej, slohovej a literárnej zložky jazyka. Rôznorodé testové úlohy sú doplnené ukážkami zaujímavých a inšpiratívnych textov všetkých žánrov z kníh, časopisov a internetu.

Pracovný zošit na Testy z matematiky na prijímacie skúšky na osemročné gymnáziá obsahuje matematické úlohy zamerané na preopakovanie učiva, prehĺbenie matematických zručností a rozvíjanie logického a kritického myslenia dieťaťa.

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info