Články

Šikanovanie v škole: Čo ak je obeťou učiteľ?

Začína sa to nenápadne. Žiaci sa na hodine nesústredia, vyrušujú, ignorujú zadávané úlohy. Po čase učiteľa už aj provokujú, zosmiešňujú a ich agresia sa stupňuje. Šikanovanie na školách je jav, ktorý všetci dobre poznáme.


Hovoríme o prevencii, radíme rodičom a pedagógom ako konať a ako takémuto správaniu detí čeliť. Ale čo ak sa stane obeťou šikany učiteľ? Kto pomôže jemu?

Detská agresivita je celosvetovým problémom. Pridáva sa k nej bezohľadnosť, brutalita a takéto správanie sa často stáva aj súčasťou vyučovania. Podľa jedného z posledných prieskumov Štátnej školskej inšpekcie sa stalo svedkom šikanovania až 43 % školákov na Slovensku. Až 13,5 % žiakov sa necíti v škole bezpečne a napríklad strach z niektorého spolužiaka má viac dievčat (16,2%) ako chlapcov (12,7%). O slovných, psychických či dokonca fyzických útokoch na pedagógov sa však tak často nehovorí.

Samostatnou, ale veľmi rýchlo sa rozširujúcou kapitolou je kyberšikanovanie. Ide najmä o zneužívanie sociálnych sietí a serverov. Žiaci vedome provokujú učiteľa a vo chvíli, keď mu dôjde trpezlivosť, rozčúli sa a jedná skratovo, natočia si ho na mobil a video zverejnia na internete. Na urážky a ponižovanie však stačí aj oveľa menej – žiak rozpúta o učiteľovi diskusiu napr. na facebooku, tá sa dokáže veľmi rýchlo šíriť, dostanú sa k nej aj iní študenti, rodičia či pedagógovia školy.

Nehovoriac o šikanovaní učiteľov, aj šikanovanie žiakov je pre školy tvrdým orieškom. Neochota rodičov spolupracovať, neefektívne výchovné opatrenia, to všetko sťažuje prístup k riešeniu neželaných situácií, ktoré sú však na dennom poriadku. O možnostiach prevencie a eliminácie šikanovania v školskom prostredí sa budeme rozprávať aj s PhDr. Evou Smikovou, PhD. na júnovej Medzinárodnej odbornej konferencii Učiteľ nie je Google. Podujatie je venované riaditeľom škôl, učiteľom, špeciálnym pedagógom aj výchovným poradcov.