• Hlasovanie spustené
  • Učiteľ nie je Google 5
  • diabetes
  • vedomat
  • minarik
  • TECHNIKA metodika
  • Previous
  • Ďalší

Smer sa vracia k poplatku, ktorý sám zavrhol

Pridané: 25.10.2016 09:16:25 Počet zobrazení: 401

25 Október 2016

Pacienti budú opäť platiť za objednanie sa u lekára. Poplatok, ktorý rok pred voľbami zrušil exminister zdravotníctva Viliam Čislák, lebo sa vraj preň pacienti v čakárni u lekára predbiehajú, chce jeho nástupca Tomáš Drucker opäť zaviesť.

Väčšina pacientov si totiž podľa prieskumu, ktoré si dalo ministerstvo urobiť, poplatok praje. Zákon chce Drucker predložiť na rokovanie vlády do konca roka. „Súčasný zákon sa úplne nedodržiava, respektíve sa obchádza," priznal v utorok Drucker. Reagoval tak na vyberanie poplatkov externými firmami, ktoré si najali poskytovatelia zdravotnej starostlivosti, ako napríklad ProCare patriaci Pente. Poplatok za objednanie u lekára pod názvom program osobnej starostlivosti vyberal cez firmu MyCare, za čo dostal od bratislavskej župy pokutu.
Minister tak dal za pravdu analytikom, ktorí vlani pred zrušením poplatkov za prednostné vyšetrenie varovali, že lekári si aj tak nájdu spôsob, ako poplatky vyberať.

„Existuje skupina ľudí, ktorá má chuť platiť za službu," vysvetľoval minulý rok v marci pre SME analytik z Health Policy Institute Tomáš Szalay, prečo nevymiznú poplatky za prednostné vyšetrenie. Teraz robí Druckerovi externého poradcu. Ministerstvo na vzorke päťtisíc respondentov zistilo, že možnosti rezervácie termínu sú naklonení traja zo štyroch dospelých. „Až 85 percent rodičov by túto možnosť využilo pre svoje dieťa," píše sa v prezentácii ministerstva aj k tejto téme, z ktorej citoval minister.

Citlivosť je na štyroch až piatich eurách

Objednať sa k lekárovi na ošetrenie na konkrétnu hodinu má byť podľa ministra možné až po skončení ordinačných hodín, čo je vo väčšine prípadov až poobede. Ako dlho a koľkých platiacich pacientov bude môcť lekár ošetriť, určí ministerstvo. Bude to podľa ministra pomer medzi dĺžkou jeho ordinačných hodín a počtom ošetrených pacientov. Ministerstvo chce určiť aj maximálnu výšku poplatku za objednanie pacienta mimo ordinačných hodín, ktorá by mala byť rovnaká pre celé Slovensko. „Akceptovateľná citlivosť je okolo štyroch-piatich eur," povedal s odvolaním na prieskum Drucker. V minulosti sa za prednostné vyšetrenie platilo v závislosti od župy päť až 15 eur.

Lekári nie sú nadšení

„Nepáči sa mi to," reaguje na návrh ministerstva Peter Makara, šéf spoločnosti všeobecných lekárov pre dospelých. Systém by podľa neho predlžoval prácu lekárov po ordinačných hodinách. „Na poslednom rokovaní sme sa bavili o poplatku za objednanie na presný čas počas ordinačných hodín," hovorí Marián Šóth, šéf Asociácie súkromných lekárov.
Obáva sa, že ak by bolo objednávanie platiacich pacientov posunuté mimo ordinačných hodín, tento výkon by lekárovi zdravotné poisťovne nepreplatili. „Ak lekár robí osem a pol hodiny a vyprodukuje nejaký počet nadlimitov, ktoré mu zdravotná poisťovňa nepreplatí, tak jeho 'nejaké euro' za to, že objedná pacienta po ordinačných hodinách, absolútne nespasí," hovorí šéf asociácie.

Drucker to na rozdiel od Šótha ako problém nevidí. „Je to všetko otázka limitov a nastavenia cez poisťovňu," hovorí o preplácaní ošetrenia po ordinačných hodinách. Ak by ošetrenie v tomto čase zdravotné poisťovne preplácali, ako naznačil minister, lekári by podľa Šótha nemali problém ani s objednávaním po ordinačných hodinách.

Zdroj: SITA (SME)

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info