• Hlasovanie spustené
  • Učiteľ nie je Google 5
  • diabetes
  • vedomat
  • minarik
  • TECHNIKA metodika
  • Previous
  • Ďalší

TS SÚŤAŽ Čitateľský oriešok podporuje čitateľskú gramotnosť slovenských detí. Poznáme víťazov!

Pridané: 04.05.2015 14:00:00 Počet zobrazení: 1224

04 Máj 2015

Spolu takmer 10 000 prihlásených žiakov, celkovo 274 základných škôl z celého Slovenska, šesť príbehov na prelúskanie, veľká dávka šikovnosti u detí a trpezlivosti na strane učiteľov ...a neuveriteľné množstvo nádherných detských výtvorov – také sú základné fakty prvého ročníka celoslovenskej čitateľsko-výtvarnej súťaže, ktorú pod názvom Čitateľský oriešok ešte na začiatku školského roka vyhlásilo odborné nakladateľstvo RAABE.

RAABE zorganizovalo súťaž so zámerom rozvíjať u žiakov čítanie s porozumením, vnímanie medzipredmetových vzťahov, logické myslenie a výtvarnú kreativitu. Súťaž mala dve časti – textovú a výtvarnú. Žiaci jednotlivých ročníkov si najskôr prečítali dva príbehy tak, aby im porozumeli. Na konci textov našli jednoduché aj zložitejšie otázky, ktorými sa museli prelúskať. Úlohy nadväzujúce na prečítané texty, boli rôznorodé – niekedy žiaci správne odpovede zakrúžkovali, inokedy vypísali z textu, občas museli aj počítať alebo hľadať odpovede v encyklopédii či na internete. Po vyplnení úloh žiaci pokračovali výtvarnou časťou súťaže, v ktorej mohli prejaviť svoju fantáziu a výtvarné zručnosti. Ich úlohou bolo prepojiť oba príbehy do jedného jediného obrázku, skrátka vymyslieť svoj vlastný príbeh v podobe kresby.

Do súťaže sa celkovo prihlásilo 9 998 žiakov 2., 3. a 4. ročníka základných škôl z celého Slovenska, ktorí si po prihlásení do súťaže mohli online stiahnuť a vytlačiť svoje dva príbehy. „Pre každý ročník sme vybrali inú dvojicu príbehov, ktorých náročnosť bola prispôsobená veku žiakov v jednotlivých ročníkoch. Všetky príbehy sme čerpali z našich pracovných zošitov Tajomstvá sveta, ktorými už od najnižších ročníkov učíme žiakov pracovať s textom a rozvíjať u nich čítanie s porozumením," povedala Monika Oravská, riaditeľka odborného nakladateľstva RAABE.

Víťazi súťaže Čitateľský oriešok 2014/2015

Ocenenie nakladateľstva RAABE – individálne ceny pre žiakov

II. ročník

1 miesto 2 miesto 3 miesto
1. miesto
Barbora Sabovová
ZŠ J. Švermu
Michalovce
2. miesto
Dominika Sedmáková
Špeciálna ZŠ
Špišský Štiavnik
3. miesto
Samuel Patúc
ZŠ Veľké Zálužie
Veľké Zálužie

 

III. ročník

1

2

3

1. miesto
Ema Potocká
ZŠ J. Švermu
Michalovce
2. miesto
Benjamín Kovaľ
ZŠ Mierová 46
Bratislava
3. miesto
Zuzka Mareková
ZŠ Kubranská
Trenčín

 

IV. ročník

1 2 3
1. miesto
Patrik Martiňák
ZŠ Hviezdoslavova
Trstená
2. miesto
Natália Raffesbergová
ZŠ Dubovany
Dubovany-Veselé
3. miesto
Šimon Šefčík
ZŠ Hviezdoslavova
Trstená

 

Ocenenie verejnosti – na základe počtu „lajkov" na Facebooku

II. ročník

1 2 3
1. miesto
Zuzka Kušnierová
ZŠ Ladce
Ladce
Počet lajkov: 853
2. miesto
Nina Psotová
ZŠ Prievidza
Prievidza
Počet lajkov: 734
3. miesto
Barbora Sabovová
ZŠ J. Švermu
Michalovce
Počet lajkov: 579

 

III. ročník

1 2 3
1. miesto
Mária Pirkovská
ZŠ J. Švermu
Michalovce
Počet lajkov: 620
2. miesto
Timka Smaržíková
ZŠ J. Švermu
Michaloce
Počet lajkov: 368
3. miesto
Ella Pribulová
ZŠ Park Agelinum
Košice
Počet lajkov: 295

 

IV. ročník

1 2 3
1. miesto
Marko Čibík
ZŠ Nitra
Nitra
Počet lajkov: 2 384
2. miesto
Gabriel Kuriľak
ZŠ J. Švermu
Michalovce
Počet lajkov: 2 158
3. miesto
Kristína Lacová
ZŠ Nitra
Nitra
Počet lajkov: 629

 

Ocenenie najaktívnejšej školy – podľa počtu prihlásených žiakov do súťaže

Miesto

Škola

Mesto

1.

ZŠ Šrobárova 20

Prešov

2.

ZŠ Park Angelinum 8

Košice

3.

ZŠ Mlynská 50

Senec

 

Hodnotenie výtvarníkov: "Niektoré detské kresby sú hotový umelecký zážitok!"
Okrem zástupcov nakladateľstva RAABE do poroty súťaže zasadli aj profesionálni výtvarníci – Zuzana a Rastislav Lukáčovci, ktorí sa venujú exteriérovej maľbe, ale rovnako tak aj maľbe portrétov, zátiší či ilustrovaniu kníh. Ich diela sú v ponuke art galérií v mnohých slovenských mestách.
"Všetky obrázky v súťaži sa vyznačovali tým, že deti sa výtvarne správne vyjadrili zaplnením celej plochy výkresu. Na dielka sa dobre pozerá, lebo na celej ploche sa odohráva príbeh, v tomto prípade dva príbehy a tým je to ešte zaujímavejšie," hodnotí umelecký prejav slovenských detí Zuzana Lukáčová. "Pri posudzovaní detských výtvorov sme si dávali pozor na to, aby zodpovedali základnej požiadavke súťaže, a teda aby kresba bola naozaj spojením dvoch príbehov. A súčasne sme posudzovali aj umelecký prejav detí. Ocenenie si spolu s malými autormi zasluhujú určite aj vyučujúci, nakoľko pri viacerých dielkach výborne zvolili kombinovanú techniku kresby s maľbou, čím obrázok nadobudol umelecký "šmrnc", čo je určite pridanou hodnotou. Ocenené obrázky nie sú len o príbehoch, zakomponovaných podľa zadania, tu už sa dá hovoriť o umeleckom zážitku. Je v nich dobre skĺbená precíznosť, usilovnosť, dobrý výber techniky a vystihnuté príbehy," povedala.

Ocenenia a ceny – najmä knihy
„Keďže našou ambíciou je naozaj podporovať u detí čitateľskú gramotnosť a rozvíjať čítanie s porozumením, v duchu tejto filozofie sme vyberali aj ceny do súťaže. Nie sú to tablety, počítače, hry, ale predovšetkým knihy – plné úžasných príbehov," povedala Monika Oravská.
Pre žiakov sú pripravené diplomy a balíčky zaujímavých knižiek od partnerov súťaže abcknihy.sk a vydavateľstva IKAR, darčekové kupóny na nákup tovaru podľa vlastného výberu v predajniach Dráčik. Odmenou pre učiteľov za ich prácu budú wellness pobyty na 2 noci v hoteli Plejsy od partnera súťaže, spoločnosti MM CLASS, v hodnote 100 EUR bez DPH, ale aj metodické materiály pre učiteľov z nakladateľstva RAABE. Hlavnú cenu pre najaktívnejšiu školu venovala do súťaže spoločnosť SOMI Systems: vypracovanie komplexného bezpečnostného programu IS pre základnú školu v hodnote 950 EUR bez DPH.
„Počet zapojených žiakov aj škôl, množstvo hárkov s vyplnenými odpoveďami a aj krásne kresby nám potvrdili, že školáci na Slovensku radi súťažia. Čo je však ešte dôležitejšie, rovnako radi aj čítajú. A to aj napriek tomu, že knihy dnes musia čelia veľkej konkurencii tabletov, počítačov aj herných konzol. Naším zámerom bolo preveriť u detí mladšieho školského veku ich čitateľskú gramotnosť, resp. čítanie s porozumením. Vychádzame z toho, že čítanie sprevádza človeka po celý život, a je to práve čítanie, ktoré je základným spôsobom učenia sa. Aj preto sme pripravení s nadšením pustiť sa do príprav druhého ročníka súťaže a v tejto zmysluplnej aktivite pre žiakov a školy pokračovať aj do budúcnosti," povedala o súťaži Monika Oravská.

 

PARTNERI SÚŤAŽE:

SOMI Hotel Plejsy abcknihy ikar rodinka skolsky portal
           

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info