Články

Vplyv má Penta, tvrdí šéf odborov

Vplyv má Penta, tvrdí šéf odborov
O vzťahoch a vplyve v zdravotníctve a odolnosti ministra zdravotníctva im odolať sa SME rozprávalo so šéfom lekárskych odborárov PETROM VISOLAJSKÝM.


Oslabil sa podľa vás vplyv Pašku a jeho skupiny v zdravotníctve po tom, čo sa Tomáš Drucker (nominant Smeru) stal ministrom?

Nie. Vplyv Pašku sa oslabil po tlaku verejnosti ešte za minulej vlády, keď odstúpil z pozície predsedu Národnej rady. Na toto oslabenie nemá žiadny dosah minister zdravotníctva Drucker. Je to zásluha občanov.

Pri svojom nástupe do funkcie v rozhovore pre SME Drucker povedal, že nie je v područí Richarda Rašiho (exminister zdravotníctva za Smer, pozn. red.) ani nikoho iného. Platí to alebo je predsa obmedzený istými straníckymi mantinelmi?

Aj pán Uhliarik (Ivan, minister zdravotníctva (KDH) za vlády Ivety Radičovej (SDKÚ), pozn. red.) pri nástupe do ministerského kresla povedal, že nie je nikým riadený. Už len potreba ministra toto tvrdiť o niečom svedčí. To, či je niekto niekým riadený, o tom nehovoria slová, ale skutky.

Aká je pravdepodobnosť, že v tejto vláde sedí nezávislý minister?
Ak si pamätáte, tak minister Drucker opakovane povedal, že Valocký (Jozef, bývalý šéf nitrianskej fakultnej nemocnice a poslanec za Smer, pozn. red.) má jeho dôveru. Rovnako to povedala i štátna tajomníčka Kálavská. Ak by niekto mal len vymedzené mantinely, v ktorých môže konať, nepotrebuje navyše ešte aj takto opakovane zdôrazňovať dôveru.

Drucker napríklad príliš nezasahuje proti štátnej košickej záchranke, ktorá má za sebou viac káuz a je vnímaná ako sféra vplyvu paškovcov.

Myslím, že ľudia si utvoria sami názor z nesúladu mediálnych výstupov Druckera s jeho reálnymi skutkami. Vnímam ho ako typického politického nominanta. Má lepšie zvládnuté PR a marketing v porovnaní s predchádzajúcimi ministrami zdravotníctva.

Ako hodnotíte Druckerovo vymieňanie šéfov štátnych nemocníc, pri ktorom dochádza skôr k ich presúvaniu? Čo hovoríte na to, že Valockého, ktorý má za sebou niekoľko káuz, dokonca povýšil zo šéfa fakultnej nemocnice na riaditeľa Národného onkologického ústavu?
Ak chce minister skutočne zmeniť naše nemocnice k lepšiemu, musí do nich nájsť lepších riaditeľov. Minister Drucker veľmi dobre vedel, cez akú stranu ide za ministra, vedel, v akej vláde bude sedieť, vedel, aké vzťahy sú v zdravotníctve, aké väzby v ňom majú podnikatelia a politici, takže ak sa dnes tvári prekvapene alebo ako obeť, že mu niekto niečo nedovolí, tak to mi pripadá ako nedôstojné divadlo.

Drucker sa pre SME vyjadril, že v Dozornej rade VšZP nechce krikľúňov a potom za jej šéfa vymenoval bývalého Ficovho ministra spravodlivosti Tomáša Boreca. Ako to vnímate?
Dozorná rada v danom zložení nemá reálny dosah na kontrolu VšZP, ale prináša aspoň trochu viac transparentnosti, čo treba pochváliť. Na druhej strane nominanti ministerstva svedčia práve o tom rozpore medzi mediálnymi výstupmi Druckera a jeho reálnymi krokmi. A tých, čo Drucker označuje za 'krikľúňov', vo vyspelom svete nazývajú oznamovateľmi korupcie. Ak by sme nemali takých 'krikľúňov', ako je Suchánek (Alan, lekár a poslanec (OĽaNO), pozn. red.), tak dodnes Pavol Paška veselo podniká v zdravotníctve a dodnes by sme neriešili, že sa CT kupujú predražene.

Ako je to podľa vás s odolnosťou Druckera voči finančným skupinám, najmä Pente?
Minister zdravotníctva, ktorý nie je slobodný pri rozhodovaní vo svojom rezorte a je pod silným vplyvom politikov, nie je schopný odolať ani finančným skupinám.

Kto má v súčasnosti rozhodujúci a reálny vplyv v slovenskom zdravotníctve?
Najväčší vplyv v slovenskom zdravotníctve má finančná skupina Penta, ktorá je vlastníčkou nemocníc, lekární, polikliník, ambulancií a zdravotnej poisťovne. Takáto vlastnícka štruktúra nie je v žiadnej krajine Európskej únie.

Zdroj: SITA (SME)