Články

Chcú nové nemocnice aj slabšiu Pentu

Chcú nové nemocnice aj slabšiu Pentu

Raši povedal, že nie je expertom Smeru na zdravotníctvo. Smer viedol zdravotníctvo 12 rokov, teraz sa tvári, že v strane nie je na to odborník.

Desať nemocníc za desať rokov alebo roztrhanie Penty, tak aby nemohla zároveň vlastniť zdravotnú poisťovňu aj sieť nemocníc a lekární. Opozičné strany sa po februárových parlamentných voľbách hotujú robiť v zdravotníctve veľké zmeny. Vyplýva to z ich odpovedí na otázky denníka SME. Zdravotnícki experti Smeru Richard Raši a SNS Štefan Zelník na ponuku zhodnotiť zdravotníctvo za posledné štyri roky a prezradiť, čo s ním chcú robiť v nasledujúcom volebnom období, nereagovali alebo odmietli odpovedať.

Most denník SME neoslovil, lebo podľa viacerých prieskumov a dlhodobých trendov by sa už do parlamentu nedostal. „Ale ja nie som expertom našej strany na zdravotníctvo,“ napísal Raši redaktorovi SME, keď mu poslal otázky. Raši je pritom lekár a za prvej vlády Roberta Fica bol ministrom zdravotníctva. Stal sa ním vďaka niekdajšiemu podpredsedovi Smeru Pavlovi Paškovi, ktorý bol dlhé roky považovaný za sivú eminenciu slovenského zdravotníctva. Hovorca Smeru Ján Mažgút si tipol, že zdravotníckym expertom ich strany by mohol byť Juraj Blanár. Blanár však nedvíhal mobil ani neodpovedal na esemesku. Rovnako sa zachoval aj zdravotnícky expert SNS Štefan Zelník.

Zdravotnícki developeri

Na rozdiel od nich zdravotnícki experti opozičných strán PS-Spolu, Za ľudí, OĽaNO, KDH, SaS a Sme rodina nemali problém svoje plány so zdravotníctvom prezentovať. Väčšina z nich chce po voľbách čo najskôr postaviť novú univerzitnú nemocnicu na bratislavských Rázsochách, ktorá sa práve búra za 10,6 milióna eur. Niektoré strany alebo ich členovia už pritom boli v minulosti vo vládach, ktoré túto nemocnicu mohli postaviť a neurobili to, podobne ako Smer za dvanásť rokov svojej vlády.

Najintenzívnejšie sa za výstavbu nových nemocníc zasadzuje strana bývalého prezidenta Andreja Kisku Za ľudí. Jej expertka na zdravotníctvo Andrea Letanovská tvrdí, že keď sa dostanú do vlády, za desať rokov postavia desať nových nemocníc tam, kde rekonštrukcia starých nie je efektívna. „Ročne sa na Slovensku v zdravotníctve minie neefektívne minimálne 500 miliónov eur. Za tie peniaze sa dajú postaviť dve nemocnice,“ vysvetľuje Letanovská.

Porátanie sa s Pentou

 Koalícia strán PS-Spolu si zas predvolebnú kampaň v zdravotníctve postavila na zákone lex Haščák. Jaroslav Haščák je najvplyvnejším partnerom finančnej skupiny Penta, ktorá je po štáte najsilnejším súkromným hráčom v zdravotníctve. Na trhu zdravotného poistenia, do ktorého idú povinne odvody všetkých obyvateľov Slovenska, má zhruba tretinový podiel.

Progresívci chcú podľa ich experta na zdravotníctvo Oskara Dvořáka zákonom oslabiť vplyv Penty v zdravotníctve tým, že v tomto sektore zakážu krížové vlastníctvo. Finančná skupina má totiž okrem zdravotnej poisťovne Dôvera, sieť nemocníc a polikliník Svet zdravia a najväčšiu sieť lekární na Slovensku Dr. Max. „Krížové vlastníctvo v zdravotníctve deformuje súťaž,“ tvrdí Dvořák.

Druhým rizikom krížového vlastníctva je podľa neho, že si finančná skupina môže medzi jednotlivými časťami zdravotníctva, ktoré ovláda, prelievať peniaze. Keď súkromník ovláda príliš veľa častí v zdravotníctve, je dostatočné silný, aby blokoval zmeny a ohýbal pravidlá, ktoré nastolil štát, pokračuje. Ukázalo sa to za prvej vlády Roberta Fica, keď Smer v roku 2007 presadil zákaz zisku zdravotných poisťovní. Napriek tomu, keď Penta v roku 2009 spájala Dôveru s Apollom, znalecký posudok určil, že „nová“ Dôvera má o 470 miliónov eur vyššiu hodnotu ako pred predajom. Vytvorili sa tak vankúš, ktorý potom ako dlh vyplácala svojim akcionárom. Napriek tomu žalovala štát najskôr o 750 a neskôr o 200 miliónov eur. Vlani súd žalobu zamietol.

 Fakty

Programy strán v zdravotníctve

 

Za ľudí – Andrea Letanovská

·         postaviť desať nových nemocníc za desať rokov, ďalšie rekonštruovať,

·         nulová tolerancia korupcii, zvýšenie výnosu z každého eura,

·         zvýšenie dostupnosti a kvality zdravotnej starostlivosti.

 

PS-Spolu – Oskar Dvořák

·         uzákoniť lex Haščák – zákaz krížového vlastníctva,

·         stabilizovanie počtu zdravotníkov,

·         podpora zdravého štýlu a prevencie, starostlivosť o duševné zdravie a dôraz na sociálnu starostlivosť.

 

KDH – Ján Hencel

·         zvýšiť platy sestier nad 1,05-násobok priemernej mzdy,

·         lepšie rozmiestnenie siete ambulancií naprieč Slovenskom a zabezpečenie zdravotníkov do nich,

·         dlhodobo udržateľné financovanie zdravotníctva.

 

OĽaNO – Marek Krajči

·         znížiť počet odvrátiteľných úmrtí,

·         zlepšiť systém poskytovania zdravotnej starostlivosti,

·         dosiahnuť lepšiu angažovanosť štátu, aby bol rovnocenným konkurentom Penty v zdravotníctve.

 

SaS – Martin Barto

·         zadefinovať, čo je štandard a čo nadštandard v zdravotníctve,

·         zastaviť zadlžovanie štátnych nemocníc,

·         reformovať ambulantný sektor.

 

Sme rodina – Zuzana Šebová

·         znížiť priame platby v zdravotníctve,

·         umožniť vstup inovatívnych medicínskych technológií do zdravotníctva,

·         odbúrať nerovnosti vo financovaní zdravotníkov.

 

Zdroj: SITA (SME)