Články

Lieky predpisovali chybne. Lekári dostávajú pokuty

Lieky predpisovali chybne. Lekári dostávajú pokuty

Všeobecná zdravotná poisťovňa posiela praktickým doktorom sankcie od 300 do tisíc eur. Za to, že vypisovali medikamenty namiesto špecialistu.

Chronicky chorý pacient príde k svojmu všeobecnému lekárovi a žiada od neho, aby mu naordinoval liek, ktorý mu bežne vypisuje jeho špecializovaný doktor. Lekár mu vyhovie. A teraz za to pyká. Všeobecná zdravotná poisťovňa chce od doktorov, aby zaplatili pokuty vo výške 300 až tisíc eur. Deje sa tak už niekoľko mesiacov. Koľko lekárov dostalo sankcie, poisťovňa neprezradila, argumentuje tým, že kontroly ešte stále nie sú ukončené. „V súčasnosti pokračuje komunikácia s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti, s ktorými sa riešia prípadné námietky,“ odkázali z tlačového oddelenia inštitúcie.

Elektronické zdravotníctvo

Dôvodom je, že lekári nedodržali pri liekoch preskripčné obmedzenia – práve tie určujú, ktorý lekár v akej odbornosti môže medikament predpísať. Celý problém pritom mohol vzniknúť pre prechod na elektronické zdravotníctvo, vysvetľuje prezident Asociácie súkromných lekárov Marián Šóth. Od minulého roka totiž poisťovne robia kontroly na základe toho, čo vidia v ezdraví. A informácia o tom, či liek praktickému lekárovi odporučil špecialista, v systéme nie je. Doktori však vedia dokázať svoju nevinu spätne, a to tak, že poisťovni pošlú odôvodnenie aj s kópiou nálezu odborníka, podľa ktorého odporúčania postupovali. Zdravotná poisťovňa pritom tvrdí, že nejde o pokuty, ale o plošnú kontrolu. Každú námietku a odvolanie pritom posudzujú individuálne. „Ak sa preukáže, že špecialista to delegoval na všeobecného lekára, tak je poisťovňa ochotná pristúpiť k tomu, že sa to bude riešiť výstrahou, a pokutu stornuje,“ povedala Adriana Šimková, hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre všeobecné lekárstvo.

 Rozširovanie kompetencií

„Všeobecka“ je pritom jedinou poisťovňou, ktorá takto pokutuje lekárov. Zároveň im aj dáva odporúčania, ako majú postupovať v súlade so zákonom. Napríklad ak diabetológ predpisuje pacientovi medikament dlhodobo, mal by siahnuť po opakovanom erecepte – ten môže platiť až rok. Praktický lekár to môže urobiť len v prípade nevládnych pacientov, ktorí majú problémy dochádzať do ambulancie špecialistu. Všeobecná zdravotná má teraz naplánované stretnutia so zástupcami špecialistov, aby ich upozornila na to, že môžu používať opakovaný erecept. Práve ten by mal chronicky chorým pacientom uľahčiť život – vďaka nemu sa nebudú musieť opakovane vracať do ordinácie po predpis. Pacient môže prísť do lekárne s kartičkou poistenca a dostane liek bez toho, aby musel opakovane chodiť k špecialistovi. „Chceme, aby boli lekári motivovaní k tomu, aby racionálne manažovali pacientov, preto vítame všetky kroky, ktoré s týmto cieľom realizujú aj zdravotné poisťovne,“ povedala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová. Praktickí lekári na Slovensku využívajú len 70 percent z právomocí priemerného všeobecného lekára v Únii, vyplýva zo štatistík Eurostatu. Ak by mali aj na Slovensku posilnené kompetencie, mohli by odbremeniť ambulancie niektorých špecialistov.

Slováci totiž navštevujú odborných lekárov príliš často. Údaje OECD ukazujú, že Slovák navštívi odborníka až sedemkrát ročne. Priemerný Čech, Maďar a Poliak idú k špecialistovi len 3,7-krát za 12 mesiacov. Jedna návšteva pritom stojí priemerne 11,7 eura. Ak by sme ich počet znížili na úroveň okolitých štátov, ročne by štát dokázal ušetriť až 207 miliónov eur.

 

Zdroj. SITA (Hospodárske noviny)