Články

Používanie elektronického zdravotníctva narastá

Používanie elektronického zdravotníctva narastá
Lekári zapojení do systému ezdravie zapísali od začiatku roka viac ako 2 milióny elektronických záznamov z vyšetrení. Od oficiálneho spustenia systému sú všetci zdravotnícki pracovníci povinní pripojiť sa a pracovať so systémom ezdravie. Okrem zapísaných odborných vyšetrení bolo zapísaných takmer 42-tisíc prepúšťacích správ a 56-tisíc zobrazovacích vyšetrení. 


Pripojenie

Podľa NCZI je pri projekte takejto veľkosti pochopiteľný a v úvode akceptovateľný postupný nábeh pripájajúcich sa zdravotníckych pracovníkov. Motiváciou pre lekárov pracovať so systémom ezdravie by mal byť fakt, že jeho význam pre ľudí závisí od počtu prihlásených poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a následne aj jeho napĺňaní informáciami o zdravotnom stave. „Keďže súčasťou elektronizácie zdravotníctva sú tisíce poskytovateľov zdravotnej starostlivosti s rôznou kvalitou počítačov a desiatkami odlišných koncových ambulantných softvérov, ktoré používajú, NCZI sa, samozrejme, snaží všetkým, ktorých sa to týka, procesne čo najviac pomôcť,“ povedal generálny riaditeľ NCZI Ing. Peter Blaškovitš a doplnil. „Záznam z odborného a zobrazovacieho vyšetrenia, tzv. nález, je od februára rozšírený na 85-tisíc znakov a pri prepúšťacej správe sa počet znakov rozšíril na 20-tisíc. Rovnako bol upravený kód výmenného lístku pre špecialistu, a to tak, že namiesto z pôvodného 21-miestneho identifikátora lekár používa na vyhľadanie iba posledných 6 znakov. Toto sú len niektoré z konštruktívnych návrhov, ktoré, mimochodom, veľmi vítame, lebo v konečnom dôsledku nám práve takáto spolupráca pomáha systém ezdravie správne vyladiť aj na užívateľskej úrovni pri všetkých typoch ambulantných softvérov. 

Podľa údajov NZCI do 16. 4. 2018 je pripojených 7 587 poskytovateľov zdravotnej starostlivosti do NZIS, 12 275 zdravotníckych pracovníkov zapisuje údaje do NZIS a 92 percent lekární je pripojených do systému ezdravie. 


Bonifikácia

Využívanie služieb elektronického zdravotníctva podporujú aj zdravotné poisťovne. Súkromná poisťovňa Dôvera ZP motivačne bonifikuje využívanie elektronických služieb, ktoré prispievajú k vyššej kvalite, bezpečnosti a efektívnosti zdravotnej starostlivosti. „Podmienkou je však využívanie aj elektronických služieb, ktoré sú nad rámec štátneho riešenia (napr. elektronická lieková karta, elektronická zdravotná karta, online informácie o kontraindikáciách pacienta a pod.) Na ilustráciu, už v roku 2016 sme všeobecným lekárom a gynekológom v priemere vyplatili navyše viac ako 1 400 eur a špecialistom v priemere 1 300 eur,“ priblížil hovorca poisťovne Matej Štepiansky. 

Ako uvádza súkromná poisťovňa Union ZP, poisťovňa má značné náklady na implementáciu systému ezdravie do vlastného informačného systému. Napriek tomu sa rozhodli ísť cestou pozitívnej motivácie a zvýšili úhrady poskytovateľom zdravotnej starostlivosti aj v súvislosti s využívaním elektronických služieb. „Pri stanovovaní výšky hodnoty príplatkov sme vychádzali z predpokladanej nižšej frekvencii preskripcie v rámci modulu využívania ereceptu pre našich poistencov, keďže je všeobecne známe, že poistný kmeň Union ZP je zdravší ako poistný kmeň iných zdravotných poisťovní,“ povedala hovorkyňa poisťovne Union Beáta Dupaľová Ksenzsighová. Poskytovateľov ambulantnej starostlivosti finančne Union ZP motivuje k využívaniu elektronických služieb nasledovne. V špecializovanej ambulantnej starostlivosti Union podporuje využívanie elektronických služieb zvýšenou cenou za všetky výkony prostredníctvom príplatku základnej ceny bodu. A zároveň od 1. 1. 2018 aj v súvislosti s využívaním elektronických služieb zvýšila finančné objemy o 4 percentá. Aj napriek poklesu poistného kmeňa v roku 2018 o -1,4 percenta. Čo sa týka všeobecných ambulantných lekárov, poisťovňa podporuje využívanie elektronických služieb zvýšenou cenou kapitácie o 0,03 eura na pacienta. U gynekologických lekárov zvýšila cenu kapitácie o 0,02 eura na pacienta. 

„Za používanie elektronických služieb VšZP ako napríklad erecept, či ePobočka našich zmluvných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti motivujeme aj finančne. V tomto roku sme opäť zvýšili výšku tejto podpory, v niektorých prípadoch až dvojnásobne,“ reagovala hovorkyňa VšZP Viktória Vasilenková. 

V rozhovore pre ZdN všeobecná lekára MUDr. Jana Bendová, PhD., uviedla, že všetci lekári dostávajú pár centov od VšZP za ezdravie bez ohľadu na to, či sa pripojili, alebo nie. Bez ohľadu na to, či tlačia elektronické recepty, alebo nie. Štátna poisťovňa však reagovala, že „finančná motivácia pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti za používanie elektronických služieb VšZP je priamo viazaná na ich využívanie.“

Zdroj: SITA (Zdravotnícke noviny)