Články

Slováci vymenia občianske

Slováci vymenia občianske

Od roku 2022 budeme musieť mať všetci občianske preukazy s čipom. Dôvodom je ezdravie.

 Všeobecný lekár pošle pacienta napríklad k ortopédovi. Pacient príde k špecialistovi a ten mu položí celú sériu otázok o jeho zdravotnom stave. V mnohých prípadoch je doktor odkázaný na neúplné či skresľujúce informácie od pacienta. V blízkej budúcnosti sa to má zmeniť. Fungovať to bude nasledovne: pacient sa preukáže svojím občianskym preukazom s čipom a lekár si vďaka tomu bude môcť pozrieť všetky zdravotné záznamy pacienta online. Komunikácia medzi lekármi sa výrazne zjednoduší, doktor bude mať komplexnejšie informácie a dokáže pacientovi lepšie nasadiť liečbu. Navyše, niektoré vyšetrenia nebudú lekári robiť duplicitne.

 

Nové občianske

Aj takéto výhody prináša obrovský zdravotnícky projekt s názvom ezdravie, ktorého súčasťou je aj elektronická zdravotná karta. Na to, aby sa lekári dostali k ekarte každého pacienta, však bude potrebná jedna zásadná zmena: zabezpečiť, aby mali všetci ľudia na Slovensku občiansky s čipom. V gescii to má ministerstvo vnútra, ktoré najnovšie predložilo návrh, ako bude štát pri výmene občianskych postupovať. V skratke: každý, kto má starý občiansky preukaz bez čipu, ho bude musieť vymeniť za nový – očipovaný. Deti a starí ľudia dostanú občiansky automaticky poštou, no bez fotky.

Kým dnes sa pacienti pri návšteve lekára musia preukázať napríklad kartičkou poistenca, od roku 2022 ukážu už iba e-občiansky s čipom, vysvetľuje Boris Chmel, hovorca Národného centra zdravotníckych informácií, ktoré má celý systém na starosti. „Dovtedy sa to dá prostredníctvom kartičky poistenca, klasického občianskeho preukazu a aj eID. Vydané preukazy poistenca budú platné minimálne do 31. decembra 2021,“ dodáva Chmel.

 

Muchy ezdravia

 Systém ezdravie sa na Slovensku postupne zavádza od roku 2018. Dnes je doň zapojených vyše 66 per cent lekárov, ako vyplýva z posledných dát centra zdravotníckych informácií. Už dnes pritom môžu lekári zapojení do systému zapisovať a nahliadať do elektronickej zdravotnej karty pacienta. A dokonca má takúto možnosť aj pacient – prostredníctvom portálu slovensko.sk. Systém však má ešte svoje muchy, lekári sa v minulosti sťažovali napríklad na vypadávanie pripojenia aj na to, že systém je často spomalený. Od začiatku tohto roka však došlo v systéme elektronického zdravotníctva k mnohým zlepšeniam, povedala pre HN všeobecná lekárka Mária Dideková.

Podobne to vidí aj Peter Marko zo Združenia všeobecných lekárov pre dospelých, ktorý bol pri testovaní celého systému od samého začiatku – teda od decembra 2016. „Systém výrazne eliminoval napríklad opakované predpisovanie liekov a uľahčil prácu lekárom pri vystavení ereceptov,“ povedal pre HN. Na to, aby ezdravie fungovalo hladko, však budú musieť podľa Marka mnohí lekári vymeniť staré počítače a servery za nové. Niektorí totiž pracujú aj s dekádou starým hardvérom.

 

Ako je to u susedov

Ezdravie alebo aj eHealth je trend, ktorým sa uberá nielen Slovensko, ale celá Európa. Podľa posledných štatistík Svetovej zdravotníckej organizácie malo v roku 2015 zhruba 70 percent európskych štátov národnú stratégiu eHealth. Na elektronizáciu zdravotníctva nabiehajú aj všetci naši susedia. V Česku sa eHealth budoval na úrovni jednotlivých krajov. Elektronické zdravotníctvo sa nasadzovalo regionálne aj v Poľsku, na národnej úrovni sa budú regionálne eHealth systémy prepájať. Maďarsko má štruktúru národného eHealth veľmi podobnú Slovensku. A napokon, ako uviedol bývalý spolupredseda eHealth Network Clemens Auer z Rakúska, ich krajina po rokoch pilotných projektov rozhodla o zavedení elektronických receptov až teraz. Ako súčasť pilotnej fázy sa spustí v dvoch regiónoch od apríla 2020. S celoštátnym zavedením sa počíta do konca mája 2022.

Zdroj: SITA (Hospodárske noviny)