Články

Tituly slovenských lekárov ohrozuje brexit

Tituly slovenských lekárov ohrozuje brexit

V prípade neriadeného odchodu Británie z Únie budú mať slovenskí zdravotníci problém – ich vzdelanie z ostrovov nebude platiť.

Medicínske tituly z britských škôl by po tvrdom brexite mohli stratiť váhu. Ministerstvo zdravotníctva preto absolventom odporúča, aby si ich dali uznať skôr, ako sa hrozba neriadeného rozchodu naplní. Kvalifikácie lekárov, zubárov, farmaceutov, zdravotných sestier a pôrodných asistentiek nadobudnuté vo Veľkej Británii by totiž od apríla neboli uznané automaticky. „Po tomto dátume môže byť uznanie odbornej spôsobilosti posudzované ako vzdelanie dosiahnuté v nečlenskej krajine EÚ,“ varuje rezort. Tvrdý brexit by tak skomplikoval život zdravotníkom, ktorí sa z britskej školy vrátili pracovať na Slovensko, ale aj tým, ktorí by sa po brexite chceli na Slovensku zamestnať.

Britské vzdelanie zdravotníkov je zriedkavé

Otázkou zostáva, koľko takýchto ľudí si tituly musí dať overiť, keďže štát neeviduje počet slovenských lekárov na ostrovoch. Tituly uznáva ministerstvo školstva. Podľa ich informácií bol v posledných rokoch záujem o uznávanie minimálny. „Konkrétne za rok 2017 to bola jedna žiadosť, v roku 2016 to bolo nula žiadostí. Počet iných zdravotníckych regulovaných povolaní – napríklad zubný asistent dve žiadosti v roku 2016, fyzioterapeut jedna žiadosť v roku 2017,“ vyratúva rezort. Lekárske a zubárske špecializácie má na starosti ministerstvo zdravotníctva, uznávanie tých britských ani tam nie je častou agendou, „v rokoch 2014 až 2018 ministerstvo uznalo len päť dokladov o špecializáciách získaných vo Veľkej Británii“, informovala hovorkyňa Zuzana Eliášová. Či bude brexit dostatočnou motiváciou pre britských Slovákov prísť pracovať do vlasti, je vzhľadom na platové pomery v sektore otázne. Ako zdravotníci z tretích krajín by však zrejme museli absolvovať doplňujúcu skúšku. Podľa štatistík pracuje britského zdravotného systému na ostrovoch viac ako 800 zdravotníkov zo Slovenska.

Ostrovanov straší brexit viac

Neistota dohody o vzájomných pravidlách medzi Veľkou Britániou a Európskou úniou vytvára v britskom zdravotníctve nervozitu. Voľný pohyb pracovnej sily totiž prilákal na ostrovy špecialistov z celej Únie. V britskom zdravotníctve pracuje viac ako desaťtisíc lekárov z iných európskych krajín a tretina z nich sú kriticky nedostatkoví chirurgovia a anestéziológovia. OECD uvádza, že až 27 percent britských lekárov sú cudzinci, najväčšie zastúpenie majú Indovia a Filipínci, no hneď na treťom mieste sú v početnosti Poliaci. Iná štatistika uvádza, že takmer desať percent britských lekárov študovalo mimo domovskej krajiny.

Budúcnosť zdravotníckych pracovníkov a uznávanie ich kvalifikácií po brexite je otázna, namieste sú však obavy. Každé zníženie počtu prichádzajúcich lekárov, ako aj nárast počtu odchádzajúcich lekárov kvôli brexitu bude mať destabilizujúci efekt na zdravotnícky systém naprieč Veľkou Britániou,“ konštatuje Britská lekárska asociácia. Záujem Slovákov o štúdium na medicínskych fakultách britských univerzít je pochopiteľný. V medzinárodnom rebríčku QS World University Rankings, ktorý hodnotí kvalitu vysokých škôl, sa britské univerzity umiestňujú tradične na najvyšších priečkach. V prvej desiatke v oblasti štúdia medicíny sa umiestnili až tri, Oxfordská univerzita na druhom, Cambridgeská univerzita na treťom a University College London na desiatom mieste. Zo všetkých európskych univerzít sa do top desiatky okrem nich v danej kategórii prebojovala len švédska Karolinska Instituet, s umiestnením na šiestej priečke.


Zdroj: SITA (Hospodárske noviny)

Pozn. redakcie: Tejto téme sa venujeme aj vo februárových aktualizáciách našich publikácií.