Články

Všeobecka si verí. Stratu klientov plánuje ustáť

Všeobecka si verí. Stratu klientov plánuje ustáť

Štátna zdravotná poisťovňa prišla o najviac poistencov odvtedy, ako existuje v súčasnej podobe. Jej manažment vidí príčiny v problémoch v zdravotníctve.

 Rok 2010. Dátum, keď splynula štátna Spoločná zdravotná poisťovňa so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou pod jednu strechu. Odvtedy funguje model troch poistných domov vrátane dvoch súkromných. A odvtedy štátna inštitúcia kontinuálne stráca klientov. Ale o toľko ľudí, ako v aktuálnom prestupovom období, VšZP ešte neprišla. Doteraz najnegatívnejším bol z jej pohľadu rok 2012, keď stratila 88-tisíc klientov zo svojho kmeňa. Tento rok je to až 145 076 ľudí, teda 4,64 percenta. A prvýkrát jej klesne počet poistencov pod tri milióny.

 

Miliónové straty

 

Napriek tomu ostáva VšZP najväčšou zdravotnou poisťovňou na trhu. A verí, že ju to finančne neohrozí. Ak by všetci odídenci z VšZP zarábali priemernú mzdu, na odvodoch by poisťovňa prišla o vyše 20 miliónov eur mesačne. Ak by šlo o poistencov štátu, straty by boli nižšie. Faktom tiež je, že poisťovňa ušetrí na hradení starostlivosti za týchto ľudí, ak ochorejú. „Nevieme, aký je mix odídencov. Ak sú to relatívne mladí, zarábajúci a zdraví poistenci, tak to aj napriek kompenzačnej schéme prerozdeľovania poistného naprieč poisťovňami môže najväčšiu poisťovňu trochu zabolieť,“ povedal pre HN analytik INEKO Dušan Zachar.

Generálna riaditeľka Ľubica Hlinková vyhlásila, že finančnú stabilitu inštitúcie v budúcom roku odchod poistencov neohrozí. A napriek problémom počas roka 2019 verí, že v jeho závere bude mať vyrovnané hospodárenie. Pôvodne jej hrozilo manko až 60 miliónov eur, koncom októbra to bolo mínus 7,7 milióna. Hlinková tvrdí, že tohtoročnú prepoisťovaciu kampaň významne ovplyvnila ekonomika, ktorá nerástla očakávaným tempom. A napokon, že nízke platby za poistencov štátu a parlamentom schválená legislatíva v podobe sociálnych balíčkov a rekreačných poukazov ešte viac zvýšili finančné nároky poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. „Uspokojiť ich mali zdravotné poisťovne, čo však bez dofinancovania nebolo možné. Uplynulých 12 mesiacov bolo preto pre VšZP možno najťažších v jej histórii,“ priznáva poisťovňa.

Ako negatívny faktor vníma aj načasovanie dofinancovania 90 miliónmi eur, ktoré prišlo až po prepoisťovacej kampani. Ako vidí negatívnu bilanciu ministerstvo zdravotníctva a či bude straty VšZP saturovať, jasné nie je. Vo svojom stanovisku rezort iba odkázal, že výber poisťovne je na slobodnej vôli klienta.

 

Úspechy u súkromníkov

 

Kým vo VšZP budú musieť rátať straty, tešiť sa môže najmenšia poisťovňa Union. Tá prvýkrát prekoná polmiliónovú hranicu. K 1. januáru 2020 si na svoje konto pripíše približne 76-tisíc nových poistencov a celkovo bude pod ňu patriť 572-tisíc Slovákov. Plusové čísla vyšli aj pre poisťovňu Dôvera, ktorá získala 68-tisíc nových klientov. Od nového roka sa tak bude starať o 1,6 milióna ľudí.

 

Aktuálne prestupové obdobie prinieslo vysoký záujem. Zmenu nahlásilo až 248-tisíc Slovákov, čo je najviac od roku 2006. „Ľudia zvyčajne menia poisťovne, lebo sú nespokojní tam, kde sú teraz. Alebo je ponuka inej poisťovne dostatočne atraktívna na to, aby došlo k zmene,“ ozrejmil analytik Stredoeurópskeho inštitútu pre zdravotnú politiku Tomáš Szalay. „Nespokojnosť môže byť daná problémami v komunikácii s poisťovňou, nedostatočnou sieťou zmluvných poskytovateľov alebo reputáciou poisťovne,“ dodal.

 

Požiadať o prepoistenie môže každý iba raz ročne, a to vždy do 30. septembra. V prípade akceptovania požiadavky zostáva klient pod strechou doterajšej poisťovne do konca aktuálneho roka a až k 1. januáru prejde k novej. Zmenu následne musí nahlásiť zamestnávateľovi. Aj tento rok sa prepoisťovacia kampaň nezaobišla bez údajných nekalých praktík. Na úrad pre dohľad prišlo dokopy osem podnetov. Všetky sa týkali súkromných poisťovní. Tri už boli vyhodnotené ako neopodstatnené. Sťažnosti sa týkajú najmä klamlivých informácií a prijímania prihlášok cez makléra. Za každého nového klienta údajne inkasovali finančnú províziu vo výške 40 eur. Úrad tu ešte vykonáva dohľad, ktorý zatiaľ nebol ukončený.

 

Zdroj: SITA (Hospodárske noviny)