Články

Znížiť počet nových prípadov onkologických ochorení by mohol národný onkologický program

Znížiť počet nových prípadov onkologických ochorení by mohol národný onkologický program
Na jeseň tohto roka by sa mal obnoviť Národný onkologický register. Zároveň od začiatku budúceho roka by sa mal zaviesť skríning kolorektálneho karcinómu, skríning rakoviny prsníka a skríning rakoviny krčka maternice.

Znížiť výskyt nových prípadov onkologických ochorení by mal Národný onkologický program (NOP) SR, ktorý v utorok predstavilo ministerstvo zdravotníctva. Ako objasnila na brífingu ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská, zastrešovať by mal prevenciu, včasnú diagnostiku, ale aj skríning či liečbu a sledovanie pacienta. "Jeho hlavnou úlohou v dlhodobom horizonte by malo byť zníženie nových prípadov ochorení rakoviny," povedala.

Zástupcovia ministerstva informovali, že na jeseň tohto roka by sa mal obnoviť Národný onkologický register. Zároveň od začiatku budúceho roka by sa mal zaviesť skríning kolorektálneho karcinómu, skríning rakoviny prsníka a skríning rakoviny krčka maternice. "Pripravujeme skríning troch častých nádorových ochorení. Ideme odhaľovať nádorové ochorenie, ktoré už vzniklo, ale chceme ho odhaliť v predklinickom štádiu, to znamená, že ten človek nemá žiadne ťažkosti, nevie o tom, že je chorý. A práve v tejto fáze je najvyššia pravdepodobnosť úspešnej liečby možno až vyliečenia," poznamenal štátny tajomník rezortu zdravotníctva Stanislav Špánik.

Ako pokračoval, skríning je aktívne vyhľadávanie. "Máme definovanú cieľovú populáciu, a to u žien sú to ženy nad 50 rokov do 69 rokov, kde sa robí skríning mamografickým a ultrazvukovým vyšetrením každé dva roky. Čo sa týka nádoru hrubého čreva a konečníka, tak to sú aj muži aj ženy nad 50 rokov. Tam je niekoľko možností, jedno je vyšetrovanie stolice na neviditeľné okultné krvácanie, ktoré by sa robilo v dvojročných intervaloch. Ďalšou možnosťou je kolonoskopické vyšetrenie," objasnil Špánik.

Ministerstvo chce dosiahnuť účasť na skríningoch 50 a viac percent, preto chce ľudí, ktorí spadajú do cieľovej populácie, pozývať aktívne. "Čiže poisťovňa pošle pozývací list svojim poistencom," povedal štátny tajomník. Spomínané skríningové programy sú podľa neho už v pokročilej, rozpracovanej fáze. "Všetky zdravotné poisťovne deklarovali ochotu a potvrdili účasť na skríningových programoch. Pracujeme na detailnom výpočte, koľko asi by to mohlo stáť," poznamenal Špánik.

Zdroj: SITA