Články

Župy pokutujú za výber poplatkov málo

Župy pokutujú za výber poplatkov málo
Tento rok sankciu dostalo zatiaľ 21 ambulancií, ľudia ich však nahlasujú šesťnásobne viac. Zrušenie poplatku za vyšetrenie na konkrétny čas z roku 2015 pre pacientov zásadné zmeny neprinieslo, zhodujú sa odborníci. A potvrdzuje to aj prieskum agentúry GFK, ktorý si dala vypracovať Asociácia na ochranu práv pacientov minulý rok.


Každý druhý človek v ňom uviedol, že u lekára platí rovnako alebo dokonca viac ako predtým. A to aj napriek tomu, že ambulancie majú kontrolovať samosprávne kraje. Tie však už v minulosti avizovali, že na zabezpečenie dôsledných kontrol u všetkých nie sú ľudia, no preverujú všetky podnety od samotných pacientov. V minulom roku ich bolo celkovo 254, ale pokutu vtedy dostalo len 41 zdravotníckych zariadení.

Ani jedna v Prešove

Aj keď väčšina žúp za posledné dva roky nejaké sankcie lekárom udelila, tých v Prešovskom kraji to zatiaľ obchádza. Za tento a minulý rok ju tam nedostalo žiadne zdravotnícke zariadenie. „V roku 2016 museli poskytovatelia v troch prípadoch poplatky po našom zásahu vrátiť, pokutu sme neudelili, ale dôrazne sme upozornili, aby sa nedostatky neopakovali," povedala hovorkyňa župy Daša Jeleňová a dodala, že rovnako to bolo aj tento rok u jedného lekára. V minulosti sa župa vyjadrila, že zákaz poplatkov sa im nepáči. Prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov Mária Lévyová si však myslí, že pacientov, od ktorých boli vyberané nezákonné poplatky, bolo určite viac ako samotných podnetov na samosprávy. „Niektorí to nenahlásili zrejme z obáv, že sa naštrbia vzťahy medzi nimi a lekármi, niektorí sú však ochotní zaplatiť si," vysvetľuje dôvody. Podľa prezidenta Asociácie súkromných lekárov Mariána Šótha však výrazný rozdiel medzi počtom podnetov a sankcií ukazuje, že len málo nahlásení má oprávnený základ. S Lévyovou sa však zhodujú v tom, že zrušenie poplatkov prinieslo do funkčného systému dezorganizáciu. K tomuto názoru sa pridáva aj analytik INEKO Dušan Zachar. „Ak sa objednávanie na presný termín nestane štandardom u všetkých lekárov alebo nebude zavedená regulovaná možnosť priplatiť si za nečakanie, tak je to pre spoločnosť neefektívna situácia," vysvetľuje a dodáva, že to má za následok obchádzanie pravidiel.

Dve verzie poplatkov

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker chce neporiadok v poplatkoch vyriešiť doplnkovými ordinačnými hodinami. Lekári by mohli pacientov objednať za poplatok, avšak až po ordinačných hodinách, vyšetrenie by však nehradili zdravotné poisťovne. Aj keď návrh v minulosti kvôli nespokojnosti lekárov stiahol, tému chce otvoriť znova. „Začínajú sa ozývať lekári, že návrh bol dobrý, a chcem k tomu zvolať stretnutie," povedal nedávno Drucker. Podľa Šótha by bolo zavedenie doplnkových ordinačných hodín určitou pomocou pre nedofinancovaný ambulantný sektor. V poslednom návrhu bola platba pacienta stanovená na 15 – 30 eur. Tému poplatkov pritom nedávno otvoril aj zdravotnícky výbor Národnej rady, ktorý odobril vrátenie platby za prednostné vyšetrenie. Strop mal byť 10 eur. Z koalície bol proti len Smer-SD, návrh však aj napriek tomu na poslednú chvíľu stiahli s tým, že ho potrebujú prepracovať. Ktorý z návrhov prejde, zatiaľ jasné nie je. Poslanci chcú ten svoj predložiť v novembri, rezort zdravotníctva však tvrdí, že doplnkové hodiny sú spravodlivejšie.



Zdroj: SITA (Hospodárske noviny)