Články

PROJEKT I-SKYPE (ERASMUS+ 2016)

PROJEKT I-SKYPE (ERASMUS+ 2016)
Odborné nakladateľstvo Dr. Josef Raabe Slovensko, s.r.o., so sídlom v Bratislave vystupovalo od októbra 2016 v úlohe koordinátora medzinárodného projektu I-SKYPE, ktorý bol realizovaný v rámci programu Erasmus+.


Projekt s názvom „ I – SKYPE – Interactive Science for Kids and Youngsters in Primary Education“ na podporu vzdelávania prírodovedných predmetov na 1. stupni základných škôl bude trval 33 mesiacov. 

Cieľom projektu bolo poskytnúť učiteľom na 1. stupni ZŠ podporu pri vyučovaní prírodovedných predmetov prostredníctvom inovatívnych materiálov a používaním nástrojov interaktívneho vzdelávania. „Naším zámerom, spolu s ostatnými partnermi projektu, bolo zvýšiť úroveň prírodovedného vzdelávania v školách, vytvoriť príležitosť podeliť sa s príkladmi dobrej praxe z iných európskych krajín a týmto spôsobom dostať prírodovedné predmety do popredia záujmu už na primárnom stupni vzdelávania. A to všetko za účelom zvýšenia neskoršej úspešnosti a zamestnanosti mladých ľudí na poli vedy v rámci krajín Európskej únie,“ povedala Mgr. Mira Schrimpelová, konateľka RAABE Slovensko.


Zameranie projektu:

podpora učiteľov prírodovedných predmetov na 1. stupni základných škôl prostredníctvom inovatívnych materiálov;

zlepšenie prírodovednej gramotnosti detí prostredníctvom efektívnejších a inovatívnejších metód učenia;

propagácia vedy a prírodovedných predmetov na primárnom stupni vzdelávania za účelom prispieť k zvyšujúcej sa konkurencieschopnosti a zamestnanosti mladých ľudí v Európe.


Ciele projektu:

vytvorenie metodickej príručky pre učiteľov prírodovedných predmetov na 1. stupni základnej školy;

vytvorenie a praktická realizácia workshopov ponúkajúcich alternatívne a inovatívne spôsoby učenia prírodovedných predmetov na 1. stupni základnej školy;

vytvorenie a spustenie online platformy I – S.K.Y.P.E. ako voľne prístupného interaktívneho nástroja pre učiteľov;

tvorba a predstavenie konceptu reformy vzdelávania v oblasti prírodovedných predmetov.


Cieľová skupina projektu:

učitelia prírodovedných predmetov na 1. stupni základnej školy;

žiaci vo veku 6 až 10 rokov a

politicky činné osoby zodpovedné za tvorbu vzdelávacích politík v štáte.


Výstupy projektu:

Metodická príručka pre učiteľov (komplexné metodické materiály určené pre učiteľov prírodovedných predmetov na 1. stupni ZŠ; 10 tematických celkov, rozdelené na dve časti – teoretická časť + metodické pokyny pre učiteľov (400 strán) a pracovné listy pre žiakov (200 strán); metodická príručka je v tlačenej verzii v 3 jazykových mutáciách – slovenskom, českom a nemeckom jazyku; pracovné listy pre žiakov sú dostupné na stiahnutie v online verzii na stránke projektu);

Workshopy pre učiteľov (vybrané aktivity a ich praktické prevedenie v škole z jednotlivých tematických okruhov ponúkajúce učiteľom inovatívne spôsoby výučby prírodovedných predmetov na 1. stupni ZŠ; v 3 jazykových mutáciách – SVK, CZ, GER, dostupné online na okamžité použitie v praxi);

On-line platforma (voľne dostupný interaktívny zdroj vytvorených metodických materiálov v digitalizovanej podobe, praktických workshopov ako návodov na praktické využitie aktivít a tiež videí natočených priamo v triedach počas realizácie workshopov; platforma je dostupná v 4 jazykových mutáciách, čo umožní využívanie a udržateľnosť projektových výstupov v budúcnosti);

Koncept výuky prírodovedných predmetov na 1. stupni ZŠ (zhrnutie poznatkov a skúseností získaných počas obdobia trvania projektu vo všetkých 3 projektových krajinách do podoby PDF dokumentu, ktorý bude slúžiť ako podklad pre budúcu školskú reformu a národné kurikulum v oblasti prírodovedných predmetov).


Partneri

Medzinárodný projekt pod názvom I – SKYPE prebiehal presne od októbra 2016 do júna 2019, a pod vedením RAABE v rámci neho spolupracovali aj ďalší partneri:

Nakladateľstvo Dr. Josef Raabe Slovensko – koordinátor projektu

Trnavská univerzita v Trnave, SVK – tvorca obsahu

Západočeská univerzita v Plzni, Plzeň, CZ – tvorca obsahu

ZNL, Centrum pre neurologický výskum a vzdelávanie, Univerzita Ulm, Nemecko – evaluátor obsahu

ZŠ s MŠ Kráľa Svätopluka, Šintava, SVK – evaluátor obsahu

ZŠ J. Gutha-Jarkovského, Praha, CZ – evaluátor obsahu

Internátna škola Louisenlund, Nemecko – evaluátor obsahu

M7 – PR agentúra, SVK – tvorca e-obsahu (online vzdelávacia platforma)




Projekt I – S.K.Y.P.E. bol spolufinancovaný z programu EU Erasmus+; Číslo projektu: 2016-1-SK01-KA201-022549; Kľúčová akcia 2: Strategické partnerstvá.