Články

Ak nemá kto večer vyšetriť deti, štát zruší pohotovosť

Ak nemá kto večer vyšetriť deti, štát zruší pohotovosť
Vyčerpaní lekári, ktorí musia slúžiť do 22. hodiny. Niekedy aj trikrát týždenne, pretože im to vedenie nemocnice nariadi ako povinnosť. Majú síce nárok na náhradné voľno, to si však nemajú kedy vybrať, pretože na ďalšie ráno musia otvoriť svoje ambulancie. 


Štátu medzičasom došli riešenia. Preto, aby vyšiel v ústrety unaveným pediatrom, sa rozhodol prijať stabilizačné opatrenia na zachovanie ambulantnej pohotovostnej služby pre deti (APS). Od júla tak postupne zanikne pre nedostatok pediatrov 15 detských pohotovostí. Podľa ministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej (Hlas) by sa dali zriadiť tzv. doplnkové pohotovosti s kratšími ordinačnými hodinami. Ďalšie rokovania plánujú po Veľkej noci.

Sieť detských ambulantných pohotovostí sa má v troch fázach zredukovať. V prvej fáze zaniklo šesť pohotovostí, ktoré nemali prevádzkovateľa. Ďalších desať bodov APS má byť vypustených od júla 2024. Tretia fáza, ktorá sa má týkať piatich bodov APS, je naplánovaná od novembra 2024. „Budeme iniciovať opakované stretnutie so zástupcami nielen ZMOS, ale aj 15 primátormi miest, kde by mali byť zrušené pevné body ambulantnej pohotovostnej služby a zároveň aj so zástupcami samosprávnych krajov,“ poznamenala šéfka rezortu.

Štát sa obáva, že vyčerpaní pediatri ťarchu nekonečných služieb už viac neunesú, zo systému odídu a o deti sa tak nebude mať ani cez deň kto postarať. Keď lekár doslúži v ambulancii, má zo zákona povinnosť odslúžiť zmenu na APS. Ak je lekárov málo, hrozí mu, že ju bude slúžiť aj viac ako raz za týždeň.

Dolinková tak rokuje aj o skrátení ordinačných hodín detských pohotovostí, ktoré by namiesto o 22. hodine končili o 20. hodine. „Je to istá cesta, akým spôsobom vyjsť v ústrety jednak tomu, že pediatrov je menej, a tomu, aby sme aj my v jednotlivých lokalitách vedeli zabezpečiť aj tú pohotovostnú službu, najmä počas víkendov alebo popoludní v čase možno že do 17. alebo 18. hodiny,“ dodal predseda ZMOS Jozef Božik. Spoločne so šéfkou Slovenskej spoločnosti primárnej pediatrickej starostlivosti Slovenskej lekárskej spoločnosti Elenou Prokopovou ocenili konštruktívnosť rokovania. Obce, mestá a pediatri musia teraz podľa neho hľadať riešenia, aby bolo pediatrov viac. Prokopová vysvetlila, že sa o 1,1 milión a detí stará 980 ambulantných pediatrov a ich priemerný vek je 60 rokov. A aj združovanie pohotovostí je podľa nej nástroj, aby sa zachovala starostlivosť pre deti. Predseda ZMOS po stretnutí povedal, že sa snažia zachovať nejakú formu dostupnosti pohotovostí. „Uvedomujem si, že každý bod sa nedá zachovať,“ povedal. Božik dodal, že nesúhlasia s rušením pohotovostí, ale rozumejú, že je nedostatok pediatrov. Problém podľa neho nie je, že by pediatri nechceli na pohotovostiach slúžiť. „Za 15 rokov sa v systéme urobilo málo a chýbajú pediatri aj všeobecní lekári, či špecialisti,“ povedal.


Ako sa majú presúvať pohotovosti:

Galanta - do Dunajskej Stredy;

Košice okolie a Košice II na Poliklinike Terasa - na košickú Polikliniku Sever;

Medzilaborce - do Humenného;

Myjava - do Skalice;

Námestovo - do Trstenej;

Nové Mesto nad Váhom - do Trenčína;

Piešťany - do Trnavy;

Ružomberok - do Dolného Kubína;

Sabinov - do Prešova;

Senica - do Skalice.


Zmeny od novembra 2024:

Dubnica nad Váhom - do Považskej Bystrice;

Kráľovský Chlmec - do Trebišova;

Partizánske - do Topoľčian;

Pezinok - do Bratislavy;

Šaľa - do Nových Zámkov.


Zdroj: SITA (Pravda )