Články

Ambulancie: Zvýšenie nepokryje ani infláciu

Ambulancie: Zvýšenie nepokryje ani infláciu
„Sme nesmierne sklamaní,“ povedala pre HN Naďa Trenčanská Bedušová, riaditeľka Zväzu ambulantných poskytovateľov. Reaguje na to, ako ministerstvo zdravotníctva rozdelilo peniaze v sektore. Kým nemocnice dostanú 20 percent navyše, ambulancie len šesť percent, čo im nepokryje ani infláciu, ktorá bola vlani necelých 11 percent.


V ambulanciách tak pretrváva pocit krivdy a jej predstavitelia tvrdia, že to bude mať viaceré dôsledky.


Odlev personálu

Obavy pomenovala aj Monika Palušková, prezidentka Spoločnosti všeobecných lekárov. Podľa nej zvýšenie nebude stačiť ani na to, aby sa v ambulanciách udržal personál. Tvrdia, že oproti nemocniciam budú opäť ťahať za kratší koniec. V nemocniciach sú totiž platy, ktoré viac lákajú, a je teda aj menší strach, že personál odíde inam. „Zvýšenie nepovažujeme za adekvátne. Keď zoberieme do úvahy, že v minulom roku boli vysoko zvýšené platy v ústavnej zdravotnej starostlivosti, a to tak lekárov, ako aj sestier, čo v minuloročnom zvýšení zohľadnené nebolo. Teraz sa opäť avizuje zvýšenie platov sestier, opäť len v nemocniciach. 

Týmto sa len prehĺbi súčasný priepastný rozdiel medzi platmi v ambulantnej a ústavnej zdravotnej starostlivosti a zároveň sa spustí ďalší odlev zdravotníckeho personálu do nemocníc, keďže ambulancie nebudú schopné tento konkurenčný boj finančne zvládnuť,“ zdôraznila Trenčanská Bedušová. Toto všetko sa podľa nej podpíše nielen na zdravotníckych pracovníkoch, ale aj na pacientoch. Čím menej bude personálu v ambulanciách, tým bude väčšia záťaž na tých, ktorí tam pracovať zostanú. A tým sa predĺžia aj čakacie lehoty pre tých, ktorí budú potrebovať zdravotnú starostlivosť. Nebude to však jediné, čo môže nastať, možno si pacienti budú musieť siahnuť do vrecka oveľa hlbšie.

„Základným problémom bude udržiavať chod ambulancií. Obávam sa, že vzhľadom na nedoriešené energie z minulých rokov a s tým spojené podlžnosti ambulancií asi bude narastať tlak na pacienta, na jeho spoluúčasť,“ tvrdí Trenčanská Bedušová.

Ambulancie vyberajú poplatky aj dnes, no chýbajú im pravidlá. Aj preto plánuje ministerstvo zdravotníctva audit poplatkov. Bude sa zaoberať tým, za čo sa už teraz platí a koľko.

Aby sa poplatky zlegálnili, bude potrebné doriešiť katalóg výkonov, ktorý je aktualizovaný, a nie je mysliteľné, aby ambulancie stále pracovali za ceny, ktoré sú 27 rokov staré. Keď sa to urobí, čo komunikačný odbor ministerstva zdravotníctva aj potvrdil, až potom sa ceny zreálnia.

„Budeme si môcť položiť otázku, koľko v rozpočte chýba, koľko bude potrebné dofinancovať, ako aj to, či štát má tieto prostriedky k dispozícii alebo ich vie získať. Bude potom potrebné otvoriť ďalšiu diskusiu o tom, akým spôsobom to dokážeme financovať,“ povedala Trenčanská Bedušová s tým, že politici síce sľubujú bezplatnú starostlivosť, ale je to zavádzanie. Lebo s peniazmi, ktoré zdravotníctvo má, je to bez spoluúčasti pacienta už ďalej neudržateľné.


Reforma u špecialistov

Trenčanská spomína, že v predchádzajúcich rokoch, ale najmä počas minulého roka bola opakovane deklarovaná reforma špecializovanej ambulantnej sféry. „Podľa úspešnosti plnenia úsporných opatrení bude možné priniesť dodatočné zdroje aj do ambulantnej zdravotnej starostlivosti. Pôjde o 100 miliónov eur,“ informoval komunikačný odbor ministerstva zdravotníctva. Tieto prostriedky by mali poputovať práve do špecializovaných ambulancií.

„Otázne však je, či sú tieto úspory reálne a či naozaj budú k dispozícii, ako i to, či všetko ostatné bude korešpondovať s rozpočtom,“ povedala Bedušová. Ministerstvo sa zaviazalo, že bude hľadať aj iné riešenia, ako uľahčiť podmienky v ambulantnom sektore. „Dovoľujeme si zdôrazniť, že návrh programovej vyhlášky obsahuje minimálne sumy. Oproti minimálnym sumám musia zdravotné poisťovne ešte minúť 457 miliónov eur na zdravotnú starostlivosť podľa svojho poistného kmeňa,“ podčiarkli. Pripomenuli, že celkovo smeruje do verejného zdravotného poistenia 7,97 miliardy eur, čo je približne o 900 miliónov viac, ako bolo vynaložených v roku 2023. Na poskytovanie zdravotnej starostlivosti bude vynaložených 7,667 miliardy eur v roku 2024.


Zdroj: SITA (Hospodárske noviny)