Články

Konzílium pripúšťa mix vakcín, Lengvarský trvá na rovnakej pre obe dávky

Konzílium pripúšťa mix vakcín, Lengvarský trvá na rovnakej pre obe dávky
Nemecká štúdia naznačila väčšiu ochranu pred covidom pri mixe vakcín. Ak má človek po podaní vakcíny proti covidu-19 silnú nežiaducu reakciu, mohol by dostať druhú dávku z inej vakcíny. 


Takúto prax na Slovensku odporučilo konzílium odborníkov - poradný orgán ministerstva zdravotníctva. Miešanie vakcín by podľa expertov pripadalo do úvahy aj v situácií, keď druhá dávka tej istej látky nie je k dispozícií. Napríklad po prvej dávke vakcíny Vaxzevria od britskošvédskej farmaceutickej spoločnosti AstraZeneca, druhá dávka by mohla byť Comirnaty od americko-nemeckého konzorcia Pfizer/BioNTech.

Práve túto kombináciu skúmala aj štúdia sárskej univerzity v Nemecku. Vyplynulo z nej, že spomínaný mix vakcín posilňuje imunitu zaočkovaného človeka pred covidom-19. Napriek jej výsledku a odporúčaniu odborníkov ministerstvo zdravotníctva stále trvá na tom, že vakcíny miešať nebude.

„Aktuálne platí, že na Slovensku aplikujeme rovnaký druh vakcíny pri prvej aj druhej očkovacej dávke,“ uviedlo ministerstvo. Do piatku na Slovensku prvou dávkou zaočkovali vyše 1,8 milióna a druhou vyše milión obyvateľov. Kompletne je proti covidu u nás zaočkovaných takmer 19 percent populácie.


Experti mix pripúšťajú

„Na konzíliu sme sa uzniesli, že sa má v prvom rade pri obidvoch dávkach podávať tá istá vakcína, až potom podobná alebo nejaká iná,“ približuje odporúčanie z minulého týždňa jedna z jeho členiek a hlavná epidemiologička Henrieta Hudečková. Primárka Kliniky infektológie a geografickej medicíny Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) Alena Koščálová, ktorá je tiež členkou konzília, vysvetľuje, že pod podobnou vakcínou sa myslí taká, ktorá funguje rovnakým spôsobom. Vakcíny proti covidu-19, ktoré sa na Slovensku používajú, spadajú do dvoch typov. Vektorové a mRNA vakcíny.

Do skupiny vektorových vakcín patria látky od AstraZenecy, Johnson and Johnson a Sputnik V. Do druhej Pfizer a Moderna. Znamená to, že ak niekto dostane prvú dávku od Moderny, druhú by mal podľa tejto zásady dostať od Pfizeru alebo naopak. Infektológ Vladimír Krčméry vysvetľuje, že je možná aj kombinácia akýchkoľvek vakcín proti covidu, ak nie sú k dispozícii látky z rovnakej skupiny.

Kombinácia vakcín sa podľa odborníkov odporúča najmä v situácii, ak má človek po prvej dávke vážnu nežiaducu reakciu - napríklad rozsiahle opuchy. „Ak má niekto výraznejšie nežiaduce účinky po prvej dávke vakcíny, je na mieste rozmýšľať, či nepodať druhú dávku vakcíny od iného výrobcu. Doteraz na to neboli dostupné štúdie,“ vysvetľuje epidemiologička Zuzana Krištúfková. Aj ona je členkou konzília. 

„Ako konzílium sme odporučili ministerstvu, aby zriadilo centrá pre očkovanie rizikových osôb, kde by sa posúdili nežiaduce účinky a zdravotný stav týchto osôb, ako aj podanie druhej dávky od iného výrobcu,“ dodáva odborníčka. Tieto centrá by mali byť podľa hlavnej odborníčky ministerstva zdravotníctva pre pediatriu Eleny Prokopovej najmenej štyri - v Bratislave, Martine, Banskej Bystrici a v Košiciach. Otvoriť by sa mali od prvého júla, keď by sa malo spustiť aj očkovanie proti covidu v ambulanciách. Ministerstvo do uzávierky nereagovalo na dodatočnú otázku SME, či aspoň v týchto prípadoch pripúšťa kombináciu vakcín. Znamená to, že nateraz sa u nás nebude robiť mix vakcín, ako sa to deje v niektorých krajinách Európskej únie - napríklad v Nemecku, Francúzsku či v Taliansku.


Väčšia ochrana pred covidom?

Trend miešania vakcín podporuje aj najnovšia štúdia univerzitnej nemocnice v Hamburgu v spolkovej krajine Sársko na západe Nemecka. Do jej testov sa zapojilo 250 ľudí. Výskumníci ich rozdelili do troch skupín. Prvá dostala obidve dávky od Astry, druhá obe od Pfizeru a tretia prvú od Astry a druhú od Pfizeru. Dva týždne po podaní druhej dávky výskumníci zmerali imunitu všetkých zapojených ľudí do testov. Najlepšiu ju mali tí, ktorí dostali mix vakcín. Štúdia tak naznačuje, že kombinácia vakcín zvyšuje ochranu zaočkovaného človeka pred covidom. Tento názor dlhodobo zastáva aj infektológ Peter Sabaka, ktorý je odborníkom na vakcíny. Naopak, Koščálová je skôr skeptická. „Vyšla aj štúdia, ktorá poukazuje na vyšší výskyt miernych a stredne závažných nežiadúcich účinkov, keď sa miešajú vakcíny,“ podotýka.


Vakcíny - Dodávky za jún

Pfizer 881 010 

Moderna 151 200 

Astra 120 000 

Johnson &Johnson 105 600 


Zdroj: MZ SR


Zdroj: SITA (SME)