Články

Lekárka: Cítim, že mojim pacientom je to už jedno

Lekárka: Cítim, že mojim pacientom je to už jedno
Praktickí lekári sa stali terčom kritiky, lebo sú vraj príčinou, že situácia dospela do takého vážneho štádia. „Ťažko sa to počúvalo, keď ste od rána do večera v ambulancii,“ hovorí jedna z nich Amália Petríková.

Únavný, frustrujúci, smutný, ale aj chaotický. Tak vníma rok s covidom mladá praktická lekárka Amália Petríková, ktorá si za svoje pôsobisko vybrala malebné mestečko v strede Slovenska Banskú Štiavnicu. Priznáva, že uplynulých 12 mesiacov bolo náročných, poznamenaných nielen množstvom práce, ale aj zisteniami, že naše zdravotníctvo a patričné inštitúcie sú ešte menej funkčné, ako si doteraz myslela. „Ministerstvo zdravotníctva, Úrad verejného zdravotníctva, naša lekárska komora či ďalšie profesijné organizácie, ktoré zastupujú lekárov, sú jednoducho skostnatené, akoby im chýbala snaha veci zlepšovať,“ hovorí lekárka. Uvedomuje si, že situácia okolo korony Slovensko zaskočila, lenže to celý svet vrátane systémov omnoho funkčnejších a lepších ako ten náš, „ale u nás sa proste odkrylo, ako žalostne málo schopných ľudí pôsobí na miestach, z ktorých majú vplyv na riešenie takýchto situácií,“ myslí si.

Po vypuknutí pandémie jej osobne chýbala jasná komunikácia zo strany vedenia štátu. Kompetentní sa podľa nej tvárili, že vedia veci riešiť, nakoniec však vysvitlo, že všetko je jedna veľká improvizácia, a to v každom ohľade. „Bolo to zložité aj pre človeka, ktorý je súčasťou toho systému. Každú chvíľu sa menili usmernenia, denne sme dostávali niekoľko mailov, pričom niektoré si navzájom doslova odporovali,“ približuje banskoštiavnická lekárka, ktorá vníma, že počas roka sa zmenilo aj správanie pacientov. Sú čoraz frustrovanejší, majú v sebe veľmi veľa negatívnych emócií, hnevu a nedôvery. „Trvá to už dlho, pričom pokiaľ ide o liečbu, neexistuje liek, ktorý by ich vyliečil. Komunikačný chaos je aj okolo vakcín, ale uznávam, že očkovanie sa rozbehlo lepšie, ako sa očakávalo,“ priznáva s tým, že na začiatku spoločne dokázali zmobilizovať svoje sily, energiu. Zdravotníci a pacienti sa vedeli povzbudiť, no dnes akoby sa každý uzavrel do svojich ťažkostí. „Akoby sme sa menej pozerali na okolie, na druhých. Aj keď upozorním pacienta, že treba dodržiavať opatrenia, treba byť ohľaduplný, tak trochu cítim, že im je to už jedno. Nemajú sily byť tak dlho v napätí, myslieť na seba aj na druhých,“ opisuje Amália Petríková, ktorá u pacientov zaznamenáva nárast úzkostných a depresívnych stavov. Mnohí totiž prišli o prácu či príjem. Práve pre takýchto ľudí je podľa nej jednoduchšie uveriť, že celý covid je len výmysel, že ide o nafúknutú tému a cestu hľadajú cez konšpirácie.


Zdroj: SITA (Hospodárske noviny)