Články

Lengvarský podporil očkovanie proti HPV

Lengvarský podporil očkovanie proti HPV
Väčšina sexuálne aktívnych ľudí sa počas života opakovane stretne s ľudským papilovírusom HPV. V tele ženy môže spôsobiť rakovinu krčka maternice. Je to jediný druh rakoviny, ktorému sa dá úplne predísť očkovaním.

„Očkovanie na HPV u nás beží už niekoľko rokov a stále nie je medzi povinným očkovaním, čo by malo byť,“ povedal pre SME minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. V Austrálii sa po povinnom očkovaní prestala rakovina krčka maternice vyskytovať, povedal. „Zrušili screeningové programy, pretože ich už netreba.“ Na Slovensku sa proti HPV môžu dať zaočkovať ženy aj muži, pacient však za kompletné zaočkovanie zaplatí niekoľko sto eur.

Očkovanie hradí poisťovňa len trinásťročným. Ministerstvo zdravotníctva potvrdilo, že o rozšírení budú odborníci diskutovať. O väčšiu dostupnosť vakcíny sa pred štyrmi rokmi snažila aj vtedajšia ministerka zdravotníctva za Smer Andrea Kalavská. Do úvahy vtedy prichádzalo povinné očkovanie alebo dobrovoľné úplne zadarmo.

 

Bolo by jedenástym povinným očkovaním

Povinne sa u nás teraz očkuje proti záškrtu, tetanu, čiernemu kašľu, žltačke typu B, detskej obrne, osýpkam, mumpsu, ružienke, hemofilovým nákazám a pneumokokovým ochoreniam. Mnohí sa aj tak očkovaniu vyhnú. Do zoznamu by mohlo pribudnúť aj očkovanie proti HPV. Poisťovne ho začali hradiť v roku 2019. Slovensko bolo vtedy posledným štátom eurobloku, kde sa to stalo. Celosvetovo je proti HPV zaočkovaných 58,6 percenta dievčat od 13 do 17 rokov. Zo všetkých ľudí, ktorí sa očkovať môžu, je podľa odhadov zaočkovaných len 15 percent. Krajiny pristúpili k očkovaniu rôzne. Kým Lengvarský dáva za príklad Austráliu s povinným očkovaním, v Španielsku za očkovanie proti HPV neplatia dievčatá vo veku 16 až 18 rokov. Nemecko od roku 2007 uhrádza očkovanie 12- až 17ročným deťom a štyri štáty Spojených štátov amerických podmieňujú dochádzku do školy očkovaním proti HPV.

Očkovať proti HPV by sa mali dievčatá ešte pred prvým sexom. „Prvá dávka očkovacej látky musí byť podaná odo dňa 12. narodenín do dňa, ktorý predchádza 13. narodeninám, druhá o pol roka,“ hovorí Eva Peterová zo Všeobecnej zdravotnej poisťovne, kedy im vakcínu zaplatia. Gynekológovia odporúčajú, aby sa dali zaočkovať aj starší. Horná veková hranica pre očkovanie proti HPV nie je stanovená. „Vývoj rakoviny môže trvať aj desať rokov, preto teoreticky má zmysel sa očkovať aj v šesťdesiatke,“ povedala epidemiologička Zuzana Krištúfková.

Mužom síce nehrozí rakovina krčka maternice, ale vírus HPV môže spôsobiť aj rakovinu kože, penisu či konečníka. Spôsobuje aj nerakovinové ochorenie kondilómy, kožné výrastky v oblasti genitálií. Za posledný rok sa proti HPV zaočkovalo 5727 poistencov štátnej poisťovne, teda mužov aj žien. Presný počet ľudí na Slovensku zaočkovaných proti HPV nie je známy.

 

Bezplatnou prevenciou je len ster

Keďže sa očkovanie proti HPV na Slovensku uhrádza len posledné tri roky, veľká väčšina ľudí by si vakcínu musela platiť sama. Jedna dávka stojí približne 150 eur, vakcína je trojdávková. Je lacnejšia než liečba rakoviny. „Ak sa ochorenie zachytí vo včasnom štádiu, náklady na liečbu predstavujú do 800 eur, liečba pokročilého karcinómu krčka maternice už stojí ročne v priemere 7000 eur,“ odkázalo ministerstvo. Ľudia, ktorí si vakcínu nemôžu dovoliť, si môžu vybrať z iných metód prevencie. Rovnako môžu postupovať tí, čo sa očkovať nechcú alebo nemôžu. Poisťovňa ženám hradí cytologické vyšetrenie, ktoré sa robí sterom z krčka. Dostupný je aj test DNA, ktorým sa zisťuje prítomnosť vírusu. Žena zaň zaplatí 50 až 60 eur. Na Slovensku sa robí skríning krčka maternice. Vyšetrenie má včas zachytiť liečiteľné nádorové ochorenie v skorom či predrakovinovom štádiu, keď ešte nemá žiadne príznaky. Minulý rok na skríning rozposlalo ministerstvo pozvánku všetkým ženám nad 26 rokov.

 

Nie každý s HPV skončí na onkológii

S HPV vírusom sa stretne 80 percent ľudí. Nie každý, kto je HPV pozitívny, dostane automaticky rakovinu. S vírusom si telo vo väčšine prípadov poradí samo. Ak sa tak nestane, HPV infekcia sa môže prejaviť aj genitálnymi bradavicami. Najviac rizikových je 14 zo sto známych variantov vírusu HPV. Môžu spôsobiť zmeny na krčku, ktoré môžu viesť k rakovine. „HPV infekcia je u takmer každej ženy, ktorá ma rakovinu krčka maternice, prítomná,“ vysvetlil prednosta Gynekologicko-pôrodníckej kliniky v Trenčíne Peter Kaščák. Dôležitá je preto prevencia. V roku 2020 zaznamenala VšZP 15 700 nových prípadov.

 

HPV vírus

Aké vakcíny sa používajú?

Existuje približne sto druhov vírusu HPV, 14 z nich spôsobuje zmeny krčka maternice. l Cervarix chráni pred dvoma vysokorizikovými HPV typmi, 16 a 18. Chráni pred malígnymi zmenami krčka maternice na 70 percent. Očkovanie 13-ročných plne hradí poisťovňa. l Gardasil 9 chráni pred typmi 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58 a chorobami, ktoré sú s nimi spojené. Dokáže chrániť pred 90 percentami všetkých nádorov spojených s HPV infekciou. Očkovanie je hradené len sčasti.

 

Zdroj: SITA (SME)