Články

Lunter: O reforme nemocníc s nami rezort nekomunikuje

Lunter: O reforme nemocníc s nami rezort nekomunikuje
Jasné a relevantné informácie k reforme nemocníc, rozvoju ambulantnej siete a plánu obnovy v oblasti zdravotníctva žiadajú predstavitelia Banskobystrického samosprávneho kraja na čele s jeho predsedom Jánom Lunterom.

Lunter uviedol, že v polovici februára sa na Úrade vlády SR stretli premiér Eduard Heger (OĽaNO) a minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) so zástupcami samospráv, aby hovorili na tému realizácie plánu obnovy v zdravotnej a sociálnej starostlivosti. Odvtedy sa však nič podobné neuskutočnilo. Ticho je vraj aj minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (OĽaNO).

Župan hovorí, že pred pár dňami rokovali s predstaviteľmi združenia SK8, čiže samosprávnych krajov, a tiež so zástupcami miest a obcí, teda ZMOS, pričom spoločne žiadajú pravidelnú komunikáciu v troch okruhoch. „Rozvoj ambulantnej siete, stav realizácie reformy nemocníc, o ktorej plánoch stále nič nevieme, a stav prípravy čerpania plánu obnovy v oblasti zdravotníctva,“ vymenoval Lunter. „Žiaľ, odpovede doteraz nemáme. Dnes opäť žiadame, aby boli vytvorené tímy, ktoré na tieto témy budú komunikovať. Na ministerstvo posielame pánovi Lengvarskému spoločný list s touto výzvou,“ povedal obklopený primátormi okresných miest, v ktorých sa nachádzajú nemocnice. Ministra pozývajú na osobné stretnutie.


Hovorte s nami

Lunter reagoval tiež na to, že niektorí vedeniu župy vyčítajú podporné stanovisko voči sieti nemocníc Svet zdravia, ktorá je súčasťou skupiny Penta. „Budeme radi, ak sa zúčastnia procesu reprofilizácie a rekonštrukcie nemocníc. Takto podporíme každé zdravotné stredisko či ambulanciu, ktoré sa budú snažiť získať prostriedky z plánu obnovy alebo iných zdrojov, aby zdravotníctvo neťahalo za kratší koniec,“ poznamenal.

Vicežupan Ondrej Lunter pripomenul, že reforma zdravotníctva a nemocníc bola schvaľovaná koncom minulého roka. Vraví, že je síce nedokonalá, no potrebná kvôli čerpaniu zdrojov z plánu obnovy. Podľa neho už ale všetci priznávajú, že je s tým problém. „Ak to zlyhá a nedokážeme čerpať tú miliardu či jej významnú časť, zastaví sa optimalizácia nemocníc? Lebo tieto dve veci mali byť spojené pupočnou šnúrou,“ zdôraznil. Podčiarkol, že zdravotníctvo je jednou z kľúčových priorít plánu obnovy, na ktorú je celkovo vyčlenených 1,53 miliardy eur. Z toho takmer miliarda smeruje do modernizácie budov a technického vybavenia nemocníc. Ďalšie investície sú naplánované na podporu zriadenia nových ambulancií pre všeobecných lekárov pre dospelých a deti, ktorých je už teraz nedostatok. „Predpokladom pri reforme bolo, že lekári zo zrušených oddelení a od zrušených lôžok prejdú do ambulantnej siete, ktorú tak posilnia. Lenže ako sa to má diať, keď máme pomaly pol roka za sebou a nikto nevie, čo sa deje, čo sa bude rušiť, rekonštruovať a kto sa má na čo pripravovať?“ pýta sa vicežupan. Zopakoval, že samosprávy žiadajú o pravidelnú a otvorenú komunikáciu.

„Máme vážne obavy, že ľudia na Slovensku nedostanú vo forme kvalitnej zdravotnej starostlivosti tie peniaze, ktoré nám Európska únia ponúka,“ hovorí primátorka Zvolena Lenka Balkovičová. „Preto tu dnes stojíme s ponukou, že sme ochotní spolupracovať, sadnúť si za stôl a hľadať riešenia, aby sme sa pohli dopredu,“ doplnila.


Rezort sa bráni

Hovorkyňa rezortu zdravotníctva Petra Lániková uviedla, že rezort vyjadruje počudovanie nad tvrdeniami niektorých predstaviteľov BBSK. „Ministerstvo je totiž v úzkej spolupráci a komunikácii s predstaviteľmi samosprávnych krajov. V predchádzajúcom období sa uskutočnili dve pracovné stretnutia so zástupcami všetkých krajov. Predmetom bola reforma ambulantného sektora a podpora pre vznik nových ambulancií v regiónoch,“ podotkla. Podľa nej im detailne predstavili a vysvetlili jednotlivé kroky vrátane návrhu metodiky stanovenia počtu a výšky sumy príspevkov pre obdobie od augusta až po budúcoročný júl. Ponúkli im vraj spoluprácu vo forme novej kompetencie identifikovať, na základe znalosti terénu a v rámci stanovených okresov, konkrétne obce, na ktoré bude príspevok viazaný. „A tak adresnejšie smerovať príspevky na zriadenie nových všeobecných ambulancií,“ objasnila.

Lániková pokračovala, že 13. mája si rezort, po spoločnej dohode všetkých zúčastnených krajov, vyžiadal od zdravotníckej sekcie SK8 doplňujúce informácie pre žiadateľov pri tvorbe zoznamu okresov a obcí s alokovaným príspevkom, prostredníctvom ktorých ponúkne záujemcom o príspevok dôležité detaily – napríklad či obec ponúka priestory pre zariadenie novej ambulancie. Definitívna metodika bude podľa nej zverejnená najneskôr koncom júla.

„Aktuálne prebiehajú záverečné rokovania, počas ktorých sa vyhodnocujú jednotlivé projekty na výstavbu nových nemocníc, ich pripravenosť a rozpracovanosť s dôrazom na potreby pacientov. Počas uplynulých dvoch týždňov sa preto uskutočnil rad odborných stretnutí a rokovaní. Finálne rozhodnutie sa predpokladá v najbližších dňoch,“ tvrdí hovorkyňa. Doplnila, že tomu predchádza zhodnotenie realizovateľnosti jednotlivých projektov v požadovaných termínoch a dátové podklady z terénu.


Zdroj: SITA (Pravda)