Články

Smer trpí Druckerovi jeho pravičiarov

Smer trpí Druckerovi jeho pravičiarov
Je to jeho kompetencia, uvidíme, aké budú výsledky, reagujú kľúčoví poslanci Smeru na personálne nominácie ministra zdravotníctva Tomáša Druckera.


Dlhé roky získaval popularitu aj percentá kritikou bývalých pravicových ministrov zdravotníctva Rudolfa Zajaca (ANO) a Ivana Uhliarika (KDH). Teraz musí strpieť, že jeho nominant Tomáš Drucker sa obklopuje spolupracovníkmi kritizovaných ministrov. Taký je v skratke opis novej situácie, do ktorej sa dostal Smer po ôsmich rokoch, počas ktorých ovláda rezort zdravotníctva. Druckerov „pravicový" smer v zdravotníctve potvrdili aj jeho posledné dve nominácie. Šéfom Inštitútu zdravotnej politiky sa od júla stane bývalý Zajacov hovorca a jeho blízky spolupracovník, Tomáš Szalay, a jedným z Druckerových poradcov bude bývalý riaditeľ bratislavskej univerzitnej nemocnice počas Uhliarikovho ministrovania, Jozef Sabol. Sabolovi robil súčasný minister v tom čase poradcu.


Smer: Je to jeho vec, počkáme na výsledky

Smer podľa vyjadrení jeho kľúčových poslancov Druckerovi jeho pravicových spolupracovníkov toleruje. Zatiaľ. „Je to výlučne kompetencia ministra," reaguje bývalý minister zdravotníctva a sivá eminencia Smeru v tejto oblasti Richard Raši na otázku, čo hovorí na to, že sa Drucker obklopuje spolupracovníkmi kritizovaných pravicových ministrov.

„Smer nezasahuje do nominácií ministra Druckera," odpovedá podobne aj žilinský župan a člen parlamentného zdravotníckeho výboru, Juraj Blanár. Za ministra zdravotníctva Viliama Čisláka (Smer) sa Blanár preslávil tým, že presadil zrušenie poplatku za prednostné zdravotné vyšetrenie.

Fakt, že Smer toleruje Druckerovi jeho pravicových nominantov, však podľa Rašiho neznamená, že sa zmenil jeho vzťah k exministrom za ANO a KDH. „Kritický pohľad Smeru na pánov Zajaca a Uhliarika sa nemení," vraví smerácky bývalý minister zdravotníctva.
Blanár a ďalší poslanec za Smer Ľubomír Petrák si chcú počkať na výsledky, ktoré Drucker dosiahne so svojimi nominantmi. „Keby som to povedal s miernou nadsádzkou, v zdravotníctve už nie je čo sprivatizovať," pokračuje Petrák. „Títo páni zrejme Zajacovi radili, aby lukratívne veci boli sprivatizované, aby odišli z funkčného systému a čiastočne spôsobili zadlžovanie nemocníc. Som zvedavý, akým spôsobom budú vracať tieto prvky do systému, aby sa zdravotníctvo nezadlžovalo," uzatvára Petrák.


Politológ: Je to aj priznanie neúspechu

„Je to aj priznanie neúspechu ich vlastnej koncepcie," reaguje politológ Grigorij Mesežnikov na to, že Smer musí Druckerovi tolerovať jeho pravicových spolupracovníkov. O tom, že Smer nevie, čo so zdravotníctvom, hovoril v januárovom rozhovore pre denník SME aj Szalay. „Smer je myšlienkovo vyprázdnený a v zdravotníctve to platí dvojnásobne," uviedol vtedy. Teraz bude Druckerovi pripravovať analýzy a údaje, na základe ktorých bude minister robiť rozhodnutia.

Tým, že Smer Druckerovi toleruje jeho pravicové nominácie, dáva podľa Mesežnikova nepriamo za pravdu aj „ministrom a odborníkom, ktorí sa usilovali o reformu zdravotníctva". Podľa politológa však najsilnejšia vládna strana nemá inú možnosť. „Konečne premiér pochopil, že v zdravotníctve treba naozaj urobiť veľkú sanáciu. Tú je schopný urobiť iba človek, ktorý tomu rozumie," pokračuje Mesežnikov. Fico je podľa neho „v mnohých veciach pragmatikom a vie, že len človek s podobným profilom ako Drucker to môže urobiť".
Do tohto postoja Fica a jeho stranu podľa politológa tlačí nielen to, že pod volebný prepad Smeru sa podpísal aj zlý stav zdravotníctva, ale hlavne skutočnosť, že ak by sa medzi ním a Druckerom objavil rozpor a minister by odstúpil, bolo by to vnímané ako katastrofa, ktorá by Smeru uškodila.


Všetci Druckerovi muži prichádzajú sprava

Okrem Sabola a Szalaya Drucker navrhol alebo vymenoval na významné posty v zdravotníctve aj ďalších odborníkov s „pravicovou minulosťou". Šéfom Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou sa stal Tomáš Haško. Za ministra Zajaca bol riaditeľom Národného onkologického ústavu. Pravicovú minulosť má aj člen predstavenstva štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne Milan Horváth. Za ministra financií Ivana Mikloša vo vláde Ivety Radičovej (obaja SDKÚ) bol generálnym riaditeľom sekcie finančného trhu na ministerstve. Je otázne, nakoľko budú títo nominanti presadzovať svoj „pravicový koncept" zdravotníctva, ktorý bol značne odlišný od vízie Smeru. „Nevidím ako svoju úlohu, že to mám celé stiahnuť doprava alebo doľava. Môžem, samozrejme, a minister to zrejme bude odo mňa očakávať, hovoriť svoj názor. No pod výstupmi inštitútu nebude môj názor, ale čísla," povedal v nedávnom rozhovore pre denník SME v tejto súvislosti Szalay.

Zdroj: SITA (SME)