Články

Chobotnica v poisťovni netrpí

Chobotnica v poisťovni netrpí
Teta Anka sa z firiem stiahla, ale biznis so štátnou zdravotnou poisťovňou zostal. Všeobecná zdravotná poisťovňa vlani predĺžila zmluvy štyrom firmám z impéria tety Anky. Namiesto nej v nich zostali ľudia blízki Smeru.


Pred piatimi mesiacmi padol šéf Všeobecnej zdravotnej poisťovne Marcel Forai a zo siedmich firiem, ktoré mali s poisťovňou sporné zmluvy, odišla jeho teta Anna Sučková. Peniaze košickej zdravotníckej chobotnici zo štátnej poisťovne však plynú ďalej. Poisťovňa na konci minulého roka predĺžila zmluvy štyrom zo spomínaných firiem v podstate za rovnakých podmienok, aké mali pred Foraiovým pádom. Hoci z nich sedemdesiatročná Anna Sučková odišla, ako spoločníci v troch firmách zostali ľudia blízki bývalému šéfovi parlamentu Pavlovi Paškovi zo Smeru a Foraiovi. Na predĺženie zmlúv štátnou poisťovňou upozornil v pondelok poslanec Miroslav Beblavý zo Siete. „Biznis ide ďalej," poznamenal.

Smerom k peniazom

Štyrom zo siedmich firiem, v ktorých sa donedávna objavovala Sučková, Všeobecná zdravotná poisťovňa dodatkami predĺžila zmluvy do troch mesiacov od septembrového Foraiovho odchodu. Ide o firmy Brilance, Medimas, SPV 40 a Welix. Ďalším trom bývalým firmám jeho „tety Anky" – Bravia, Medical Cassovia a Medical Partners – zmluvy s poisťovňou naďalej platia. „Nastali drobné zmeny v jednotkových cenách aj v objemoch, ale percentuálne nie sú nejako významné," porovnal Beblavý aktuálne zmluvy s tými pred kauzou teta Anka. Sumy v ich dodatkoch sa podľa poslanca líšia oproti predchádzajúcim o „menej ako jedno percento" hore alebo dole.

V porovnaní s nárastom, ktorý malo konzorcium Sučkovej firiem v roku 2011 až 2014, išlo podľa Beblavého o zanedbateľný posun. V spomínanom období im vzrástli tržby zhruba z 1,4 milióna na vyše šesť miliónov eur. Spolu s nimi poisťovňa za toto obdobie uzavrela zmluvy za 14 miliónov eur.

Ani v jednej zo štyroch firiem už teta Anka nie je, zostali v nich však obchodníci so zdravím blízki Smeru. Najlepšie to vidno na firme Welix, ktorá poskytuje zdravotnú starostlivosť v oblasti rádiológie a ortopédie. Má dvoch spoločníkov, Dušana Macha a zubára Štefana Cuľbu. Mach je Paškovým blízkym človekom a susedom. Bývajú v košickom mestskom parku, mestskej rezervácii, kde sa nesmú stavať byty. Zákaz stavitelia obišli tak, že vybudovali športovo-relaxačný komplex, určený len na prechodné bývanie. Paška s Machom sa doň nasťahovali, neskôr si bývanie zlegalizovali a mesto im urobilo ulicu a adresu. Obaja spolu v minulosti pôsobili vo firme Medical Group. Ide o firmu, ktorá chcela predať piešťanskej nemocnici predražené CT. V predstavenstve firmy bol s nimi aj košický župan Zdenko Trebuľa zo Smeru. Mach je považovaný za neoficiálneho šéfa Smeru v regióne.

Veľmi vplyvným podnikateľom je aj Cuľba. Má blízko k bývalému šéfovi poisťovne Foraiovi. „Oni sú takí samostatní dvaja pracovníci," povedal vlani o ich vzťahu pre SME jeho bratranec Tibor Czuľba, niekdajší šéf Slovenskej lekárnickej komory. „Oni kopú inú ligu. Toto je piata a oni kopú extraligu," porovnal Czuľba trebišovské kruhy, v ktorých sa pohybuje on, s tými Cuľbovými a Foraiovými. Okrem Welixu vlastní Cuľba aj firmu SPV 40. Poskytuje zdravotnú starostlivosť v oblasti rádiodiagnostiky, ortopédie, stomatológie a cievnej chirurgie. Cuľbova manželka Radoslava je zase spoločníčkou vo firme Medimas. Venuje sa zdravotnej starostlivosti v oblasti endokrinológie.

Zmluvy stále nevyšetrili

Keď vlani v septembri minister zdravotníctva Viliam Čislák zo Smeru ako stopercentný akcionár štátnej poisťovne Foraia odvolal, dal 69 zmlúv Sučkovej firiem preveriť Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Šéfka úradu Monika Pažinková je pritom v konflikte záujmov, lebo jej manžel Peter donedávna podnikal vo firme Gynastar so synom tety Anky Miroslavom Sučkom. Úrad zmluvy stále nepreveril. „Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou vykonáva dohľad vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni," povedala jeho hovorkyňa Soňa Valášiková. „O výsledku dohľadu bude ÚDZS informovať, ako vždy, až po jeho ukončení," odpovedala na otázku, kedy úrad vyšetrovanie ukončí.

Fakt, že úrad, ale ani Národná kriminálna agentúra a Najvyšší kontrolný úrad nemali k zmluvám námietky, je podľa hovorkyne Všeobecnej zdravotnej poisťovne Petry Balážovej jedným z dôvodov, prečo im dodatkami zmluvy predĺžila. „Individuálne požiadavky politikov, ktorých vyjadrenia nie sú potvrdené kontrolnými orgánmi, nemôžu byť dôvodom na ukončenie zmluvného vzťahu," hovorí.

Zdroj: SITA (SME)