Články

Chýbajú zdravotníci. Zastúpia ich študenti

Chýbajú zdravotníci. Zastúpia ich študenti
Minister zdravotníctva a premiér napriek napĺňaniu nemocníc hovoria o návrate do normálu. Upúšťať od opatrení sa má už v najbližších dňoch.


Opäť padajú rekordy. V tomto prípade, bohužiaľ, v počte nakazených koronavírusom. K dnešnému dňu pribudlo takmer 24-tisíc ľudí s pozitívnym výsledkom testu. Čo je však pre krajinu ešte horšou správou, je, že pacientov pribúda a aktuálne ich je v nemocniciach už vyše 2 200. Existujú obavy, že ak sa priblížime k hranici 3 800 hospitalizovaných, dôjde k zlyhaniu starostlivosti a v krajnom prípade až k humanitárnej katastrofe. Stúpajúce počty avizoval minister zdravotníctva Vladimír Legvarský a najnovšie ich pripúšťa aj analytik ministerstva zdravotníctva Matej Mišík z Inštitútu zdravotných analýz. Nemocnice zatiaľ tvrdia, že sú na nápor pripravené. Problém majú skôr personálny pre vysokoinfekčný omikron. Napriek tomu minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský a premiér Eduard Heger hovoria o návrate k bežnému životu v najbližších dňoch. Stane sa tak hneď, ako krivka začne kulminovať.

 

Nový normál

Lengvarský tvrdí, že približne koncom marca by sme sa mohli dostať do režimu, ktorý by umožňoval bežný život. Heger je optimistickejší a hovorí dokonca o najbližších dňoch. „Predpoklad je, že by sme upustili od všetkých opatrení,“ povedal. Nové nariadenia sa budú uvoľňovať postupne najmä v závislosti od nízkej očkovanosti populácie. Nosenie respirátorov najmä v interiéroch však aj naďalej bude podmienkou. Popri väčšej slobode budú zároveň dobiehať nemocnice. Prvou fázou problémov si pri infekčnom omikrone prechádzajú už teraz, a to v prípade výpadku personálu. Keďže zariadenia sú stále zamerané najmä na covid a inú medicínu oklieštili, zatiaľ sa o pacientov s koronou starať stíhajú. V Prešove k minulému týždňu chýbalo 90 ľudí zo všetkých zdravotníckych pracovníkov, počet sa však odvtedy zdvojnásobil. „Aktuálne máme pozitívnych zamestnancov v počte 188,“ uviedla pre HN Beáta Mazurová, hovorkyňa Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana.

 

Personál v karanténe

Podobne je na tom aj Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach. Tá mala od začiatku januára v karanténe až 145 ľudí. „Covid pozitívnych zamestnancov, ktorí sú v izolácii, máme momentálne vyše 140, ide o pracovníkov v rôznych zdravotníckych i nezdravotníckych pozíciách,“ uviedla hovorkyňa Monika Krišková. Dodáva však, že situácia je nateraz stabilizovaná. „Vzhľadom na počet covid pozitívnych hospitalizovaných pacientov a tiež k počtom pacientov, ktorí prichádzajú na covidové ambulancie, nám výpadky zamestnancov v tejto chvíli nespôsobujú problémy,“ uzavrela. V Nitre podľa hovorkyne nemocnice Tatiany Kubinec chýba takmer 80 zdravotníkov, ktorí sú v izolácii. Podobne je na tom aj Žilina, kde má pozitívny výsledok testu k 9. februáru spolu 105 zamestnancov. „Z nich je 72 zdravotníkov, prevažne ide o ošetrovateľský personál. Mimo práce je ďalších približne 100 ľudí, časť z nich je doma z dôvodu karantény,“ hovorí hovorkyňa Fakultnej nemocnice v Žiline Lenka Záteková.

 

Vypadáva aj Bratislava

Menší výpadok hlási aj najväčšia nemocnica na Slovensku. „Z celkového počtu 6 800 zamestnancov Univerzitnej nemocnice Bratislava je momentálne koronavírusom nakazených 170 pracovníkov,“ uviedla pre HN hovorkyňa zariadenia Petra Lániková a dodala, že zdravotná starostlivosť je zabezpečená. Tu však už od roku 2020 evidujú mierny úbytok najmä zdravotných sestier. Kým počet lekárov z roku 2020, keď ich bolo v pracovnom pomere spolu 1 477, sa v ďalšom roku zvýšil na 1 505, ubudlo až 51 zdravotných sestier. „V decembri roku 2020 ich bolo 1 940, zatiaľ čo v decembri roku 2021 sme zamestnávali 1 889 sestier,“ dodáva Lániková s tým, že podľa nej ide o bežnú fluktuáciu ľudí. Podľa hovorkyne rezortu zdravotníctva Zuzany Eliášovej je taktiež stav pod kontrolou a do zariadení na covid oddelenia prišlo zatiaľ pomáhať 400 študentov medicíny a ošetrovateľstva, uviedla pre HN. Tým na hodinu rezort sľúbil 10 eur, čo je dokonca o tri eurá viac, ako majú štandardné zdravotné sestry. Okrem platu sa im výpomoc bude rátať aj do medicínskej či zdravotnej praxe. V nemocniciach najčastejšie končia imunitne naivní a neočkovaní. Tí tvoria až 70 percent príjmov.

 

Zdroj: SITA (Hospodárske noviny)