Články

Čislák spúšťa eHealth. Skúšobne

Čislák spúšťa eHealth. Skúšobne
Po piatich rokoch posúvania termínov spustenia elektronického zdravotníctva známeho ako eHealth včera ministerstvo zdravotníctva oznámilo, že ešte tento rok chce spustiť jeho skúšobnú prevádzku.


Malo by sa do nej zapojiť niekoľko nemocníc, ambulancií, lekární a jedno laboratórium. Pacienti by sa mali stať súčasťou systému až po spustení ostrej prevádzky, ktorá je plánovaná na začiatok roku 2017. Na projekt bolo doteraz zazmluvnených 47 miliónov eur. Lekári sa pri eHealthe boja zneužitia dát vkladaných do systému. Ministerstvo kritizujú aj za to, že nemyslí na kompenzáciu nákladov, ktoré s tým budú mať. Niektorí sú tiež skeptickí, či vôbec eHealth bude fungovať, pretože mnoho zariadení nemá ani počítač.

Stávka na jednu kartu

Pacient bude mať prístup do eHealthu podľa Rastislava Belianskeho, šéfa sekcie informatiky ministerstva, cez elektronický občiansky preukaz alebo cez elektronický preukaz poistenca. Do systému sa bude môcť dostať cez Národný portál zdravia na internete alebo cez svoju elektronickú zdravotnú knižku po zadaní autorizačného kódu. Súčasťou elektronickej knižky budú zdravotné záznamy pacienta, ktorý si bude môcť skontrolovať, kto a kedy k nim pristupoval. Cez eHealth mu bude lekár priamo predpisovať aj lieky, ktoré po autorizácii bude priamo vidieť lekárnik v lekárni a pacientovi ich vydá.

Za recepty sa v lekárňach nebude v dôsledku elektronizácie platiť, ubezpečuje Helga Kajanová z projektového tímu eHealthu. Cez systém sa bude môcť pacient k lekárovi aj objednávať. K zdravotným záznamom pacienta bude mať prístup aj lekár cez elektronickú kartu a autorizáciu. Všeobecný alebo obvodný lekár automaticky, ošetrujúci lekár bude môcť do elektronickej knižky len zapisovať údaje, na čítanie záznamov bude potrebovať súhlas pacienta. Špecialista bude jeho súhlas potrebovať aj na samotný vstup do knižky.

Ak si pacient elektronický preukaz zabudne, záznamy z jeho vyšetrenia lekár urobí v papierovej podobe.
Otázkou zostáva, ako sa bude postupovať, ak preukaz či kartu pacient alebo lekár stratí. Riešenie tohto problému sa podľa Ľuboša Černého, šéfa Národného centra zdravotníckych informácií, ešte finalizuje.

Bezpečnosť a peniaze

Šéf únie špecialistov Andrej Janco sa pri eHealthe obáva zneužitia údajov. Niečo podobné sa podľa neho stalo napríklad počas predvolebnej kampane v Dánsku, kde už systém funguje. Identifikačné údaje pacienta budú v systéme podľa Černého uložené oddelene a samostatne od jeho klinických údajov. Spájať sa budú pomocou súpravy elektronických kľúčov, ktoré budú na karte pacienta. Nijaký administrátor tak podľa neho nebude mať k nim prístup. Psychiatrička Ľubica Ferenčáková z Košíc sa zase obáva prezerania citlivých psychiatrických údajov. Niektorí jej pacienti si podľa nej neprajú, aby ich mohli čítať iní lekári. K psychiatrickej špecializácii bude podľa Černého špeciálny prístup. Aký, nešpecifikoval. Ďalším problémom podľa neurologičky Martiny Kudláčovej z Košíc je to, že mnohé domovy dôchodcov nemajú ani len počítač a podľa nej preto bude lekár nútený všetko nahadzovať do elektronickej podoby. Do roku 2 017 bude musieť byť podľa Černého každý poskytovateľ zdravotnej starostlivosti pripojený do eHealthu.

Únia špecialistov, komora zubárov aj lekárov upozorňujú ministerstvo na dodatočné náklady, ktoré so zavedením eHealthu vzniknú lekárom. Janco ročné náklady odhadol podľa ponuky jednej IT firmy na 465 eur. Ministerstvo tvrdí, že o takýchto nákladoch nevie.

„Považujem to za katastrofu," reaguje na priebeh prípravy analytik Tomáš Szalay z Health Policy Institute. Podľa neho ministerstvo nemá predstavu, ako by mal systém fungovať, a tak sa obáva, že v jeho koncipovaní bolo ovplyvnené dodávateľmi. Szalayovi sa tiež nepáči, že do tvorby eHealthu neboli zakomponovaní poskytovatelia zdravotnej starostlivosti, poisťovne a užívatelia. Analytik silne pochybuje, že systém sa podarí spustiť v roku 2017. Bude už po voľbách a pri moci bude pravdepodobne iná vláda.

eHealth skúmal aj ÚVO

Ak by sa opäť posúval termín, bol by to v poradí už tretí odklad. Po tom, čo prvá vláda Roberta Fica schválila v roku 2008 základný materiál, eHealth mal fungovať od roku 2010. Neskôr sa termín posunul na rok 2013. Ani vtedy sa však nespustil. O eHealth sa zaujímal aj Úrad pre verejné obstarávanie. Vlani podľa jeho hovorcu Jána Mažgúta skúmal postup ministerstva pri zadávaní nadlimitnej zákazky s názvom Národný projekt – elektronické služby zdravotníctva. V tendri takmer za 40 miliónov eur našiel úrad päť pochybení. Súťaž sa začala za exministra Richarda Rašiho (Smer). Najväčší priestupok, ktorý mohol mať vplyv na výsledok súťaže, urobilo ministerstvo uzatvorením dodatku číslo dva k zmluve o dielo. Ním sa podstatným spôsobom zmenil pôvodný predmet zákazky. Tento dodatok podpísal exminister Ivan Uhliarik (KDH). Tender vyhrali firmy Lynx a Ness. Po kontrole úradu žiada od ministerstva zdravotníctva podľa portálu etrend.sk ministerstvo financií vrátiť 3,8 milióna eur, ktoré rezort dostal z európskeho operačného programu Informatizácia spoločnosti.

Zdroj: SITA (SME)