Články

Je slušný aj poslušný, vylieči zdravotníctvo?

Je slušný aj poslušný, vylieči zdravotníctvo?
Poštári nemali svojho šéfa celkom v láske, neplatí najlepšie a chce veľa. Teraz by mohol predviesť bývalý pravicový manažér krízový manažment v nemocniciach.


Najprv mala ministra zdravotníctva nominovať strana Sieť. No to bolo ešte v čase, keď vedela novej koalícii dodať desať hlasov. Keď už v Sieti rátali, či budú v parlamente napokon šiesti alebo siedmi, aj tento post stiahol Smer k sebe. Presnejšie, musel to urobiť, nikto iný oň totiž nejavil záujem. Smer sa rozhodol do funkcie dosadiť overeného a zároveň nezávisle a kompetentne pôsobiaceho technokrata. Pár dní bol síce favoritom na tento post František Imrecze, no po prevalení sa jeho stretávania sa s Ficovým kamarátom Miroslavom Výbohom a po podozrení okolo vratiek majiteľa komplexu Bonaparte Ladislava Bašternáka, šéf Finančnej správy o možnosť poskočiť na ministerský post prišiel. Tridsaťsedemročný riaditeľ štátnej Slovenskej pošty Tomáš Drucker bol tak voľbou číslo dva.

Na pošte mu to vychádza


„Ľutujem zdravotníkov" alebo „Čo môže vedieť šéf pošty o zdravotníctve?". Toto sú posty, ktoré sa po rokovaní koaličnej štvorky o rozdeľovaní funkcií objavili na špeciálnom chate poštárov. Tomáša Druckera mnoho z desaťtisíc zamestnancov pošty nemá príliš v obľube. Keď začali ubúdať listové zásielky, pretože sa k slovu dostal internet, Drucker hľadal pre poštu aj jej ľudí zdroje nových príjmov. A tak napríklad začali s odpočtami plynomerov.

Najnovšie sú z poštárov aj poisťovací agenti (pre Poisťovňu Poštovej banky) priamo v kójach či odborníci na mobilné technológie (pre operátora Štvorka patriaceho Swanu).

Aby Drucker prinútil poštárov robiť niečo navyše, zmenil vo firme aj motivačný systém. Tým, ktorým sa to nepáčilo, taktne odkázal, že v hre sú aj iné možnosti, napríklad prepúšťanie. To sa pod taktovkou Smeru nehodí a vie to aj Drucker, ktorý kedysi robil poradcu pre oblasť dopravy pravicovému bratislavskému županovi a šéfovi SDKÚ Pavlovi Frešovi. Za pravicovej vlády bol aj v predstavenstve Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti.
Sám Drucker čakal, ako toto „referendum" o práci a pláci na Slovenskej pošte dopadne. Mnoho poštárov ostalo nespokojných, ale riaditeľ Drucker zmeny ustál.

Druckera musia mať v strane Smer radi. Udržal pracovné miesta, vyhol sa väčším škandálom a ešte aj zvýšil efektivitu firmy. V čase, keď sa o Druckerovi začalo rozprávať ako o novom ministrovi zdravotníctva, vyšla správa o štvormiliónovom zisku, ktorý sa za minulý rok podarilo poštárom vytvoriť. Podobne rok predtým. Ešte v roku 2012 bola Slovenská pošta v strate.

Uhovorí vás

Drucker vie debatu rámcovať. Napríklad problém so zabetónovanou zmluvou s Poštovou bankou, ktorá odstrihla poštu od možnosti spolupracovať s akoukoľvek inou finančnou inštitúciou, obrátil na výhodu spojenia s domácim podnikateľom. Dokonca rozbehol vstup pošty do spoločného poisťovateľského biznisu s finančníkmi okolo Poštovej banky. Neprekážalo mu ani to, že partneri, s ktorými spolčuje štátnu poštu na presýtenom trhu ešte tesnejšie, majú zrejme priamy vplyv aj na najväčšieho konkurenta pošty na poštárskom trhu.

Nevyrušil ho ani tlak veľkých mobilných operátorov, keď si vyberal, čie SIM karty bude pošta predávať. Aj keď giganty typu Orange a O2 potichu hromžili nad netransparentným výberom mobilného partnera, ktorý bude v ponuke na všetkých poštách, Drucker konštatoval, že sa len boja konkurencie Swanu – mimochodom obľúbeného dodávateľa informačných technológií v štátnej správe.

Z pohľadu klienta pošty zásadné problémy v kolose nevidno (ak nerátame obmedzené možnosti platby kartou či neochotu poštárov priniesť doporučenú zásielku domov namiesto zanechania žltého odkazu v schránke).

Kľúčových hráčov pozná

Drucker má aj z pošty dostatok skúseností so zavádzaním nových IT systémov, čo sa mu v zdravotníctve zíde. Ako nový minister bude musieť okamžite oživiť prípravy dlho očakávaného systému elektronických zdravotných kariet a vôbec zdravotníckych informácií – eHealth. Má navyše manažérsky imidž a významnú schopnosť dohodnúť sa. Chápe politiku, preto ak treba, stojí aj pri premiérovi, ktorý rozdáva plynové vratky.

Vyštudovaný informatik a aj právnik by mohol byť po Zuzane Zvolenskej druhým ministrom zdravotníctva bez diplomu z medicíny, ale v zdravotníctve nebude úplným nováčikom. V minulosti pracoval ako poradca pri zlučovaní štátnych zdravotných poisťovní – Všeobecnej zdravotnej poisťovne a Spoločnej zdravotnej poisťovne, ale aj súkromných, Apolla a Dôvery. Pozná teda, ako fungujú systémy v štátnej poisťovni, tiež v tej, ktorá patrí skupine Penta.
Smer Druckera plánuje predstaviť ako krízového manažéra a odborníka s nadhľadom, čím ospravedlní, že v medicínskej brandži nemá žiadne meno.

Dôležitý bude šéf poisťovne


Na rozdiel od svojich predchodcov, nebude musieť Drucker bojovať za vytvorenie jednej poisťovne či zákaz zisku. Nová vládna koalícia si ako prioritu dala len „obmedzenie zisku zdravotných poisťovní", čo v praxi neznamená nič.

Kým ročný obrat sektora je okolo štyroch miliárd eur ročne, zdravotné poisťovne majú dokopy zisky len za pár desiatok miliónov.

Dôležitejšie bude, koho dá Druckerovi nová koalícia za šéfa Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Tá má totiž rozhodujúce páky na to, kto je v zdravotníctve v strate, kto v zisku a kto sa za pár rokov dokáže zabezpečiť na celý život.

Zdroj: SITA (Denník N)