Články

Kto je nová šéfka zdravotníctva Dolinková?

Kto je nová šéfka zdravotníctva Dolinková?
Smer považovala za extrém, ale o potratovej tabletke by hlasovala ako Fico. Hoci má Hlas v strane dvoch exministrov zdravotníctva, ministerkou sa stane právnička Dolinková. Čo od nej možno očakávať?

Ministerkou zdravotníctva sa vo štvrtej vláde Smeru stane Zuzana Dolinková. Po štyroch rokoch a štyroch ministroch sa tak na čelo rezortu nepostaví lekár (Palkovič, Lengvarský, Krajčí, Kalavská), ale právnička. V minulosti pôsobila šesť rokov ako predsedníčka Zväzu ambulantných poskytovateľov a robila aj v advokátskej kancelárii, ktorá pracovala pre Slovenskú lekársku komoru. Posledný právnik (aj informatik) na čele ministerstva bol krízový manažér Tomáš Drucker. Práve v Druckerovej Dobrej voľbe Dolinková začínala svoju politickú kariéru. Rok po neúspechu strany vo voľbách však Druckera opustila a vstúpila do Hlasu, kde sa hneď stala podpredsedníčkou. Napriek tomu, že Pellegriniho strana má vo svojich radoch už jedného exministra zdravotníctva – Richarda Rašiho (2008 – 2010) –, expertku na zdravotníctvo spravili z Dolinkovej. Tá stojí takmer na každej tlačovej konferencii v prvej línii po boku svojho predsedu Pellegriniho a ten dnes o nej hovorí ako o členke vlády s najťažšou misiou. Pozreli sme sa bližšie na to, aké má nová ministerka plány vo funkcií a čo si myslí nielen o zdravotníctve.


Smer radila k extrémistickejším stranám

Zuzana Dolinková v minuloročnom rozhovore pre Denník N priznala, že vo svojich prvých voľbách v roku 2002 volila Smer. Dnešný Smer sa však podľa nej zradikalizoval a posunul do „extrémnejšieho spektra“. Osobne si nevedela ani predstaviť, že by bola v jednej koalícii so Smerom. Zopakovala to aj v predvolebnom rozhovore pre zdravotnícky portál Ozdravme.sk, kde Smer zaradila k stranám, ktoré sú „ukričanejšie, hlasnejšie, extrémistickejšie, radikálnejšie a vyhranenejšie“. Na rozdiel od Fica je Peter Pellegrini podľa nej človek, „ktorý to so Slovenskom myslí úprimne“.

Dolinková sa však vyhraňovala voči radikalizmu Smeru len pár mesiacov po tom, čo aj ona zverejnila na svojej sociálnej sieti „tabuľku hanby“ s vymenovaním všetkých poslancov, ktorí podporili vojenskú zmluvu DCA so Spojenými štátmi. Zmluvu označila ako „Naďovu“ podľa vtedajšieho ministra obrany, hoci detaily zmluvy začala pripravovať ešte predošlá vláda Smeru, SNS a Mosta-Híd, v ktorej bol Peter Pellegrini premiérom. „Žiaľ, ministrov Naďa a Korčoka záujmy Slovenska nielenže nezaujímajú, ale zjavne ani nerozumejú odborným argumentom a dôsledkom, ktoré pre nás zo sporných ustanovení zmluvy vyplývajú,“ uviedla na sociálnej sieti podpredsedníčka Hlasu.


Pellegrini sa proti covidu neočkoval, Dolinková išla aj na tretiu dávku

Zuzana Dolinková prišla do Hlasu v čase covidovej pandémie a schvaľovania reformy nemocníc. Obe témy vtedy hýbali zdravotníctvom. Na rozdiel od nezaočkovaného Petra Pellegriniho, Dolinková patrila v strane do krídla, ktoré vyzývalo na očkovanie proti covidu. „Ak môžete – choďte sa zaočkovať – aj neskoro je v tomto prípade lepšie ako nikdy,“ apelovala na sociálnej sieti v septembri 2021. V čase, keď mala Dolinková už tretiu dávku proti covidu, Pellegrini nemal ani jednu. Líder Hlasu svoj postoj nezaočkovať sa vysvetľoval tým, že covid prekonal ešte v decembri 2020 a jeho organizmus je tak lepšie pripravený na ďalšiu nákazu. Odmietal antivaxerské nálepky a sám vyzýval seniorov, aby sa dali zaočkovať.

V danom čase sa v parlamente schvaľovala aj optimalizácia siete nemocníc, ktorá rozdelila nemocnice do piatich kategórií podľa toho, aké výkony poskytujú. Ide o reformu, ktorú prijala ešte vláda Eduarda Hegera, no zavádzať do praxe by ju mala od nového roka práve ministerka Dolinková. Strana Hlas sa v čase prijímania reformy profilovala ako jej hlavný odporca a na sociálnych sieťach zverejňovala mapy s nemocnicami, ktoré by mali po optimalizácii skončiť na najnižšej, komunitnej úrovni. Ide pritom o podobnú reformu ako tá z dielne niekdajšej Pellegriniho ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej, ktorú predseda Hlasu v danom čase podporoval, no ako premiér ju nevedel pretlačiť cez vlastných kolegov v Smere.


Reformu nemocníc označuje za paškvil, ale rušiť ju nechce

Zuzana Dolinková bola kritičkou reformy nemocníc od samého začiatku a ešte aj v apríli tohto roka hovorila o reforme ako o „absolútnom paškvile“. „Optimalizácia siete nemocníc nie je reforma. Robíme to naopak, pretože nám chýba optimalizácia siete ambulantných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti,“ povedala v Na telo plus pred voľbami. Pred reprofiláciou nemocníc by najskôr zastabilizovala ambulantnú sieť, ktorú pokladá za základnú kostru, a v tom sa zhodne so županmi i s Lekárskym odborovým združením. Chcela by tiež viac motivovať ambulancie, aby dokázali urobiť 80 percent zdravotnej starostlivosti, až potom by sa pustila do nemocníc. Filozoficky pritom pokladá optimalizáciu nemocničnej siete za „super nápad“, no nevie si predstaviť, ako bude reforma v praxi od 1. januára 2024 fungovať, keďže podľa nej ešte nie je nastavená bezpečná cesta pacienta. Už v predvolebných diskusiách avizovala, že účinnosť celej vyhlášky sa preto bude musieť oddialiť o rok či dva. Problém vidí v nezabezpečenej dopravnej záchrannej službe či nedostatočnom materiálovo-technickom vybavení niektorých nemocníc, ktoré majú prevziať nových pacientov aj navýšiť počet výkonov na úkor iných zariadení.

Napriek tomu reformu nemocníc rušiť nechce. „Treba v tom pokračovať, pretože to bola podmienka čerpania peňazí z plánu obnovy. Ale určite nejakým spôsobom treba meniť parametre. (...) Zmeny budú síce ťažké, ale budú sa dať odkomunikovať a prijať,“ povedala v Dolinková v televízii Markíza aj v súvislosti s požiadavkami regiónov. Plánuje prehodnotiť, aby nemocnice, ktoré majú dnes dostatočné personálne aj technické vybavenie, neprichádzali o výkony, ktoré robiť vedia. To bol jeden z argumentov regionálnych nemocníc búriacich sa proti optimalizácii.

Takým príkladom môže byť aj Revúca, v ktorej by mala postupne skončiť pôrodnica, a to pre nedostatočný počet pôrodov. Bude zaujímavé sledovať finálne rozhodnutie ministerky Dolinkovej práve v tomto meste, rodisku Andreja Danka, kde bol primátor Július Buchta a odporca reformy zvolený aj s podporou Hlasu a v minulosti sa dvakrát pokúšal dostať do parlamentu za SNS.


S Bláhovou je v konflikte, ale zmenu fungovania poisťovní vidia podobne

„Zdravotníctvo v silnom štáte musí byť služba ľuďom, nie biznis pre vyvolených“ sú prvé slová trojstranového zdravotníckeho programu strany Hlas, na ktorom sa podľa Dolinkovej podieľali aj exministri Raši a Drucker. Zatiaľ čo krížové vlastníctvo v Hlase nevnímajú ako prekážku, ale ako prostriedok na skvalitnenie starostlivosti o pacientov, reformovať by chceli slovenské zdravotníctvo najmä zmenou výberu verejného zdravotného poistenia. To by sa vyberalo do osobitného štátneho fondu, na ktorého spravovanie by sa zriadil nový úrad. V orgánoch úradu by boli zastúpení všetci hráči v zdravotníctve – ambulancie, nemocnice, poisťovne, odborné spoločnosti i pacientske organizácie.

Zuzana Dolinková tvrdí, že dnes nastavený systém výberu verejného zdravotného poistenia nie je úplne v poriadku, pretože nie všetky vybraté peniaze na zdravotnú starostlivosť sa cez zdravotné poisťovne vracajú späť na zdravotnú starostlivosť. Podľa Dolinkovej by bolo ideálne, ak by zdravotné poisťovne boli len správcami verejných peňazí a zisk by si vyberali len za správu. Všetky peniaze z verejného poistenia by tak dávali na poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Štát má byť podľa nej skutočným regulátorom, nie sa iba tváriť, že má funkciu regulátora.

Za podobný návrh Dolinkovú oceňuje aj šéfka Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Renáta Bláhová, s ktorou je, mimochodom, Dolinková v konflikte, preto je otázne, či ju štvrtá Ficova vláda ponechá vo funkcii. Budúca ministerka Bláhovej úrad kritizovala po tom, čo zrušil možnosť vykonávať obhliadky mŕtvych tiel aj súkromným firmám. Dôvodom bolo podozrenie, že firmy uzavreli kartel a štát platil firmám výrazne viac ako obvodným lekárom. Dolinková ešte ako šéfka Zväzu ambulantných poskytovateľov patrila k najhlasnejším kritikom tohto kroku. Úrad ju však vtedy obvinil z konfliktu záujmov, keďže sama Dolinková vlastní firmu Morat, ktorá vykonávala obhliadky v trnavskej župe, ako upozornil denník Sme.

Dolinková úrad pre dohľad kritizovala aj v čase, keď sa ohradil voči záverom štúdie Petra Pažitného a exministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca o nadúmrtnosti na covid.


Poplatky v ambulanciách ani platy sestrám zvýšiť nechce

Napriek tomu, že je budúca ministerka bývalou šéfkou Zväzu ambulantných poskytovateľov, ktorý si dnes vie predstaviť aj poplatky pri návšteve ambulancií, Dolinková akékoľvek zvyšovanie poplatkov odmieta nielen v ambulanciách, ale aj na pohotovostiach. Vyriešiť by chcela aj zavádzanie „kreatívnych poplatkov“ v ambulanciách. „Ambulancia nie je obchod, ľudia by tam nemali chodiť s peňaženkou v ruke,“ povedala v diskusii Denníka N Dolinková, ktorá riešenie krízy nedostatku pediatrov a špecialistov pokladá za svoju prioritu. Akokoľvek spoplatniť návštevu u lekára však kategoricky odmieta. 

Predísť zbytočným návštevám v ambulanciách by chcela inak. Lekári by mali byť podľa nej poisťovňami motivovaní naviazaním platieb na vyliečenie, nie liečenie pacienta. Práve v tomto opatrení vidí možnosť zvýšenia efektivity poskytovanej zdravotnej starostlivosti.

Hoci o sestrách hovorí, že sú „nenahraditeľné, nedocenené, je ich žalostne málo“ a ich nedostatok v strane vnímajú ako najakútnejší, platy im zvyšovať neplánuje. Skôr chce meniť systém vzdelávania, aby sestry čo najskôr išli do praxe a aby väčšie kompetencie dostali aj praktické sestry, ktoré vychádzajú zo stredných škôl. „Ak sa nám nepodarí zvrátiť trend, budeme na dnešnú dobu spomínať ako na zlaté časy slovenského zdravotníctva,“ hovorí Zuzana Múčka z Rady pre rozpočtovú zodpovednosť.

V programe sa zaviazali zvýšiť aj kapacity pre slovenských študentov medicíny a ošetrovateľstva a uprednostniť ich pred zahraničnými, ktorých lekárske fakulty prijímajú stále viac. Chcú tiež zdravotníkom vytvoriť podmienky, aby po skončení štúdia uprednostnili Slovensko pred zahraničím. A to napríklad aj zavedením inštitútu nenávratných pôžičiek pre zdravotníkov, ktorí po skončení štúdia zostanú pracovať na Slovensku alebo sa vrátia domov zo zahraničia.

Dolinková však za najväčší problém zdravotníctva po peniazoch a nedostatku personálu pokladá nie celkom korektné vzťahy medzi jednotlivými zdravotníckymi profesiami.


Je veriaca, ale potratovú tabletku zrejme zlegalizuje

Zuzana Dolinková sa spolu s Erikom Tomášom a Petrom Kmecom, tiež budúcimi členmi Ficovej vlády, zúčastnila na záverečnej svätej omši pápeža Františka v Šaštíne. V príspevku na sociálnej sieti uviedla, že je veriaca a kresťanské zvyky patria k jej rodine. „Hlboko si ctím hodnoty ako láska k blížnemu a pomoc blížnemu, dobro, srdečnosť, úcta, solidarita, súcit, pokora, etika či morálka,“ uviedla Dolinková, matka dvoch detí, v príspevku s tým, že účasť na bohoslužbe bola pre ňu „odmenou i skutočným povzbudením“.

K návšteve pápeža sa vrátila aj o rok neskôr na sviatok Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska. Slová pápeža, že „táto krajina potrebuje prorokov“, sú podľa nej pre Slovensko „až mrazivo a výsostne aktuálne“. Napriek tomu však Dolinková ako ministerka s podpisom vyhlášky, ktorá zlegalizuje používanie potratovej tabletky, zrejme nebude mať problém. Na ministerstve zdravotníctva sa už finišuje s prípravou potrebného štandardného medicínskeho postupu, ktorý odštartoval úradnícky minister Palkovič, a na základe posledných vyjadrení tomu nová ministerka, ak koaličná rada nerozhodne inak, nebude stáť v ceste. „Ak to má medicínske opodstatnenie a je to pre ženu šetrnejší spôsob potratu, tak v tom nevidím problém,“ povedala v Na telo plus televízie Markíza s dôvetkom, že to pokladá za vyslovene odbornú tému. V predvolebnej diskusii Denníka N dodala, že ak sa na sprístupnení potratovej tabletky zhodne odborná verejnosť, pričom predpokladá, že sa na Slovensku už zhodla, nebude mať ako ministerka problém s jej schválením. V príprave medicínskeho postupu sa na rezorte zdravotníctva pokračovalo aj potom, čo poslanci legalizáciu potratovej tabletky v parlamente druhýkrát odmietli. Podporu bude zrejme mať aj vo vlastnej strane. Hoci počas posledného volebného obdobia návrhy poslankyne SaS Jany Bittó Cigánikovej na zavedenie potratovej tabletky dvakrát plénom neprešli, za ten posledný hlasovali okrem všetkých prítomných poslancov SaS a PS aj zákonodarcovia Hlasu, ale bez Petra Pellegriniho. Dokonca samotný Robert Fico Cigánikovej návrh v minulosti podporil.

Strana Hlas v predvolebnom období prízvukovala, že zdravotníctvo je pre ňu prioritou. Podľa Dolinkovej ide dokonca o premiérsku tému. Mnohé vízie, ktoré strana v programe sľubovala, Dolinková však už počas predvolebných debát mierne korigovala. Budúca ministerka hovorila, že ide o program na tri volebné obdobia, a napĺňanie veľkých reforiem v zdravotníctve podmieňovala tým, že Hlas v budúcej vláde obsadí post premiéra aj ministra financií. Ale až taký silný zas Hlas v novej vláde nebude.


Pokladáte ministerku Dolinkovú za človeka, ktorý dokáže ustáť tlak záujmových skupín v zdravotníctve?


Dušan Zachar, analytik Inštitútu INEKO

Ustátie tohto tlaku bude jedným z dôležitých aspektov, aby v zdravotníctve prevládol verejný nad partikulárnymi súkromnými záujmami, a teda aby tu bol potenciál na zmenu k lepšiemu. Pani Dolinková bola v minulosti sama predstaviteľkou záujmovej skupiny – stavovskej organizácie zastupujúcej časť ambulantných poskytovateľov –, takže môže byť na takýto tlak pripravená a nemusí ju preto prekvapiť. Bude však do značnej miery závisieť aj od charakteru a morálneho kompasu osoby, ako mu bude čeliť, ako sa vyrovná s konfliktami záujmov a ako sa to (ne)prejaví na jej konkrétnych krokoch.


Jana Ježíková, bývalá štátna tajomníčka MZ SR

To, či ustojí so cťou tlaky záujmových skupín, si nedovolím predikovať. Je ľahké skĺznuť, náročné obstáť. Želám si, aby verejný záujem bol prvoradý. Môžem sa spoliehať na to, čo strana Hlas uvádza vo svojom programe: „Zdravotníctvo v silnom štáte musí byť služba ľuďom, nie biznisom pre vyvolených.“ Prvý náznak smerovania uvidíme už pri tvorbe jej najbližšieho tímu, či to budú odborníci alebo ľudia zo záujmových skupín alebo s prepojením na ne.


Renáta Bláhová, predsedníčka Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou

Nielen ja, ale každý občan v Slovenskej republike, ktorý si želá kvalitné, dostupné a ekonomicky udržateľné verejné zdravotníctvo, by chcel vidieť na čele ministerstva zdravotníctva odborne zdatného a zároveň zapáleného človeka pre verejný záujem. To znamená, aby dokázal čeliť tlakom, ktoré ho od týchto vytúžených cieľov odkláňajú, a, naopak, podporoval tie sily a reformy, ktoré k nim vedú.


Pani Zuzana Dolinková nás pozitívne prekvapila v rámci odbornej diskusie, ktorú organizoval úrad 11. 9. 2023, keď na margo kontroverzného systému zdravotného poistenia jasne pomenovala, že „treba zmeniť funkciu zdravotných poisťovní na to, aby boli správcovia verejných zdrojov, nie obchodné spoločnosti, ktoré nakladajú s prostriedkami verejného zdravotného poistenia ako so svojimi, ale ich iba spravujú“. Reforma týmto smerom je veľmi potrebná.


Vzhľadom na nezávislé posudky, ktorými disponuje úrad, nemusí byť vôbec nákladná. Bude si vyžadovať najmä odvahu a odbornú zdatnosť, a to aj v právnej oblasti. Či bude takou fundovanou a mravne integrovanou ministerkou aj pani Zuzana Dolinková, sa ukáže až po tom, čo sa zhostí svojej ústavnej funkcie. Želám jej veľa úspechov.


Peter Visolajský, lekár a šéf Lekárskeho odborového združenia

Ľudí sa snažím hodnotiť podľa skutkov. Počkajme si na prvé skutky nového ministra zdravotníctva, tie povedia viac ako tisíce slov.


Zdroj: SITA (postoj.sk)