Články

Liek sa už bude dať zohnať aj v noci. Nielen v Bratislave

Liek sa už bude dať zohnať aj v noci. Nielen v Bratislave
Minister zdravotníctva chce, aby aspoň jedna lekáreň v každom okresnom meste bola otvorená do jedenástej večer, ako majú byť aj pohotovosti.


Je osem hodín večer. Matka uspáva deti. Jedno z nich má však teplotu 38,5 stupňa Celzia. Keďže býva v malom okresnom meste na strednom Slovensku, zohnať nejaký liek na zníženie teploty je v podstate nemožné. Posledná lekáreň zatvorila o šiestej večer. Od budúceho roka by už nemal byť problém kúpiť si lieky aj v neskorých večerných či nočných hodinách. Minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru) navrhuje, aby aspoň jedna lekáreň v každom okresnom meste na Slovensku bola otvorená do dvadsiatej tretej hodiny.

Lekárne by tak boli otvorené rovnako dlho ako pohotovosti, na ktorých sa riešia napríklad vysoké teploty u malých detí. Druckerov návrh je súčasťou novely zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach, ktorá je momentálne v pripomienkovom konaní.

Nočná lekáreň do každého okresu


„Týmto krokom chceme vyriešiť problém, na ktorý občania dlhodobo upozorňujú, že vo večerných hodinách často nemajú možnosť získať liek predpísaný lekárom na pohotovosti, pretože lekárne sú v tom čase už zatvorené," vysvetľuje Drucker. Ministrov návrh by mohol pomôcť najmä obyvateľom v menej obývaných regiónoch. V nich majú pacienti problém zohnať liek už aj v sobotu popoludní. V okresných mestách napríklad na Záhorí či v Podpoľaní sú lekárne otvorené najdlhšie do tretej popoludní či dokonca len do 12.00 hod.
Novela zákona by podľa hovorkyne ministerstva Zuzany Eliášovej nemala zatvoriť non-stop lekárne vo veľkých mestách. Napríklad univerzitnú lekáreň v bratislavskom Ružinove, ktorá je otvorená nepretržite.

„Toto sme navrhli ministerstvu my," hovorí o posunutí otváracích hodín do 23.00 h Ondrej Sukeľ, šéf Slovenskej lekárnickej komory. Aj po novom by podľa neho mal byť zachovaný súčasný systém rotácie pohotovostnej služby medzi lekárňami v meste. Spočíva v tom, že zvyčajne regionálna lekárnická komora rozpíše lekárne do služieb a tento rozpis schváli príslušná župa.

Šéf lekárnickej komory by sa prihováral za to, aby sa v pohotovostnej službe striedali len lekárne, ktoré nie sú ďaleko od pohotovostí. Tie by po novom mali vytvárať kompatibilný celok s nemocničnými urgentmi.

Lekárnici chcú platby ako lekári

Aby však tento model fungoval, lekárnici chcú, aby za pohotovosť boli platení podobne ako lekári. Tí by podľa Druckerovho návrhu mali za hodinu služby dostať najmenej 12 eur. O niečo nižšiu hodinovú sadzbu požadujú aj lekárnici, vysvetľuje šéf ich komory. Štát by im mal však platiť len za hodiny po ich oficiálnom pracovnom čase. Ak sú otvorené do piatej alebo šiestej hodiny večer, tak len za hodiny, ktoré chýbajú do dvadsiatej tretej, vraví Sukeľ. „V spôsobe financovania pohotovostných lekární aktuálne nenavrhujeme zmeny," reagovala hovorkyňa ministerstva.

Zdroj: SITA (SME)