Články

Minister Drucker chce definovať štandard

Minister Drucker chce definovať štandard
Na Slovensku využíva súkromné pripoistenie len zlomok občanov, stále totiž nie je definovaný štandard a jeho ukotvenie v zákone.

Odškodné za každý deň v nemocnici, poistné krytie neplodnosti či peniaze na liečbu onkologickej choroby. Aj to sú niektoré z možností komerčného doplnkového poistenia pre slovenských pacientov. V praxi však u nás nefunguje tak, ako v zahraničí, aj napriek tomu, že do poddimenzovaného systému zdravotníctva by mohlo priliať peniaze navyše. Využíva ho len necelé percento ľudí. Dôvodom je nedefinovaný balík základnej zdravotnej starostlivosti. Ministerstvo zdravotníctva však pripravuje zmeny. Vo svojom programovom vyhlásení si vláda stanovila viaczdrojové financovanie zdravotníctva.

Chýba právny rámec

V súčasnosti poskytujú samostatný produkt len niektoré komerčné poisťovne, zo zdravotných cez svoju komerčnú dvojičku iba Union. „Takéto poistenie neponúka žiadna poisťovňa, keďže na to nie je vytvorený právny rámec,“ vysvetľuje Monika Majerčíková z poisťovne Generali. Najviac klientov si u nich poisťuje trvalé následky úrazu či práceneschopnosť. Debatovať o možnosti individuálneho poistenia chcú však aj zdravotné poisťovne. „Sme presvedčení, že poistencom by to prinieslo výhody v podobe lepších produktov zdravotných poisťovní, poistných balíkov či v zavádzaní programov starostlivosti o zdravie,“ hovorí PR manažér Dôvery Matej Štepianský. Súhlasí aj hovorkyňa štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne Viktória Vasilenková, ktorá vidí priestor v pripoistení v oblasti úrazov, stomatologickej starostlivosti, špeciálnych vyšetrení v ambulantnej starostlivosti, rozšírení prevencie a podobne. Najprv je však nevyhnutné definovanie štandardu. „Nutné je stanoviť, čo, v akej kvalite, v akom časovom horizonte a v akom finančnom rámci bude pacientom hradené zo základného balíka,“ vysvetľuje analytik INEKO Dušan Zachar. To v súčasnosti určené nie je. Podľa Zachara je vytvorenie doplnkového poistenia nevyhnutné pre dlhodobú finančnú udržateľnosť. Spraviť deliacu čiaru medzi tým, čo je bezplatné a čo nie, však nie je jednoduché. Objem preplácanej zdravotnej starostlivosti u nás je totiž väčší ako v susedných krajinách.

Poistenie zubov

„Do pripoistenia – teda nadštandardu – sa dá vyčleniť taká zdravotná starostlivosť, ktorá neoslabuje solidaritu a zároveň umožňuje každému občanovi starostlivosťou o vlastné zdravie znižovať výdavky navyše,“ vysvetľuje PR manažérka Unionu Beáta Dupaľová Ksenzsighová. Išlo by tak o oblasti, v ktorých môže človek svoje zdravie ovplyvniť, napríklad zuby. V Holandsku, kde doplnkové poistenie funguje od roku 2006, ide takmer polovica výdavkov súkromného pripoistenia na dentálnu starostlivosť. Klienti poisťovne Allianz využívajú vo veľkej miere poistenie kritických chorôb. Priemerná suma, na ktorú sa klienti poisťujú, je 4 532 eur, no prax ukazuje, že táto suma niekedy nepostačuje. „Zo skúseností našich klientov vieme, že pri vzniku rakoviny sa priemerné náklady na doplnkovú liečbu vyšplhajú približne na 12-tisíc eur,“ hovorí Helena Kanderková z Allianzu. Možnosť pripoistenia bolo cieľom už exministra Rudolfa Zajaca. Odvtedy sa nárok poistenca na základnú zdravotnú starostlivosť nedefinoval. „Dôležité je nastavenie takých pravidiel, ktoré budú motivovať tak poskytovateľov, ako aj zdravotné poisťovne ku kontinuálnemu zvyšovaniu kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti,“ tvrdí hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová. Rezort podľa nej na viaczdrojovom financovaní zdravotníctva už pracuje, detaily však zatiaľ nezverejnili.

***

Poistný systém v Európe

V zahraničí funguje doplnkové zdravotné poistenie rôznymi spôsobmi. Jednou z krajín, kde je týmto spôsobom poistených najviac ľudí, je Slovinsko. Využíva ho až 84 percent ľudí, keďže verejné zdravotné poistenie nepokrýva všetko a obsahuje spoluúčasť pacienta. Pacienti s určitým zdravotným problémom si to tak pripoistia. Na popredných priečkach v efektivite zdravotného systému sa však pravidelne ocitá Holandsko. V roku 2006 prešiel ich poistný systém výraznými zmenami, keď sa zaviedla aj možnosť pripoistenia. To tvorí v krajine do desať percent všetkých zdrojov v zdravotníctve a jeho cieľom bolo okrem iného zvýšiť konkurencieschopnosť. Holandský systém financovania zdravotníctva sa skladá zo štyroch zložiek. Základom je povinné základné poistenie, na ktoré má v rámci solidárneho systému nárok každý občan za jednotnú sadzbu, ide o prístup k nemocničnej a ambulantnej starostlivosti. Jeho súčasťou je aj dobrovoľné pripoistenie, ktoré umožňuje každému pokryť dodatočné výdavky na vyšší štandard či alternatívnu liečbu. Priemerné poistné pri súkromnom pripoistení predstavovalo v roku 2014 sumu 308 eur za rok a priemerné ročné poistné v základnom balíku v rovnakom roku v Holandsku bolo 1 157 eur. Najviac ľudí si v krajine pripoisťuje dentálnu starostlivosť a fyzioterapiu.

Zdroj: SITA (Hospodárske noviny)