Články

Množstvo ambulancií sa nedostane k dotáciám na energie

Množstvo ambulancií sa nedostane k dotáciám na energie
Dotačná schéma kompenzácií zvýšených cien energií má medzery. Nedostanú sa k nim napríklad ambulancie, ktoré si priestory na svoje fungovanie len prenajímajú. O dotáciu totiž môže požiadať len subjekt, ktorému priestory patria. Ambulancie preto žiadali o zastropovanie cien, čo neprešlo cez Európsku komisiu.


Zvýšené ceny plynu a elektriny zasahujú aj do podnikateľskej činnosti. Niektorým prevádzkam stúpli náklady o stovky eur. Pomôcť by im mali dotačné schémy, ktoré zastrešuje ministerstvo hospodárstva. Poslednú dotačnú výzvu rezort zverejnil ešte v druhej polovici februára tohto roka. Celkovo je na pomoc s energiami pre podnikateľov vyčlenených takmer 278 miliónov eur. Podnikatelia môžu o peniaze žiadať do konca júna tohto roka. Výzvu môže ministerstvo uzatvoriť aj skôr, ak vyčerpá všetky peniaze.

Pravidlá nároku na kompenzácie ale nemyslia na všetko. Svoje o tom vedia ambulancie, ktoré fungujú v prenajatých priestoroch. O dotáciu totiž môže požiadať len majiteľ odberného miesta, nie podnájomník. „Ambulancie v nájmoch nemajú žiadne možnosti primäť prenajímateľa aby sa do schémy pomoci prihlásil. Pre mnohých z nich je omnoho jednoduchšie a pohodlnejšie riešenie, ak zvýšené náklady na energie pretavia rovno do nájmov ambulancií. Veľmi dobre vedia, že ambulancia sa len tak ľahko presťahovať nemôže,“ hovorí pre Zdravotnícky denník riaditeľka Zväzu ambulantných poskytovateľov (ZAP) Naďa Trenčanská Bedušová.

Podpredsedníčka strany Hlas-SD Zuzana Dolinková na diskusii pri Okrúhlom stole Zdravotníckeho denníka uviedla, že len štyri až päť percent ambulancií sa dostalo do kompenzačnej schémy pomoci tak, že naozaj dostali nejaké financie na zvýšené náklady na energie.

Zdravotnícky denník sa v tejto veci obrátil aj na samotné ministerstvo hospodárstva. Do zverejnenia článku ale na otázky nereagovalo. Rezort prechádza aj zmenou vedenia. Po vymenovaní úradníckej vlády vymenil Karla Hirmana nový minister hospodárstva Peter Dovhun.

Oddelenie ministerstva, ktoré zastrešuje dotácie, len vysvetľuje, že oprávnený žiadateľ výzvy je hospodársky subjekt, ktorý má pridelené IČO a je na neho písané odberné miesto. „Ak je na prenajímateľa písané odberné miesto, môže si požiadať o dotáciu, ak spĺňa podmienky výzvy,“ uvádza oddelenie pre Zdravotnícky denník.


Podnikatelia musia spĺňať určité podmienky

Problém pritom nemusia mať len ambulancie, za ktoré prenajímateľ nepožiadal o dotáciu. Riaditeľka ZAP pripomína, že je množstvo takých prenajímateľov, ktorí by sa aj prihlásili, no systém prideľovania pomoci ich automaticky diskvalifikuje z dôvodu existujúcich dlhov, ktoré za sebou ťahajú napríklad ešte z pandemických čias.

Oprávneným žiadateľom o dotáciu síce môže byť aj podnik v ťažkostiach, ale musí mať vysporiadané finančné vzťahy so štátnym rozpočtom. To v praxi znamená, že musí mať napríklad zaplatené dane. Žiadateľ tiež nemôže byť v konkurze ani vo fáze jeho prípravy a nemôže byť voči nemu vedený výkon rozhodnutia. Štát sa pri posudzovaní nároku pozerá aj na to, či žiadateľ neporušil v predchádzajúcich troch rokoch zákaz nelegálneho zamestnávania.

Podnikateľ, ktorý žiada o dotáciu, tiež nemôže mať nedoplatky na sociálnom a zdravotnom poistení a nenárokuje sa voči nemu vrátenie pomoci na základe predchádzajúceho rozhodnutia Komisie, v ktorom bola táto pomoc označená za neoprávnenú a nezlučiteľnú s vnútorným trhom. Nemôže mať ani právoplatne uložený trest zákazu prijímať dotácie alebo subvencie, či pomoc a podporu poskytovanú z fondov Európskej únie.


Chýbajú dotácie na dodávky tepla

Oprávneným nákladom pre určenie výšky dotácie je súčin množstva zemného plynu či elektriny, ktoré žiadateľ odobral v oprávnenom období, a zvýšenia ceny, ktoré žiadateľ zaplatil za spotrebované energie. Podľa ambulancií je ale problém aj v tom, že v dotačná schéma nemyslí na dodávky tepla. Štát tieto náklady kompenzuje len domácnostiam.

„Keďže mnohé ambulancie sídlia v nebytových priestoroch v správe rôznych bytových družstiev a dodávané im je takzvané teplo, na ktoré sa akosi zabudlo, zostali bez pomoci. Prax ukázala, že tieto schémy nie sú vhodným riešením pre ambulantný sektor, na čo sme aj okamžite a opakovane upozorňovali kompetentných. Zatiaľ však bez úspechu,“ zdôrazňuje Trenčanská Bedušová.

Ambulancie navrhovali zastropovanie cien energií na úroveň domácnosti. Návrh bol ale zamietnutý s odôvodnením, že by neprešiel cez Európsku komisiu, ktorá by ho mohla považovať sa zvýhodnenie určitého typu podnikateľov. „Momentálne sa snažíme zozbierať údaje, ktoré by aspoň poskytli odpoveď na otázku ministerstva financií, koľko to bude stáť. A to aj napriek faktu, že toto je bezpochyby úloha niekoho iného. Žiaľ, naša skúsenosť je taká, že sme vo svojej snahe zostali sami,“ dodáva šéfka ambulantného zväzu.

Súčasná výzva sa vzťahuje na obdobie od 1. januára do 31. marca tohto roka. Celková výška pomoci nesmie presiahnuť sumu 200-tisíc na podnik za mesiac. Dotácia sa môže poskytnúť do výšky najviac 80 percent oprávnených nákladov. Podnikatelia môžu o dotácie žiadať do konca júna tohto roka. O tom, či ministerstvo bude poskytovať pomoc aj za ďalšie mesiace, zatiaľ neinformovalo.


Zdroj: SITA (zdravotnickydennik.sk)