Články

Pandémia zamiešala peniazmi v zdravotníctve

Pandémia zamiešala peniazmi v zdravotníctve

 

Ako na hojdačke. To bol covidový rok 2020, počas ktorého zasiahli Slovensko dve vlny epidémie. Kým tá prvá mala hlavne ekonomické následky, druhá mala následky na celý zdravotný systém.

 

Prvá spôsobila vypadnutie príjmov do zdravotných poisťovní, tá druhá odhalila slabiny slovenského zdravotníctva. A tie neboli malé.


Pokles poisťovní

Počas roka 2020 dosiahli príjmy zdravotných poisťovní 5,5 miliardy eur, čím sa zvýšili oproti predchádzajúcemu roku takmer o päť percent. Drvivá väčšina zvýšeného objemu spočívala v dofinancovaní Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) na úrovni 199 miliónov eur. Rozdiel v príjmoch zo zdravotného poistenia bol 50 miliónov eur, čo je takmer nezmenený stav objemu poistného.

Zdravotným poisťovniam však tieto prostriedky nestačili na to, aby dosiahli zisk, a všetky tri skončili v strate. VšZP bola v mínuse 114 miliónov, Dôvera 27 miliónov a Union štyri milióny eur. Medzi poisťovňami prebiehal konkurenčný boj o poistencov. Najviac stratila VšZP, ktorá prišla o 161-tisíc poistencov alebo o päť percent svojho kmeňa. Naopak, päť percent kmeňa pridala Dôvera a Union 17 percent. Poistný kmeň VšZP tak klesol pod tri milióny a Unionu vzrástol nad 500-tisíc.

Okrem verejných zdrojov narástol aj objem súkromných zdrojov, ktoré do zdravotníctva smerovali. Tie dosiahli vlani 1,1 miliardy eur a medziročne sa zvýšili o sedem percent. Celkovo tak zdroje v zdravotníctve dosiahli 6,4 miliardy eur a v porovnaní s hrubým domácim produktom krajiny predstavovali úroveň sedem percent. Rok 2020 okrem relatívne malého rastu verejných zdrojov smerujúcich do zdravotníctva ukázal druhý problematický bod – počet poistencov štátu pokračuje podľa očakávaní v raste. Na konci roka 2020 dosiahol takmer tri milióny a za rok sa zvýšil o stotisíc ľudí. Platby za poistencov štátu budú mať čoraz väčší vplyv na financovanie systému.

 

Polikliniky klesali

Bola to druhá vlna covidu, ktorá si vyžiadala radikálne novú situáciu. Plánované zákroky v nemocniciach sa oddialili a lôžka zaplavili covidoví pacienti. Odložená zdravotná starostlivosť však nemala radikálny vplyv na obmedzenie nemocničných výkonov. Naopak, podľa dát TRENDU tržby 40 najväčších nemocníc v krajine vzrástli o sedem percent. Potvrdilo sa tak, že nemocnice fungovali iným spôsobom, no poskytovanie svojich služieb v zásadnej miere neobmedzili.

Iná situácia prevládala medzi poliklinikami. Ľudia sa zjavne báli chodiť do ambulancií, čo si vyžiadalo pokles tržieb 20 najväčších polikliník. Tie medziročne poklesli o viac ako päť percent. Nižší záujem o návštevu lekára bude mať s veľkou pravdepodobnosťou negatívny vplyv najmä v súvislosti s dôležitosťou preventívnych prehliadok a budúcich nákladov na liečbu pacientov.

Ešte omnoho horšie ako polikliniky skončili kúpele. Tržby 14 najväčších kúpeľov sa prepadli o viac ako tretinu. Kým ich zisk v roku 2019 dosahoval úroveň viac ako 10 miliónov eur, minulý rok zaznamenali straty na úrovni približne sedem miliónov eur.



Dodávateľom sa darilo

Na druhej strane spektra ako kúpele a polikliniky stoja dodávatelia liekov a zdravotníckych pomôcok. Tým sa aj počas covidového roka darilo. Ich tržby vzrástli o osem percent a presiahli 2,5 miliardy eur. S rastom ich tržieb prirodzene rástol aj zisk o päť percent nad hodnoty z roka 2019.

O osem percent vzrástli aj tržby zahraničných farmaceutických gigantov pôsobiacich na Slovensku. Pätnástka najväčších mala tržby 785 miliónov eur, čo je nárast o osem percent. Výraznejšie vzrástli ich zisky, ktoré sa zvýšili o 16 percent, na 17 miliónov eur.

S rastom globálneho farmaceutického priemyslu sa darilo aj slovenským výrobcom. Ich tržby vzrástli o deväť percent, na 219 miliónov eur, a ich zisk sa viac ako zdvojnásobil. K dobrému stavu sektora výrazne prispel najväčší slovenský výrobca Saneca Pharmaceuticals, ktorý sa z vysokej straty prehupol do zisku.

Rok 2020 vniesol do zdravotníctva chaos. Najrezistentnejšou oblasťou sa ukázala farmácia, ktorá je najmenej závislá od ekonomickej a dokonca aj od epidemickej situácie. Opak platí pre zdravotné poisťovne a poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorí situáciou utrpeli.

 

Zdroj: SITA (Trend)