Články

Prednostné vyšetrenie narazilo

Prednostné vyšetrenie narazilo
Stretnutia ministra Tomáša Druckera s lekármi ukázali nezáujem o doplnkové ordinačné hodiny.


Objednávanie pacienta na určitú hodinu za poplatok, tak ako to v súčasnosti navrhuje rezort zdravotníctva, môže stroskotať. Narazil totiž na nezáujem lekárov. Väčšina s návrhom nesúhlasí. „Vyzerá to tak, že aj keď sa to prijme, tak to 80 percent z nás nezavedie," hovorí predsedníčka Predstavenstva Zväzu ambulantných poskytovateľov Edita Hlaváčková.
V súčasnosti zbierajú stanoviská, ale kritických hlasov je podľa nej veľa. Aj podľa prezidenta Slovenskej lekárskej komory Mariána Kollára sa ministerský návrh nestretol s pozitívnym ohlasom. Drucker sa v minulosti vyjadril, že lekárom chce v tejto veci vyjsť v ústrety: „Ak väčšina s niečím nebude súhlasiť, tak sa to jednoducho nezavedie." Rezort zatiaľ ďalšie kroky nekonkretizoval.

Viac ako 30 eur

Podľa zámeru ministerstva budú môcť od januára budúceho roka lekári objednať pacientov za poplatok, avšak až po ordinačných hodinách. Ak sa teda pacientovi nebude chcieť čakať, môže si zaplatiť dodatočný čas lekára. Vyjde ho to od 15 do 30 eur. Keď že však poisťovne lekárom nepreplatia výkony, pre doktorov bude novinka pridrahá. Niektorí lekári podľa Kollára preto navrhujú, aby bol poplatok pre pacientov ešte vyšší. S tým však nesúhlasí Asociácia na ochranu práv pacienta. „Už suma 15 eur, ktorú navrhol rezort, sa nám zdá pri niektorých skupinách obyvateľstva vysoká," hovorí prezidentka Mária Lévyová a upozorňuje na prieskum, ktorý si dalo ministerstvo spraviť v júni minulého roka. Pacienti sa v ňom vyjadrili, že za prednostné ošetrenie sú ochotní si priplatiť, stropom však pre nich bolo len osem eur. Vtedy sa však debatovalo o prednostnom vyšetrení počas ordinačných hodín. „Prečo by si mali platiť celé vyšetrenie, ak si platia odvody?" pýta sa očná lekárka Soňa Dašková. V minulosti si pacient za prednostné vyšetrenie zaplatil od päť do 15 eur. A vyšetrenie uhrádzala poisťovňa.

Model z minulosti

Ministerstvo pod vedením Tomáša Druckera však zaviedlo nový model kvôli tomu, aby neboli diskriminovaní neplatiaci. „Doplnkové ordinačné hodiny sú navyše a neobmedzujú súčasný systém. Tí, ktorí si chcú zaplatiť, tak môžu urobiť bez obmedzenia tých, ktorí nechcú," povedal minister v úvode februára. Prednostné vyšetrenie podľa starých pravidiel obhajuje aj analytik inštitútu INEKO Dušan Zachar. „Na privyrobenie musia lekári viac ordinovať, poplatky vyberať v obmedzenej miere a len po ordinačných hodinách, pričom nie je jasné, čo by im v takom prípade preplatila poisťovňa," vysvetľuje dôvody, prečo sa dnes lekári búria.
Na to, aby si mohol lekár zriadiť doplnkové ordinačné hodiny, musí splniť viacero podmienok, limitovaná je aj suma, ktorú môže zarobiť. Peniaze bokom tiež nesmú presiahnuť viac ako 30 percent sumy, ktorá prichádza z poisťovní. Ak sa tak stane, lekárom hrozia pokuty. A práve toho sa podľa prezidenta Zväzu ambulantných poskytovateľov Petra Makaru mnohí obávajú. Nevyhovujúci je tiež čas po ordinačných hodinách. „Lekár potrebuje na výkon čistú hlavu," hovorí Makara s odôvodnením, že na zavedenie doplnkových ordinačných hodín musia odrobiť ambulantní 35 a špecialisti 30 hodín týždenne.

Zdroj: SITA (Hospodárske noviny)
AddThis Sharing Buttons
Share to FacebookShare to TwitterShare to EmailShare to Pinterest