Články

Štát bude riešiť očkovanie utečencov

Štát bude riešiť očkovanie utečencov
Ľudia z Ukrajiny môžu pre vyčerpanosť a zhoršené hygienické podmienky predstavovať miernu záťaž na systém zdravotníctva.

Povinné očkovania na Slovensku máme už viac ako 70 rokov. Medzi najstaršie patrí napríklad proti záškrtu, čiernemu kašľu alebo aj tetanu. Vakcíny sa podávajú niekoľko mesiacov po narodení, a ak ich rodič odmietne, môže mu regionálny úrad verejného zdravotníctva uložiť pokutu viac ako 300 eur. Aj práve vďaka tejto schéme chcú jednotlivé krajiny pomaly imunizovať populáciu a zabrániť výskytu niektorých ochorení. Kým Slovensko má takmer stopercentnú ochranu proti niektorým ochoreniam, nemusí to platiť o ľuďoch prichádzajúcich cez hranice. 

Ukrajinci taktiež majú povinnú vakcináciu detí. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie bolo v roku 2020 zaočkovaných 93 percent ukrajinských detí proti tuberkulóze, rovnaké množstvo prvou dávkou proti čiernemu kašľu, tetanu a záškrtu, 81 percent bolo proti týmto ochoreniam preočkovaných. Okrem toho registrujú u nášho východného suseda 84-percentnú vakcináciu proti detskej obrne a 85 percent prvej dávky proti osýpkam. Proti ružienke sa taktiež dalo chrániť 85 percent ľudí. Na porovnanie, na Slovensku hlási Úrad verejného zdravotníctva, že celoslovenská zaočkovanosť v kontrolovaných ročníkoch narodenia sa pohybovala v niektorých krajoch na viac ako 97-percentnej úrovni. Preočkovanie dojčiat takzvanou „diteperkou“, teda proti čiernemu kašľu, záškrtu a tetanu, máme na úrovni 96,7 percenta, proti pneumokokovým ochoreniam na úrovni 96,5 percenta.

Deti z Ukrajiny, ktoré chcú navštevovať školské a predškolské zariadenia na Slovensku, sa musia podľa nariadení pred nástupom preukázať takzvaným očkovacím preukazom alebo iným dokumentom. Ak doklad nemajú, a teda nepovažujú sa za vakcinované, môžu ich absolvovať na našom území, uviedla hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová. Slovensko požiadalo Európsku komisiu v tomto smere o zvýšenú pomoc vo forme vakcín a liekov.


Zdroj: SITA (Hospodárske noviny)


Pozn. red.: Poskytovaniu zdravotnej starostlivosti ukrajinským utečencom sa podrobne venujeme v aprílovej aktualizácii Privátnej ambulancie a v aprílovej aktualizácii Ambulancie zubného lekára v praxi.