Články

Ukrajinským zdravotníkom sa otvárajú aj ambulancie

Ukrajinským zdravotníkom sa otvárajú aj ambulancie
Dočasná odborná stáž sa rozširuje z lekárov na všetkých zdravotníckych pracovníkov a bude možná nielen v nemocniciach, ale aj v ambulanciách a ostatných zdravotníckych zariadeniach. 


Doterajšia úprava umožňovala výkon dočasnej odbornej stáže iba v zdravotníckych povolaniach lekár, sestra a pôrodná asistentka, a to len v nemocniciach. Stážista s uznaným dokladom o vzdelaní môže pracovať pod odborným dohľadom. Umožní to schválený zákon, tzv. lex Ukrajina, ktorý má podľa ministerstva zdravotníctva urýchliť a zjednodušiť príchod zdravotníkov zo zahraničia do nášho systému. „Poskytovateľ, ktorý poskytuje ambulantnú zdravotnú starostlivosť, je povinný zabezpečiť, aby dohliadajúcim zdravotníckym pracovníkom bol zdravotnícky pracovník s najmenej trojročnou odbornou praxou a aby odborný dohľad vykonával dohliadajúci zdravotnícky pracovník najviac nad jedným stážistom,“ vysvetlil minister Vladimír Lengvarský.


Uznanie vzdelania

Počas mimoriadnej situácie v súvislosti s ozbrojeným konfliktom na Ukrajine musí zdravotník zo zahraničia predložiť čestné vyhlásenie o vykonávaní zdravotníckeho povolania, o ovládaní štátneho jazyka alebo anglického jazyka, o bezúhonnosti a tiež fotokópie dokladov o vzdelaní.

Podľa Medzinárodnej asociácie lekárov na Slovensku ( MALnS ) sú problémom práve doklady o vzdelaní. Väčšina zdravotníkov utekajúcich z Ukrajiny má so sebou diplom, no nedokážu zabezpečiť povinnú apostilu, teda oficiálne overenie podpisu a pečiatky na diplome, ani potvrdenie o akreditácii vysokej školy.


Ukrajinským zdravotníkom sa otvárajú aj ambulancie

„Začiatkom marca sme sa s týmto problémom obrátili na ministerstvo zdravotníctva,“ povedala Alona Kurotová z MALnS. Rezort tvrdí, že výšku poplatkov určuje ministerstvo školstva a už s ním komunikuje o možnej úprave výšky poplatkov za doplňujúce skúšky.

Podľa Kurotovej je schválená legislatíva len prvým krokom, ale nie je postačujúca. Treba riešiť jazykovú prípravu lekárov, možnosť online skúšok pre lekárov, ktorí museli ostať na Ukrajine, či lekárky, ktoré získali štatút dočasného útočiska v ČR a nemôžu opustiť krajinu. MALnS by chcela požiadať o zníženie alebo odpustenie poplatkov za vykonanie skúšky. V súčasnosti musí lekár zaplatiť za skúšku 740 eur, zubár 1 180. „Slovenské poplatky patria medzi najvyššie v okolitých krajinách,“ upozornila A. Kurotová.


Jazyková bariéra

Či sa ukrajinskí zdravotníci uplatnia v ambulanciách, závisí od ich kvalifikácie, praxe a najmä od toho, ako rýchlo dokážu prekonať jazykovú bariéru. Povedala to MUDr. Jaroslava Orosová, prezidentka Zväzu ambulantných poskytovateľov (ZAP). „Predpokladáme, že by mohli pomôcť pri komunikácii s ukrajinskými pacientmi, a tak zrýchliť samotný proces vyšetrovania, samozrejme, za predpokladu, že sami budú schopní komunikovať s lekárom či so zdravotnou sestrou,“ myslí si J. Orosová.

Podľa nej väčšina slovenských lekárov ovláda aspoň jeden cudzí jazyk, takže by sa s ukrajinskými uchádzačmi dohovorili. „No v každom prípade bude potrebná účasť štátu, ktorý by mal neodkladne zabezpečiť ich jazykové vzdelávanie na požadovanej úrovni. Nevidím dôvod, prečo by sme po zvládnutí všetkého potrebného nemali ukrajinských záujemcov o prácu v ambulanciách riadne akceptovať a pomôcť im začleniť sa,“ dodáva. Vníma to ako šancu na čiastočné riešenie problému s nedostatkom lekárov a sestier na Slovensku.


Zdroj: SITA ( Zdravotnícke noviny)


Pozn. red.: Zamestnávaniu ukrajinských zdravotníkov sa podrobne venujeme v aprílovej aktualizácii Privátnej ambulancie a v aprílovej aktualizácii Ambulancie zubného lekára v praxi.