Články

Farmaceuti opäť zlyhali, stále nedorástli na Alzheimera

Farmaceuti opäť zlyhali, stále nedorástli na Alzheimera

Stroskotal ďalší nádejný liek na degeneratívne ochorenie mozgu. Vedci ho nepokorili ani po sto rokoch od opísania diagnózy.

 Desiatky rokov výskumu sprevádzané miliardovými investíciami, no stále žiadny účinný liek. Svetové vedecké kapacity sa zatiaľ márne pokúšajú odhaliť príčinu a efektívnu zbraň proti Alzheimerovej chorobe, ktorou trpí približne päťdesiat miliónov ľudí po celom svete. Farmaceutické koncerny a biotechnologické firmy si už vylámali zuby na stovkách experimentálnych prípravkov. Najnovšie stroskotal pokus americkej firmy Biogen v spolupráci s japonským partnerom Eisai. V marci oznámili, že na základe výsledkov analýzy nezávislých expertov končia s testovaním nádejného liečiva aducanumab. Akcie oboch spoločností reagovali prudkým poklesom. Skrotiť tajomnú chorobu mozgu sa snaží množstvo ďalších konkurentov, želiezko v ohni má aj slovenská veda.

 Spláchnuté milióny

 Ľudský mozog je pre vedecké kapacity akousi čiernou skrinkou. Biogen a Eisai sa pri pokuse o liečenie Alzheimerovej choroby vybrali v brandži rozšírenou cestou proteínu beta amyloid, ktorý vytvára u ľudí trpiacich najčastejšou formou demencie zhluky na mozgu. Časť vedcov pracuje s predpokladom, že pokiaľ nájdu liek, ktorý dokáže odstrániť tieto nánosy, môžu degeneratívne ochorenie mozgu zastaviť. Doteraz však nie je známe, či je beta amyloid jeho príčinou. A nenašla sa ani žiadna iná.

 Výskum lieku na Alzheimera si vyžaduje nemalé výdavky. Podľa agentúry Bloomberg investovali Biogen a Eisai do vývoja aducanumabu len za posledné tri roky viac ako 830 miliónov dolárov. Keď Biogen oznámil, že končí s vývojom liečiva v pokročilej tretej fáze testovania, jeho akcie sa zosunuli o zhruba tridsať percent. Bol to ich najväčší prepad od februára 2005, keď klesli o vyše dvoch pätín na 226 dolárov. Trhová hodnota firmy razom klesla o viac ako osemnásť miliárd dolárov. Akcie Eisai pokorili ešte bradatejší rekord, keď sa za jeden deň zosunuli o sedemnásť percent, najviac za ostatné tri desaťročia. Investori vnímali aducanumab s opatrným optimizmom, ktorý pramenil zo sľubných výsledkov v skorších štádiách vývoja. Bez tržieb z lieku na Alzheimerovu chorobu má Biogen podľa portálu Cnbc.com len chabé vyhliadky na rast biznisu. Musí bojovať o patentovú ochranu svojho najvýnosnejšieho lieku Tecfidera na liečbu sklerózy multiplex. Vlani z neho utŕžil viac ako štyri miliardy dolárov, teda približne tretinu celkového obratu. Konkurencia tlačí tiež na prípravok Spiranza používaný pri spinálnej svalovej atrofii.

 Viac viera ako veda

 Tandem Biogen – Eisai nezavrhol po najnovšom zlyhaní výskum v oblasti Alzheimerovej choroby. Na druhý deň po tom, ako Američania oznámili skrečovanie aducanumabu, vyšli Japonci s tým, že vstupujú do tretej fázy klinických skúšok s liekom BAN2401. Okrem toho majú obe firmy aj spoločný projekt s liečivom elenbecestat. Pri všetkých pokusoch pracujú s beta amyloidom. „Naďalej veríme, že hypotéza s beta amyloidom je potenciálne správny prístup pri liečení Alzheimerovej choroby,“ cituje agentúra Reuters vyjadrenie spoločnosti Eisai. Vedci sa pokúšajú odstraňovať amyloidné plaky z mozgu, ktoré ničia spojenia medzi nervovými bunkami, odkedy ich objavili v pitevných štúdiách pacientov trpiacich na Alzheimerovu chorobu.

 Prvé pokusy postavené na podobnom prístupe stroskotali pred viac ako desiatimi rokmi vrátane štúdií koncernov Eli Lilly či Pfizer, ktorý sa v minulom roku sklamaný stiahol z výskumu v oblasti neurovedy. Do práce s beta amyloidom naliali farmaceutické koncerny už miliardy dolárov, pričom do klinických skúšok zapojili tisícky pacientov. Napríklad spoločnosť Eli Lilly stroskotala v pokročilom štádiu testov v roku 2016, pričom do nájdenia lieku investovala tri miliardy dolárov. „Už to nie je veda, ale skôr otázka viery,“ myslí si George Perry, profesor biológie na University of Texas v San Antoniu, ktorý je dlhodobým kritikom teórie amyloidu. Podľa Ronalda Petersena z Mayo Clinic je tento proteín jasne spojený s Alzheimerovou chorobou, pretože sa objavuje v mozgu postihnutých osôb. No zdá sa, že odstránenie plakov nepomáha.

 Dlhý zoznam porazených

 Mnohé spoločnosti sa vybrali inými cestami. Alternatívou sú napríklad prístupy, ktoré sa sústreďujú na proteín tau, užšie spojený s prepuknutím symptómov Alzheimerovej choroby, alebo sa snažia potlačiť zápalový proces vyskytujúci sa v jej skorom štádiu. Vývoju a testovaniu účinnej vakcíny proti patologickému proteínu tau sa venuje aj tím slovenských vedcov vo firme Axon Neuroscience, ktorú kontroluje finančník Mario Hoffmann.

Úspešné zavŕšenie vývoja akéhokoľvek efektívneho lieku na Alzheimerovu chorobu, ktorú má takmer šesť miliónov Američanov, prakticky automaticky garantuje pozíciu jedného z najpredávanejších farmaceutických prípravkov na svete. Podľa agentúry Bloomberg už zlyhalo približne dvesto pokusov o jeho nájdenie. V databáze Adis R&D Insight za obdobie rokov 1998 až 2017 sú pritom len štyri schválené prípravky určené na diagnózu Alzheimerovho ochorenia. Nie sú to však žiadne zázračné pilulky, no dokážu aspoň zmierniť príznaky choroby u časti pacientov.

Zástup neúspešných firiem bojujúcich s Alzheimerom je dlhý, nechýbajú v ňom veľkí hráči ako AstraZeneca, Roche, Merck či Johnson & Johnson. Všetci sa popálili na nedostatočnej účinnosti alebo otázkach bezpečnosti liečiva. Honba za objavením „svätého grálu“ sa však nekončí. Spoločnosť Roche napríklad naďalej testuje liek gantenerumab, vo výskume pokračujú tiež Eli Lilly či AbbVie.

Vedci sa už dlhší čas domnievajú, že efektívny liek na Alzheimerovu chorobu sa musí testovať v ranom štádiu ochorenia, teda skôr, než začne choroba postihovať kľúčové časti mozgu. Výskum liekov je náročný, výzvou je nielen samotná diagnostika, ale napríklad tiež získanie dostatočného počtu vhodných adeptov na následné klinické testovanie prípravkov.

 

Zdroj: SITA (Trend)