Články

K lekárovi sa bude dať objednať na presný čas, ale za peniaze

K lekárovi sa bude dať objednať na presný čas, ale za peniaze

Vyšetrenie u lekára v rámci doplnkových ordinačných hodín bude stáť maximálne 30 eur. Novinkou od 1. januára 2019 je zavedenie doplnkových ordinačných hodín u lekárov.

Možnosť objednať sa na konkrétnu hodinu platí len pre ekonomicky aktívnych ľudí. Takéto vyšetrenie už neprepláca zdravotná poisťovňa a pacient zaň zaplatí maximálne 30 eur. Výšku stropu kritizovala opozícia, rezort zdravotníctva sa bráni, že ide o maximálnu sumu a podľa analýzy ministerstva sa bude výška poplatku pohybovať v priemere od 7 do 10 eur. Každý lekár musí na viditeľnom mieste zverejniť cenník.

 Doplnkové ordinačné hodiny môžu zaviesť lekári dobrovoľne a len popoludní po 13.00. Na doplnkové ordinačné hodiny sa bude dať objednať len elektronicky. Zdravotná starostlivosť musí byť poskytnutá najneskôr do 20 dní od objednania.

Každý lekár musí mať jasne na viditeľnom mieste zverejnené, kedy má ordinačné a kedy doplnkové ordinačné hodiny. Rozsah doplnkových ordinačných hodín nebude môcť presiahnuť 30 percent schválených ordinačných hodín v kalendárnom týždni. Doplnkové ordinačné hodiny sa netýkajú ambulantnej pohotovostnej služby ani zubnolekárskej zdravotnej starostlivosti.

Zdroj: SITA (SME)

Pozn.: Doplnkovým ordinačným hodinám sa venujeme aj v publikácii Privátna ambulancia.