Články

Úspech eReceptov vystriedalo sklamanie z online kariet

Úspech eReceptov vystriedalo sklamanie z online kariet
Podľa pôvodnej koncepcie eZdravia z roku 2009 malo byť ku koncu minulého roka vydaných 138 miliónov elektronických receptov. Realitou je polovica, no mohlo to byť oveľa horšie.


Väčšinu naplánovaných termínov na elektronizáciu zdravotníctva štát prespal. Ostrá prevádzka projektu eHealth sa mala reálne spustiť od začiatku roka 2013. „Všetky zmeny týkajúce sa posunu termínov, zmeny v obsahu projektu boli odsúhlasené kolektívnymi riadiacimi štruktúrami bez toho, aby sa vyvodzovala osobná zodpovednosť,“ konštatujú odborníci Najvyššieho kontrolného úradu v záverečnej správe funkčnosti elektronického zdravotníctva. Posun nastal, až keď v roku 2017 stagnujúci projekt od ministerstva zdravotníctva prevzalo Národné centrum zdravotníckych informácií. Za ten čas sa ho podarilo pripraviť tak, že od januára 2018 možno od zdravotníkov reálne vyžadovať jeho používanie. Napriek tomu sú doň dnes pripojené len dve tretiny poskytovateľov. Cena sa dodnes vyšplhala na viac než 123 miliónov eur a ďalších takmer 60 miliónov tam ešte natečie.

 

Webová katastrofa

 

Informácie o zdravotnom stave na dosah ruky, možnosť objednať sa na vyšetrenie k špecialistovi online a ďalšie pohodlné a praktické funkcie sú v realite slovenského zdravotníctva naďalej len prianím. „Z troch miliónov vydaných občianskych preukazov s elektronickým čipom bolo pre pripojenie do eZdravia občanmi certifikovaných 436,7 tisíca, teda 14,5 percenta občianskych preukazov,“ konštatuje vo svojej správe Najvyšší kontrolný úrad. Dáta Národného centra zdravotníckych informácií však ukazujú, že od certifikácie k reálnemu prihláseniu do elektronickej zdravotnej knižky je ďaleká cesta.

 

Aktuálne evidujú len približne 11-tisíc úspešných prihlásení, vrátane opakovaných návštev, čo je mizivé percento občanov. Prevádzkovateľ však nestráca optimizmus, „očakávame, že postupne bude počet pacientov online pribúdať. Zdravotné karty už nie sú papierovým tajomstvom v ambulanciách,“ pripomína riaditeľ NCZI Peter Blaškovitš. Z tajomstva ambulančného sa stalo tajomstvo internetové. „Ľudia nevyužívajú služby štátneho elektronického zdravotníctva preto, lebo jeho používateľská neprívetivosť odrádza aj najväčších fanúšikov elektronizácie. Aj mladý človek s druhostupňovým vysokoškolským vzdelaním má problém nájsť relevantné informácie, nainštalovať všetky potrebné prvky,“ konštatuje analytik inštitútu INEKO Dušan Zachar.

 

Západ stále v nedohľadne

 

Nazrieť do zdravotnej karty online môžu len pacienti lekárov, ktorí sú v systéme aktívni. Napriek zákonnej povinnosti je doň dnes zapojených len 66 percent zdravotníkov. Národné centrum zdravotníckych informácií upozorňuje, že dôvodom je aj slabá počítačová gramotnosť prestarnutého lekárskeho stavu – takmer polovica slovenských lekárov je pred dôchodkom či nadsluhuje. Zavádzanie elektronických postupov do zdravotníctva má pritom veľký potenciál. „Uvediem príklad z Linzu, kde má každý na kartičke poistenca čip a keď príde do nemocnice v ťažkom stave, ihneď vidno posledné užívané lieky, diagnózy a posledné laboratórne výsledky. To umožní ihneď konať. Zatiaľ čo tu musím volať rodine, aby som zistila, na čo sa pacient lieči a čo užíva,“ porovnáva skúsenosti zo zahraničia neurologička Martina Chovancová. Za slovenský úspech považuje eRecept. Elektronický predpis a výdaj liekov začal fungovať vlani a dodnes bolo takto pacientom vystavených 63 miliónov receptov.

 

Zdroj: SITA (Hospodárske noviny)