Články

Vedci zistili, ku ktorým liekom sa nehodí ibuprofén

Vedci zistili, ku ktorým liekom sa nehodí ibuprofén
Liečivo ibuprofén objavili britskí farmaceuti v malom laboratóriu v Nottinghame v päťdesiatych rokoch minulého storočia. Po dlhých desaťročiach si získal takú popularitu a účinnosť, že dnes patrí k najpoužívanejším látkam na tlmenie bolesti, zápalov či horúčok.


Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je ibuprofén jedno z najdôležitejších liečiv potrebných v základnom systéme zdravotníctva. Nová štúdia, ktorú uverejnil odborný časopis Mathematical Biosciences, však upozorňuje, že aj pri užívaní tohto liečiva by ľudia mali byť opatrní. Najmä ak každý deň užívajú aj iné lieky. Pri kombinovaní niektorých s ibuprofénom totiž môžu mať vážne problémy s obličkami.


Kto by mal byť opatrný?

Vedci z University of Waterloo vo svojom výskume hovoria, že užívanie ibuprofénu by mal zvážiť každý, kto užíva diuretiká a zároveň inhibítory renín-angiotenzínového systému.

Oba lieky pod rôznymi farmaceutickými značkami lekári bežne predpisujú pacientom na liečbu vysokého krvného tlaku. Výskumníci zistili, že u ľudí s určitým zdravotným profilom môže kombinácia týchto troch liekov spôsobiť akútne zlyhanie obličiek. V niektorých prípadoch môže byť aj trvalé. „Nie je to tak, že každý, kto užije túto kombináciu liekov, bude mať problémy,“ vysvetľuje v tlačovej správe University of Waterloo Anita Laytonová, profesorka aplikovanej matematiky, ktorá sa venuje najmä matematickej biológii a biomedicíne. „Ale výskum ukazuje, že je to dosť veľký problém a mali by ste byť opatrní,“ dodáva. Ak beriete vyššie spomenuté lieky na vysoký krvný tlak a potrebujete liek proti bolesti, vedkyňa odporúča uprednostniť pred ibuprofénom lieky s paracetamolom. Účinnú látku ibuprofén obsahujú napríklad lieky ako advil, brufen, ibalgin, ibudolor, ibuprofén, nurofen alebo saridon. Naopak, medzi populárne lieky s paracetamolom patria panadol, coldrex, migralgin, nogrip či paralen.


Použili počítačové simulácie

Na to, aby výskumníci zistili, ako tieto tri lieky spolu interagujú, použili počítačové simulácie. Tento typ štúdií je výhodný v tom, že dokáže rýchlo priniesť výsledky, ktoré by v klinických testovaniach na ľuďoch trvali dlho. Laytonová a jej tím využívajú matematiku a informatiku, aby poskytli lekárom náskok pri problémoch, ktoré môžu spôsobiť rozličné kombinácie liekov. Veria, že ich výskum pomôže ľuďom, ktorí trpia vysokým krvným tlakom, a usmerní ich v tom, aby viac premýšľali v prípadoch, keď budú potrebovať obyčajný liek na bolesť hlavy.


Zdroj: SITA (SME)