Články

Veľká reforma zdravia: Slovensko dostane tri druhy nemocníc

Veľká reforma zdravia: Slovensko dostane tri druhy nemocníc

Podrobnosti kľúčovej reformy slovenského zdravotníctva budú známe už na budúci týždeň, povedal na HN Clube predseda vlády Peter Pellegrini. „S pani ministerkou sme ohlásili, že musíme ísť do stratifikácie a do reformy zdravotníctva.

 

My nemôžeme ľudí nechať operovať niekde, kde operujú hrubé črevo päťkrát za rok, a z toho im polovica ľudí zomrie,“ kritizuje premiér. Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská už v utorok rozsah zmien poodhalila poslancom z parlamentného výboru. Kľúčová je zmena minimálnej siete nemocníc, ktoré budú musieť poisťovne zazmluvniť. Po novom budú na Slovensku nemocnice rozdelené podľa rozsahu poskytovaných služieb.

 Tri typy nemocníc

 Akútna zdravotná starostlivosť bude dostupná vďaka 32 lokálnym nemocniciam. Pacientom budú najbližšie a až 91 percent obyvateľov Slovenska ich bude mať vzdialené do pol hodiny jazdy autom. Vyplýva to z materiálov vládneho Inštitútu zdravotnej politiky. Okrem interného oddelenia v nich bude k dispozícii napríklad aj základná chirurgia, pôrodnice, detskí lekári či oddelenie intenzívnej medicíny a JIS-ka pre kritické prípady. K dispozícii bude aj pohotovosť prvého typu. Regionálne nemocnice, ktorých na celom Slovensku bude aspoň šesť, majú byť dostupné autom najviac do hodiny. Zloženie oddelení v nich bude pestrejšie, nájdete v nich lekárov špecialistov napríklad aj na kardiológiu, urológiu, ortopédiu či oddelenia pre rizikových novorodencov, geriatriu a psychiatriu. Viac špecializovaná bude aj pohotovosť druhého typu. Zvládnuť tie najťažšie ochorenia a úrazy budú pripravené štyri národné nemocnice. Autom budú dostupné najviac do dvoch hodín. Sústredená v nich bude lekárska elita hematológie, neurochirurgie, klinickej onkológie a ďalších úzko špecifikovaných odvetví.

 Aj nemocnice, ktorým sa miesto v novej minimálnej sieti neujde, majú šancu získať zmluvu s poisťovňou. Musia však ročne spraviť aspoň toľko zákrokov, koľko určí zákon. Pre pacienta je totiž bezpečnejšie, ak ho lieči lekár, ktorý má dostatočnú prax. „Ak by sa navrhované indikátory zaviedli do praxe, bol by to úspech, dôležitá je štandardizácia, to je cesta k zvyšovaniu a udržovaniu kvality a bezpečnosti,“ pripomína analytik Stredoeurópskeho inštitútu pre zdravotnú politiku Tomáš Szalay. Akákoľvek nemocnica navyše bude mať možnosť špecializovať sa na určitý typ zákrokov, prípadne sa zamerať na poskytovanie následnej a dlhodobej starostlivosti. Pacienti po ťažších zákrokoch by tak boli doliečení bližšie k domovu. Kľúčové pre úspech je, aby si reformu osvojili pacienti aj samosprávy. „Tento materiál je prelomový a vyžaduje si širšiu diskusiu. Treba ho len dobre vysvetliť a treba opakovať, aký je náš zámer,“ prízvukuje Kalavská. Efektívnejšia zdravotná starostlivosť má potenciál zachraňovať životy. 

Inšpirácia zo severu

 Slovensko je podľa Eurostatu v počte odvrátiteľných úmrtí na najhorších priečkach v Európe. Len posun k priemeru krajín V4 by ročne zachránil o 2 500 životov ročne. „Dáni prešli veľmi podobnou reformou a mali rovnaké problémy ako my pred nejakými ôsmimi alebo deviatimi rokmi,“ hovorí riaditeľ vládneho Inštitútu zdravotnej politiky Martin Smatana. Slovensko sa teda pri reforme inšpiruje severanským príkladom, vysvetľuje Smatana. „My do veľkej miery kopírujeme to, čo oni nastavili, aj minimálnymi počtami výkonov, ktoré oni každé tri roky prehodnocujú, my sme si nastavili, že každé dva roky budeme prehodnocovať,“ povedal.

 

Zdroj: SITA (Hospodárske noviny)