Články

Minister Palkovič: Ako patológ prichádzam na záver

Minister Palkovič: Ako patológ prichádzam na záver
V pondelok predstavil svoj kabinet nový slovenský premiér Ľudovít Ódor. Medzi ministrami sa objavili aj mená bývalých štátnych tajomníkov. Jedným z nich je aj Michal Palkovič, ktorý z postu štátneho tajomníka ministerstva zdravotníctva prešiel na ministerskú stoličku. Keď sa dostal k slovu, ako posledný minister s úsmevom poznamenal, že je patológ a tí prichádzajú na záver.


Novovymenovaní ministri na Úrade vlády predstavovali svoje priority. Medzi Palkovičove jednoznačne patrí nový platobný mechanizmus pre nemocnice. DRG systém, teda klasifikačný systém, podľa ktorého sa určuje koľko jednotlivé hospitalizačné zákroky stoja, je podľa neho potrebné pripraviť tak, aby bol od začiatku roka 2024 akcieschopný a reflektoval na ich potreby.

Palkovič chce tiež pokračovať v realizácii projektov z plánu obnovy. Dôraz chce klásť i na optimalizáciu siete nemocníc. Rezort začal podľa neho pripravovať aj optimalizáciu siete záchranných zdravotných služieb. „Tak aby ďalšia vláda mohla urobiť efektívnejšie rozhodnutia,“ doplnil. Poukázal tiež na potrebu dodržiavania rozpočtovej vyhlášky. „Aby bol dodržiavaný obchodno-finančný plán Všeobecnej zdravotnej poisťovne, aby sme podporili aj ambulantný sektor tak, aby dostal to, čo mu patrí, a v neposlednom rade centralizovali aj riadenie nemocníc, čím sa zefektívni ich chod do budúcna,“ dodal.

Palkovič sa po odchode Lengvarského z postu ministra zdravotníctva stal štátnym tajomníkom rezortu a Heger ho poveril, aby rezort spravoval. Pôsobil ako zástupca predsedníčky Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). Palkovič sa počas pôsobenia vo funkcii zástupcu osvedčil ako skúsený odborník v oblasti medicíny, ale aj ako kvalitný manažér.

V roku 2021 sa mu spolu s predsedníčkou úradu Renátou Bláhovou podarilo naštartovať niekoľko dôležitých projektov a niektoré z nich aj úspešne dokončiť. Najdôležitejšie bolo zastavenie cenovej špirály súkromných organizátorov prehliadok mŕtvych, kde hrozilo neefektívne odliatie miliónov eur ročne, ako aj reorganizácia pobočiek vrátane ich konsolidácie.

V roku 2022 sa v spolupráci s ministerstvom investícií naplno rozbehol projekt zameraný na digitalizáciu prehliadok mŕtvych tiel – „e-prehliadky“. ÚDZS uviedol, že projekt je ohrozený pre problémy v komunikácii medzi MIRRI, MZ SR a Národným centrom zdravotníckych informácií. Študoval na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, má titul a atestáciu z odboru patologickej anatómie a súdneho lekárstva a verejného zdravotníctva. Na ÚDZS vykonáva pitvy a skúmal aj ochorenie covid.


Zdroj: SITA (pravda.sk)