Články

Všeobecní lekári rozširujú svoje kompetencie v liečbe prediabetu a telekonzultácií

Všeobecní lekári rozširujú svoje kompetencie v liečbe prediabetu a telekonzultácií
Ministerstvo zdravotníctva SR poukazuje na to, že podľa skúseností z iných krajín Európskej únie dokáže funkčná sieť všeobecnej ambulantnej zdravotnej starostlivosti riešiť až 80 % všetkých prípadov bez potreby ďalších úrovní poskytovania zdravotnej starostlivosti. 

V zahraničí je všeobecný lekár rovnocenným partnerom špecialistov a spolu s nimi manažuje pacienta tak, aby to bolo medicínsky aj ekonomicky čo najefektívnejšie. K tomu slúži aj vypracovanie štandardných diagnostických a terapeutických postupov, o ktorých sa dlhé roky len hovorilo. Dnes pomaly, ale iste prichádzajú do praxe.

MUDr. Adriana Šimková, PhD., hlavná odborníčka MZ SR pre všeobecné lekárstvo uviedla, že aj keď je dnes ešte stále v laickej aj odbornej verejnosti zakorenený obraz všeobecných lekárov najmä ako distribútorov pacienta k ďalším odborníkom a lekárov, ktorí si vedia poradiť len s minimom ochorení, pribúdanie kompetencií im umožňuje vyriešiť množstvo zdravotných problémov pacienta už v ich ambulanciách. Vďaka nim dokáže, tak ako v zahraničí, aj slovenský všeobecný lekár vyriešiť až 80 % problémov, s ktorými za ním pacient príde. Samozrejme, aj s možnosťou predpisu niektorých liekov viazaných na špecialistu alebo právomocou všeobecných lekárov indikovať zobrazovacie alebo laboratórne vyšetrenia, ktoré sú v rukách odborných lekárov. V susednej Českej republike majú všeobecní lekári kompetencie širšie, dokážu v súčasnosti vyriešiť už 85 % problémov svojich pacientov. V Holandsku či Dánsku, kde sa všeobecní lekári môžu starať o pacienta komplexne, dokážu dokonca vyriešiť viac ako 90 % jeho problémov.


Nedávno do portfólia kompetencií všeobecných lekárov Slovenska pribudli ďalšie aj vďaka úsiliu hlavnej odborníčky MZ SR pre všeobecné lekárstvo. Komisia Ministerstva zdravotníctva SR pre štandardné diagnostické a štandardné terapeutické postupy na svojom zasadnutí 22. septembra 2021 schválila návrhy Odbornej pracovnej skupiny Všeobecné lekárstvo s názvami: Komplexný manažment dospelého pacienta s prediabetes v ambulantnej zdravotnej starostlivosti; Starostlivosť o pacientov s artériovou hypertenziou prostredníctvom telekonzultácií. 

Prediabetes je stav, pri ktorom je hladina glukózy v krvi zvýšená, ale nie až natoľko, aby bolo možné diagnostikovať diabetes mellitus (DM). Vo všeobecnosti je prediabetes diagnostikovaný náhodne, pretože často človek pri mierne zvýšenej glykémií nepociťuje žiadne príznaky. Prediabetes je posledným štádiom pred vznikom DM a liečba je omnoho jednoduchšia práve vtedy, pokiaľ sa s ňou začne ešte pred vznikom DM. Negatívny dopad vysokej glykémie na zdravie sa pomaly, ale iste bude stupňovať v prípade, že sa prediabetes nebude liečiť. Artériová hypertenzia je medzi Slovákmi častým ochorením. Trpí ňou viac ako tretina dospelých Slovákov a predpokladá sa, že len polovica z nich sa lieči. Štatistiky Národného centra zdravotníckych informácii uvádzajú, že ročne u nás lekári diagnostikujú takmer 30 000 nových hypertonikov. Výskyt ochorenia stúpa s vekom a vo veku nad 70 rokov ním trpia až 2/3 slovenskej populácie.

Prediabetes a hypertenzia, ale aj obezita a porucha metabolizmu tukov, sú veľmi často rizikovými faktormi združenými v tzv. metabolickom syndróme. Práve takíto pacienti, ktorých majú všeobecní lekári v ambulanciách veľa, sú ohrození kardiovaskulárnymi (KV) ochoreniami. Ak sa tento problém zachytí včas a začne sa riešiť podľa odporúčaní už na úrovni primárnej starostlivosti, znižujeme u nich výskyt infarktu srdca, mozgu alebo iného KV ochorenia. História snahy o prenesenie starostlivosti o pacientov s poruchou metabolizmu cukrov do kompetencií všeobecných lekárov sa začala už pred asi 15 rokmi. Veľkým vzorom boli českí kolegovia, ktorí začali od roku 2010 manažovať diabetikov a posledný rok im pribudli pacienti s prediabetom. „Dostupnosť špecialistov diabetológov je na Slovensku problematická a možnosť manažovať pacientov s prediabetom v ambulanciách všeobecných lekárov prinesie pre všetky zúčastnené strany len benefity. Naozaj to bola dlhá a náročná cesta a som nesmierne šťastná, že aj na pozadí kovidovej pandémie sa dospelo k pozitívnemu výsledku. V rozširovaní kompetencií všeobecných lekárov ide naozaj o historický krok.“ Na základe prijatého štandardu Komplexný manažment dospelého pacienta s prediabetes v ambulantnej zdravotnej starostlivosti dokážu všeobecní lekári už vo svojej ambulancii vykonať okrem poučenia pacienta aj všetky klinické a laboratórne vyšetrenia. Všeobecní lekári dostali do rúk prvýkrát v histórii vyšetrenie glykovaného hemoglobínu, ktorý ukazuje kompenzáciu za posledné tri mesiace a je aj ukazovateľom zodpovednosti a adherencie pacienta k liečbe. V štandarde sú však nastavené aj limity, kedy si pacienta dokáže ešte manažovať všeobecný lekár a kedy je potrebné poslať ho k špecialistovi. Doteraz bol každý pacient s určitou poruchou metabolizmu cukrov odoslaný k diabetológovi. Prijatý štandard nielenže odbremení sieť špecialistov diabetológov, ale prinesie komfort aj bezpečnosť pre pacienta a všeobecnému lekárovi umožní komplexnejší manažment svojich pacientov.

Liečbu, diagnostiku a manažment dospelých pacientov s artériovou hypertenziu bez KV ochorenia majú všeobecní lekári pre dospelých vo svojej kompetencii už od roku 2014 a podľa údajov zdravotných poisťovní sa dnes práve všeobecní lekári starajú o približne celú tretinu pacientov s hypertenziou. Počet sa postupom času stále zvyšuje. 

Vznik kompetencie obsiahnutej v štandarde Starostlivosť o pacientov s artériovou hypertenziou prostredníctvom telekonzultácií podnietila pandémia koronavírusu. Konzultácia zdravotného stavu (emailom, telefonicky, videohovorom) sa stala bežným výkonom a navyše aj extra uhrádzaným z verejného zdravotného poistenia. Telekonzultácie majú svoje opodstatnenie a benefity nielen počas, ale aj po ukončení pandémie. Tento štandard nastavil pre všeobecných lekárov princípy postupov pri telekonzultáciách, čo od pacientov vyžadovať, resp. ako sa pripraviť na samotnú telekonzultáciu. Definuje, ktorí pacienti majú prísť do ambulancie a ktorí sa dajú manažovať telemedicínsky. Navyše, pacienta aktívne zapája do liečebného procesu. Zvyšovanie kompetencií všeobecných lekárov je aj jednou z tém reformy ambulantnej sféry. Prijatie dvoch zásadných štandardných diagnostických a terapeutických postupov považuje hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR MUDr. Šimková za „prvú lastovičku“, ktorá vytvára historický prelom v tom, že samotní diabetológovia súhlasili s tým, že pacienti v štádiu prediabetu budú manažovaní všeobecným lekárom.

MUDr. Peter Makara, prezident Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva (SSVPL) zdôraznil, že zvyšovanie kompetencií všeobecných lekárov má jednoznačné benefity pre pacienta, ktorý je manažovaný na jednom pracovisku, čím sa zamedzuje vykonávaniu nadbytočných vyšetrení, je k dispozícii kompletná dokumentácia pacienta, kompletný prehľad o laboratórnych, zobrazovacích vyšetreniach a aj o liečbe. Koncentrácia na jednom mieste zvyšuje nielen komfort pacienta, ale aj jeho bezpečnosť a kvalitu zdravotnej starostlivosti. Prijatie nových štandardných diagnostických a terapeutických postupov v primárnej sfére teda nielenže zvyšuje komfort cesty pacienta zdravotníckym systémom, ale predstavuje aj výrazné obmedzenie zaťaženia špecialistov, ktorí sa tak budú môcť venovať pacientom so závažnejším stavom ochorenia a má aj významný preventívny charakter. Zachytenie počiatočných štádií ochorenia totiž umožňuje už v ambulancii všeobecného lekára preventívne a edukatívne pôsobenie na pacienta, tak, aby sa lepšie staral o svoje zdravie a v spolupráci so všeobecným lekárom predišiel rozvoju ochorenia.

Rozširovanie kompetencií všeobecných lekárov je jedným zo základných predpokladov nielen pre zvyšovanie kvality zdravotnej ambulantnej starostlivosti o pacientov, ale aj nástrojom na zatraktívnenie odboru všeobecného lekárstva pre mladých lekárov.

Prezident SSVPL je veľmi rád, že sa v posledných rokoch pribúdaním kompetencií darí posúvať hranice odboru stále dopredu a poďakoval hlavnej odborníčke MZ SR MUDr. Šimkovej za neúnavnú snahu o ich presadzovanie. Podrobnosti o schválených štandardných postupoch sú na webových stránkach MZ SR: https://www.health.gov. sk alebo na stránke: https://standardnepostupy.sk/standardy-vseobecne-lekarstvo.


Zdroj: SITA (Medical Practice)