Články

Naučme naše deti myslieť – inšpirujme sa dobrou praxou spoza hraníc

Naučme naše deti myslieť – inšpirujme sa dobrou praxou spoza hraníc

Dnes sa začala Medzinárodná odborná konferencia Učiteľ nie je Google - nemôže ani nemusí vedieť všetko. Tento rok na ňu zavítal rekordný počet účastníkov.


Podujatie pre učiteľov a riaditeľov škôl už tretí rok organizuje odborné nakladateľstvo Dr. Josef Raabe Slovensko - člen vydavateľskej skupiny Klett, ktorá je lídrom v oblasti vzdelávania v Európe. ,,Naša filozofia je postavená na podpore vzdelávania. Podrobne poznáme problémy školstva a školských systémov v rôznych krajinách, pričom mnoho z nich je podobných, ba rovnakých a všetky súvisia predovšetkým so snahou o skvalitňovanie vzdelávania. To je poslaním našej spoločnosti aj na Slovensku," uviedla konateľka nakladateľstva Raabe Mgr. Mira Schrimpelová.

Na dvojdňovej konferencii je prítomných približne 300 účastníkov z celého Slovenska a vystúpia na nej domáci lektori aj renomovaní odborníci z cudziny - z Nemecka, Švajčiarska, Dánska a z Českej republiky. Na jednotlivých vzdelávacích aktivitách odznejú nové a inšpiratívne myšlienky a témy zamerané na školu budúcnosti, príklady dobrej praxe, či inovácie v škole ako vzdelávacej inštitúcii.

Názov konferencie je spojením cudzieho slova z digitálneho sveta v kombinácii s hodnotami - Učiteľ nie je Google. Nie je. Nemôže ani nemusí vedieť všetko. Zmenila sa však jeho úloha? ,,Učiteľ je stále ten, ktorý môže lámať dogmy, vytvárať hypotézy, spochybňovať spôsob, akým sa veci robili doteraz. No naši učitelia podľa našich skúseností z praxe až 15% z vyučovacieho času trávia vypĺňaním, kontrolou a opravou dokumentácie a viac ako 10% z vyučovacieho času im zaberie upozorňovanie na vyrušovanie. Už zostáva len málo času na dialóg a formovanie názorov," poznamenala Mira Schrimpelová. Podľa nej sa v súčasnom systéme vzdelávania naše deti neučia myslieť, len sa učia akceptovať informácie. ,,O vzdelaní a vzdelávaní ako takom nehovoríme. Nehovoríme o tom, v akom svete žijú naše deti a nekreujeme svet, v akom budú žiť deti našich detí," zdôraznila.

Záštitu nad konferenciou prevzal primátor hlavného mesta Bratislavy Milan Ftáčnik. Mediálnymi partnermi podujatia sú denník Pravda, Rádio Slovensko, Rádio Regina a portál Education.sk. Partnermi sa stali AXA fond a spoločnosť Stabilo.

Učiteľ nie je Google konferencia Učiteľ nie je Google konferencia Učiteľ nie je Google
Fotogalériu z konferencie nájdete na Facebooku TU.

Pozrite si VIDEO z konferencie.