Články

Ocenili sme najaktívnejšie školy v súťaži Vráťme knihy do škôl

Ocenili sme najaktívnejšie školy v súťaži Vráťme knihy do škôl

10. marca 2015 sa v aule Gymnázia Ladislava Novomeského v Bratislave uskutočnilo slávnostné ukončenie už štvrtého ročníka súťaže Vráťme knihy do škôl, do ktorej sa zapojilo 661 škôl. Súčasťou slávnostného vyhlásenia výsledkov súťaže bola beseda so študentmi, ktorí sa do súťaže zapojili - spolu so zástupcami organizátorov a partnerov súťaže. Nakladateľstvo RAABE bolo pri tom.


Tento rok súťaž zaznamenala rekordný počet príspevkov, takmer 22-tisíc. Do súťaže bolo celkovo doručených 21 953 príspevkov, z toho 9 074 kresbičiek. Pre porovnanie: minulý rok to bolo vyše 2 700 príspevkov. Aj v tomto roku posielali príspevky prevažne dievčatá, z celkového počtu to bolo až 73 %. Zo škôl v Bratislavskom samosprávnom kraji prišlo 3310 príspevkov, čo je takmer 350 % nárast oproti minulému roku. Celkovo sa zapojilo 661 škôl, najaktívnejší boli žiaci z bratislavského, potom z prešovského a košického regiónu.

„Táto súťaž v priebehu štyroch rokov dosiahla celoslovenskú úroveň. Tešíme sa, že žiaci a deti stále – ešte aj v dnešnej dobe – čítajú a netrávia svoj voľný čas len za počítačmi a s tabletom v ruke. Najlepším dôkazom je rekordný nárast v počte zapojených žiakov. Kým minulé roky súťažili len stredné školy, tento rok sa do súťaže mohli zapojiť aj žiaci zo základných a deti z materských škôl. Sme radi, že sme mohli byť aj my pritom," povedala Monika Oravská, riaditeľka odborného nakladateľstva RAABE.

Súčasťou súťaže bola aj tento rok o titul Najaktívnejšiu škola – t.j. školu, z ktorej sa zapojilo najviac študentov. Najaktívnejšia škola – ZŠ M. Bela v Šamoríne vyhrala interaktívnu tabuľu a spolu s ďalšími dvoma najaktívnejšími školami – s bratislavským Gymnáziom Grosslingova a Gymnáziom na Alejovbesedaej v Košiciach získali od nakladateľstva Raabe darčekové poukážky na nákup odbornej literatúry pre pedagógov v hodnote 500, 250 a 100 eur. Veríme, že naše odborné publikácie a pracovné zošity poslúžia ako pedagógom, tak aj žiakom.

Výhercami hlavných cien, ktoré do súťaže venoval BSK, elektronických čítačiek sa stali Patrik Hájek z OA Čadca, Nika Šušoliaková z Gymnázia Partizánske a Lenka Trembecká z Gymnázia sv. E. Steinovej v Košiciach. Špeciálnu cenu – výlet do Bruselu pre celú triedu vybojovali Timea Somorová z Gymnázia Trstená, Iveta Ratajská zo SZŠ Bratislava-Petržalka a Andrea Miškocová z Gymnázia Humenné.

Po tretíkrát bola udelená aj cena Knižný Anjel, na ktorú študenti navrhovali knihovníkov či učiteľov slovenského jazyka, ktorí podporujú záujem o čítanie. Z 2 868 nominovaných Knižných anjelov si absolútnu jednotku vybojovala Andrea Grajzová z MŠ Šaštín Stráže.

vkds

Na projekte spolupracuje Bratislavský kraj s kníhkupectvom abcknihy.sk, partnermi sú vydavateľstvo IKAR a nakladateľstvo RAABE.

cenyvkds

Všetkým výhercom srdečne blahoželáme!