Články

RAABE partnerom slovenčinárskej konferencie

RAABE partnerom slovenčinárskej konferencie

Už 23. mája 2015 sa bude v Nitre opäť hovoriť o slovenčine. Tretí ročník neformálnej slovenčinárskej konferencie s názvom 3bodky podporilo tento rok aj odborné nakladateľstvo Dr. Josef Raabe Slovensko, s. r. o., ktoré vydáva odborné publikácie aj pre učiteľov slovenského jazyka a literatúry a tiež pracovné zošity z tohto predmetu pre žiakov základných škôl.


„Slovenčina nie je len o suchých gramatických javoch alebo povinnom čítaní. Vie byť aj zaujímavá, pútavá, uvoľnená a hravá. Presne v takomto svetle sa bude o našom jazyku hovoriť opäť v Nitre," sľubujú organizátori tohto podujatia, ktorí stoja za projektom milujemeslovencinu.sk. Stránka je určená všetkým, ktorí majú radi slovenský jazyk, nezáleží na tom, či s ním pracujú profesionálne alebo nie.

O čom budú 3bodky?
Ako po minulé roky, aj tentoraz sú rečníkmi odborníci v jednotlivých slovenčinárskych oblastiach. Prekladateľské zákutia má preskúmané Emília Peréz, ktorá porozpráva o strastiach a slastiach titulkovania a dabingu. Profesor Erich Mistrík zase ukáže spojenie slovenčiny a estetiky. Skúsený lektor a edukátor Oliver Jakubík odhalí, prečo je komunikácia našou hlavnou potrebou. Profesor Ľubomír Kralčák dešifruje Konštantínov kód a Veronika Pizano účastníkov konferencie prenesie späť do modernej doby svojou prednáškou o dvojzmysloch v reklame. Rok Ľudovíta Štúra si milovníci slovenčiny pripomenú vďaka Tomášovi Ulejovi a jeho prezentácii projektu Ľudo Slovenský.
Každý z rečníkov bude okrem dopoludňajšej prednášky viesť aj popoludňajší workshop, kde si s menšou skupinkou účastníkov overia funkčnosť svojich teoretických prednášok v praxi.
Prednáškami a workshopmi sa však slovenčinársky deň neskončí. Podvečer bude pre účastníkov pripravená slovenčinárska tombola. Zlatým klincom večera bude koncert kapely Požoň Sentimentál a posedenie pri pohári dobrého vína.

Hlavným partnerom konferencie je Katedra slovenského jazyka FF UKF v Nitre, partnermi sú Lexika – preklady a tlmočenie, Albatros Media a tiež odborné nakladateľstvo Dr. Josef Raabe Slovensko.

Viac informácií o konferencii 3bodky nájdete tu: http://3bodky.milujemeslovencinu.sk/