Články

Tretia zmena v preskripcii liekov priniesla protichodné reakcie

Tretia zmena v preskripcii liekov priniesla protichodné reakcie
Medzi návrhmi je delegované predpisovanie v trvaní jedného roka aj možnosť rozšíriť poverenie na špecialistov


Legislatíva

Ministerstvo zdravotníctva sa v novele zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach snaží vyriešiť problémy s predpisovaním liekov, ktoré nastali zrušením delegovanej preskripcie. Po poslaneckej iniciatíve platnej od januára a februárovom rozhodnutí ministerstva ide o tretí pokus upraviť predpisovanie liekov. Rezort navrhuje, aby poverenie na predpis lieku, zdravotníckej pomôcky alebo dietetickej potraviny bolo možné udeliť najviac na obdobie 6 mesiacov. „Predpisujúci lekár môže po vzájomnej dohode poveriť predpisovaním iného lekára v rovnakom alebo inom špecializačnom odbore,“ uvádza sa v návrhu zákona, ktorý by mal byť podľa ministerstva platný od marca 2023.

Návrat delegovanej preskripcie odmieta Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska (SVLS), ktorá bola iniciátorom januárovej zmeny o zrušení poverení na predpisovanie liekov. Nesúhlasí s udeľovaním poverení medzi poskytovateľmi ambulantnej zdravotnej starostlivosti s tým, že to nemá žiadnu medicínsku ani právnu oporu. „Nikde v krajinách Európskej únie ani nikde na svete neexistuje presúvanie pacientov medzi poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti z dôvodu preskripcie,“ upozorňuje SVLS.

Podľa stanoviska SVLS je neakceptovateľné, aby všeobecní lekári suplovali prácu iných lekárov a boli na nich prenášané bazálne povinnosti iných ambulantných poskytovateľov vrátane nimi indikovanej vlastnej preskripcie súvisiacej s vykonanou diagnostikou a liečbou.

„Z dôvodu maximálnej medicínskej bezpečnosti pacienta a dostupnosti liečby je nevyhnutné, aby mal pacient predpísané všetky lieky indikované príslušným lekárom vždy po aktuálnom vyšetrení a v prípade chronickej medikácie aj formou REPETATUR receptu až do plánovaného kontrolného vyšetrenia,“ argumentuje SVLS.

Slovenská spoločnosť všeobecného praktického lekárstva navrhuje ponechať inštitút poverenia, no len na poverenie predpisovania liekov. „Delegácia predpisu zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín je pre správny postup vystavenia poverenia a jeho správnu exekúciu na strane povereného lekára – zvyčajne všeobecného lekára – extrémne komplikovaná a v praxi dochádza k zbytočným chybám. Z toho dôvodu a vzhľadom na možnosť využitia opakovaného predpisu pri predpise pomôcok a potravín navrhujeme, aby delegácia prichádzala do úvahy len pri humánnych liekoch,“ vysvetľuje odborná spoločnosť.


Ročná platnosť

Slovenská lekárska komora navrhuje predĺžiť možnosť poverenia na 12 mesiacov a povinnosť predpisovať preskripčne obmedzené lieky všeobecnými lekármi na základe poverenia špecialistu. „Navrhujeme čiastočne sa vrátiť k právnej úprave predpisovania preskripčne obmedzených liekov spred decembra 2021 s tým, že poverenie by sa realizovalo vytvorením preskripčného záznamu. Špecialista by prvý predpis liekov vykonal sám a následne by na základe špecialistom vytvoreného preskripčného záznamu predpisoval všeobecný lekár. Ak by pacient počas platnosti poverenia bol na vyšetrení u špecialistu, špecialista liek predpíše, čím zároveň vydá nové poverenie, ak liek predpíše formou preskripčného záznamu,“ odôvodňuje lekárska komora.

S rovnaký návrhom predĺžiť platnosť poverenia na predpisovanie liekov na 12 mesiacov prišla Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR. „Tento krok pomôže lekárom aj pacientom. Okrem toho je neustály tlak na šetrenie v ŠAS, čomu navrhovaná lehota 6 mesiacov odporuje a vyvolá množstvo návštev u špecialistov. Upozorňujeme, že repetatur sa nedá použiť pri každom pacientovi, najmä starší pacienti strácajú prehľad a nevyzdvihnú si včas lieky od rôznych špecialistov v stanovenom intervale. Problém vzniká aj pri častých zmenách kategorizácie,“ upozorňujú zamestnávatelia v zdravotníckom sektore.


Aj zdravotná poisťovňa Dôvera odporúča predĺžiť obdobie delegovanej preskripcie na 12 mesiacov z dôvodu zjednodušenia prístupu k liečbe pacientov, ktorí sú dlhodobo stabilizovaní na rovnakej farmakoterapii. „Ide o návrat do stavu, ktorý bol dlhodobo zaužívaný v terapeutickej praxi a ktorý zosúlaďuje obdobie delegovanej preskripcie s možnosťou predpisovania liekov aj zdravotníckych pomôcok na opakovaný recept,“ odôvodňuje Dôvera.


ŠAS

Slovenská kardiologická spoločnosť žiada zo zákona vypustiť slová „po vzájomnej dohode“, aby sa dohoda pri prvom poverení na 6 mesiacov nevyžadovala. „Vzájomná dohoda pri poverení preskripciou je v rutinnej praxi, už len z časového hľadiska, prakticky nerealizovateľná, nie je vymožiteľná a nie je kontrolovateľná. Preto považujeme za vhodné kompromisné riešenie, ktoré môže vyhovovať všetkým zainteresovaným,“ odporúča kardiologická spoločnosť.

Argumentuje tým, že v súčasnosti menej ako 200 kardiológov robí preskripciu, ktorá by mohla byť čiastočne pokrytá približne 2 700 všeobecnými lekármi pre dospelých. „Kardiológovia sa v súčasnosti asi 2 hodiny denne venujú preskripcii liekov vyžadovaných pacientmi po telefóne, čo znižuje dostupnosť aj tak zle dostupnej kardiologickej starostlivosti. Ak je pacient na odbornom vyšetrení, odborný lekár má vystaviť recepty na lieky, ktoré predpisuje. Veľa pacientov vzhľadom na tlak na odborné vyšetrenie chodí na kontroly raz za 9 – 12 mesiacov. Pacient sa v repetatur preskripcii stráca a nestačí si vybrať recepty od rôznych odborníkov vo vymedzenom čase. Opakovane sa stáva, že VLD odmieta preskripciu aj bežných preskripčne neviazaných liekov, ktoré pacient užíva roky a boli pred rokmi (napr. na hypertenziu) indikované odborným lekárom,“ tvrdí Slovenská kardiologická spoločnosť.


Konflikty

Podľa hlavnej odborníčky MZ SR pre všeobecné lekárstvo MUDr. Adriany Šimkovej, PhD., aktuálna zmena zákona o liekoch vyhrocuje už aj tak vybičované vášne, ktoré sú už takmer rok predmetom konfliktov medzi jednotlivými špecializáciami, hoci by nemuseli byť. „Novelu novely odôvodňujeme okrem iného aj tým, že pacienti sa ‚nevedia dostať k svojim liekom‘. Určite vznikli problémy, výpadky. Ale už dnes napríklad máme možnosť cez tzv. vynútený zápis predpísať aj preskripčne obmedzený liek bez odporúčania, po novom poverenia. Osobne to využívam a žiaden môj pacient neostal bez adekvátnej liečby,“ argumentuje hlavná odborníčka. Aktuálne prebieha vyhodnocovanie pripomienok a rozporové konanie, po ktorom má novela ísť na rokovanie vlády a následne do parlamentu.


Zdroj: SITA (Zdravotnícke noviny)