Články

Deti z Ukrajiny potrebujú intenzívnu podporu

Deti z Ukrajiny potrebujú intenzívnu podporu
Ministerstvo školstva by podľa analytika malo vytvoriť systém, ktorý by umožnil, aby v školách pôsobili ukrajinsky hovoriaci pedagogickí asistenti, ako aj školskí psychológovia.


Zabezpečenie intenzívnej podpory pre deti z Ukrajiny, presadenie viacerých reforiem z plánu obnovy, ale aj venovanie sa platom ľudí pracujúcich v školstve sú témami, ktorými by sa malo ministerstvo školstva venovať v roku 2023. Pre TASR to uviedol analytik Centra vzdelávacích analýz Michal Rehúš.

"V tomto roku bude treba konečne zabezpečiť intenzívnu podporu pre deti z Ukrajiny. Viaceré z nich pravdepodobne stále nenavštevujú naše školy. Tie, ktoré do škôl chodia, stále dostatočne neovládajú slovenčinu," poznamenal analytik. Ministerstvo školstva by preto podľa neho malo vytvoriť systém, ktorý by umožnil, aby v školách pôsobili ukrajinsky hovoriaci pedagogickí asistenti, ako aj školskí psychológovia. "Zároveň treba školám zabezpečiť ľudí, ktorí by mohli deťom z Ukrajiny poskytovať kurzy slovenčiny počas bežného vyučovania. Vyriešiť treba aj prijímanie detí z Ukrajiny na stredné školy, pretože jazyková bariéra im môže brániť, aby sa dostali na gymnáziá či iné stredné školy," doplnil.

Ďalej bude podľa neho dôležité presadiť viaceré reformy z plánu obnovy, ktoré meškajú. "To si bude vyžadovať aj značné investície zo strany štátu, najmä na posilnenie odborného personálu v školách," povedal. Treba prijať podporné opatrenia pre deti, ktoré musia vo vzdelávaní prekonávať rozličné prekážky, ako aj zmeny v oblasti materských škôl.


TIP PRE UČITEĽOV AJ RODIČOV

Deťom, ktoré neovládajú náš materinský jazyk, prichádzajú aktuálne pomôcky aj z vydavateľstva RAABE, ktoré zábavnou formou prispievajú k jednoduchšiemu osvojeniu si novej slovnej zásoby a tým uľahčujú žiakom cudzincom adaptáciu v bežnej slovenskej škole. Učitelia majú aktuálne už teraz k dispozícii štyri pomôcky. Tie prinášajú ako metodické poznámky pre učiteľov, tak aj pracovné listy pre samotných žiakov a dokonca aj praktické rady pre rodičov. Ako bonus obsahujú obrázkové pexeso so základnou slovnou zásobou v slovenčine.

   


 Pracovné listy s jednoduchými návodmi nielen pre učiteľov, ale aj rodičov.

• Postupné zoznamovanie detí s novými slovami aj pokynmi v slovenčine.

• Množstvo obrázkov pre ľahšie a rýchlejšie zapamätanie.

• Zábavné učenie sa nových slovíčok, tvorba prvých viet v slovenčine, precvičovanie pamäte, grafomotorické zručnosti.


Všetky pomôcky pre cudzincov nájdete v našom eshope TU.