Aktuality

26.08.2014.
Bez známostí dnes pacient nedokáže urobiť v zdravotníctve ani krok. Potrebuje ich už aj na vyšetrenia magnetickou rezonanciou či cétečkom. Ak ich nemá, čaká aj mesiace. Skorší termín nedostanú ani onkologickí pacienti či tí, ktorí trpia silnými bolesťami.
26.08.2014.
Vízie, ako by malo fungovať zdravotníctvo, má. Exminister zdravotníctva Rudolf Zajac už však veľké projekty neplánuje.
26.08.2014.
Lekárske odborové združenie (LOZ) vyzýva Ministerstvo zdravotníctva SR, aby urýchlene pristúpilo k zákonným úpravám, ktoré povedú k výraznému zjednodušeniu spôsobu verejnej kontroly zmlúv medzi zdravotnými poisťovňami a poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti.
23.06.2014.
Rezort zdravotníctva sa rozhodol urobiť poriadky v poplatkoch u ambulantných lekárov, ktoré sú pre pacientov často neprehľadné. Určuje im mantinely, v rámci ktorých si môžu tieto poplatky stanovovať. Analytik Health Policy Institute (HPI) Tomáš Szalay to oceňuje, zároveň však vyjadril pochybnosti o tom, či zmeny budú v praxi aj fungovať.
23.06.2014.
Asociácia súkromných lekárov (ASL) chce pokračovať vo vytváraní jasných pravidiel v oblasti poplatkov. Vypracovala návrh zoznamu výkonov za priamu úhradu, teda tých výkonov, za ktoré si pacient zaplatí sám.
23.06.2014.
Ministerstvo zdravotníctva robí poriadky v neprehľadných poplatkoch ambulantných lekárov. Po novom by tak pacienti mohli mať jasnejšie v tom, za čo od nich môže lekár žiadať peniaze a čo je už neoprávnené.
26.05.2014.
Štvrtinu liekov si ľudia kúpia bez odporúčania lekára. Zaplatia za ne toľko, čo za doplatky na recepty. Lieky máme na Slovensku relatívne lacné, čo však zrejme nie je hlavná príčina, prečo ich kupujeme v porovnaní s inými krajinami tak veľa.
26.05.2014.
Ročne u nás zomrie na rakovinu hrubého čreva a konečníka 1 700 ľudí. Štyri pätiny pacientov prídu k lekárovi v poslednom štádiu ochorenia. Ak by prišli včas, mali by 95-percentnú šancu sa vyliečiť. V počte týchto ochorení aj úmrtí je Slovensko v Európe v prvej päťke.
26.05.2014.
Povinné zavedenie registračných pokladníc v ambulanciách by zmenilo poskytovanie zdravotnej starostlivosti na obchodnú činnosť. Myslí si to Asociácia súkromných lekárov (ASL) a Slovenská komora zubných lekárov (SKZL), ktoré s návrhom zaviesť pokladnice v ordináciách zásadne nesúhlasia.
25.04.2014.
Ak zaplatíte lekárovi poplatok za prednostné vyšetrenie, namiesto príjmového dokladu vám možno už čoskoro vydá bloček z registračnej pokladnice. Ministerstvo financií naznačuje, že lekári nepriznávajú štátu celú sumu, ktorú na poplatkoch od pacientov vyberú.