Články

Päť miliónov pre materské školy!

Päť miliónov pre materské školy!
Sumou päť miliónov eur chce Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVŠ) SR pomôcť samosprávam so zabezpečením miest v materských školách pre päťročné deti, ktoré v septembri nastupujú do MŠ. Šéf rezortu Branislav Gröhling (SaS) považuje povinné predprimárne vzdelávanie detí od piatich rokov za správne a aj takto ho chce podporiť.

Rezort ozrejmil, že na pomoc rodičom a samosprávam vyhlási rozvojový projekt "Predškoláci" v hodnote dva milióny eur. Financie budú môcť podľa jeho slov zriaďovatelia použiť na vybavenie nových tried a priestorov pre povinné predprimárne vzdelávanie. "Pôjde najmä o učebné pomôcky a didaktické hračky, ale tiež nábytok či vybavenie kúpeľní a spální. Na jednu novú triedu vyjde približne 10.000 eur," poznamenalo ministerstvo.

Ďalšie tri milióny eur chce rezort poskytnúť samosprávam na pokrytie personálnych nákladov v približne 200 nových triedach v období od septembra do decembra 2021. Ministerstvo poznamenalo, že vzhľadom na spôsob výpočtu podielových daní totiž mestá a obce ešte nebudú mať na účtoch dostatočné zdroje na zabezpečenie povinného predškolského vzdelávania. 

Minister tvrdí, že povinné predprimárne vzdelávanie znižuje mieru opakovania ročníka, znižuje predčasné ukončenie školskej dochádzky a deťom napomáha. "Taktiež im pomôže pripraviť sa a uspieť na základnej škole, zlepšuje ich sociálne a emocionálne zručnosti. Preto jeho zavedenie vo veku od piatich rokov dieťaťa podporujeme a považujeme za správne," zdôraznil Gröhling.

Rezort pripomenul, že povinné predprimárne vzdelávanie schválila ešte predošlá vláda v roku 2019 a samosprávy mali dva roky na prípravu budovania kapacít. "Napriek tomu si je ministerstvo školstva vedomé, že niektoré mestá a obce by mohli mať problém s potrebnými kapacitami pre predškolákov," dodal. 


Odborné nakladateľstvo RAABE práve v súvislosti s povinným predprimárnym vzdelávaním zaradilo aktuálne do svojej ponuky nové tituly, ktoré majú pomôcť pri zavádzaní povinného predprimárneho vzdelávania do praxe. Pre riaditeľov materských škôl, ale aj zriaďovateľov a rodičov vyšla nedávno v RAABE odborná brožúra s názvom Povinné predprimárne vzdelávanie v praxi, ktorá prináša komentáre k zákonom, vysvetlenia a príklady pre školy, zriaďovateľov aj rodičov.

Čitateľ sa dozvie, čo v praxi znamená povinné predprimárne vzdelávanie, pre aký vek detí je určené, čo znamená pre zákonných zástupcov, učiteľky, riaditeľky i zriaďovateľov. Predložená metodická príručka je koncipovaná tak, aby uľahčila orientáciu v zákonných predpisoch. Každú kapitolu aj podkapitolu aj preto k citovanému všeobecne právnemu predpisu dopĺňajú komentáre a vysvetlenia. Všetko so zámerom lepšieho porozumenia povinnostiam a podrobnostiam, z ktorých riaditeľka vychádza a ktoré jej pomôžu pri konkrétnych problémoch súvisiacich s realizáciou povinného predprimárneho vzdelávania.

Kniha ponúka prehľadnú orientáciu v legislatíve, jej zrozumiteľný výklad a vysvetlenie postupov ich aplikácie v praxi. Zorientuje vás v problematike financovania povinného predprimárneho vzdelávania, prijímania detí, ukončovania povinného predprimárneho vzdelávania, v možnostiach individuálneho vzdelávania, v aplikácii správneho poriadku v praxi, v ospravedlňovaní neprítomnosti dieťaťa, v pokračovaní plnenia alebo naopak vo výnimkách z plnenia povinného predprimárneho vzdelávania. Dozviete sa, ako konať v prípade nedbania povinnosti plnenia povinného predprimárneho vzdelávania aj o zmenách v kompetenciách riaditeľov materských a základných škôl. 



V ponuke je tiež celkom nový súbor pracovných zošitov pre predškolákov Kuliferdo ide do školySada pracovných zošitov pre predškolákov, ktoré pripravia na školu naozaj po všetkých stránkach. Tvoria užitočnú pomôcku na zistenie a rozvíjanie školskej pripravenosti detí. Sú určené pre deti vo veku 5 až 7 rokov.

Obsahujú tri pracovné zošity plné pracovných listov, prostredníctvom ktorých rodičia a učitelia zistia a budú rozvíjať školskú pripravenosť dieťaťa.

Úlohy v pracovných zošitoch sú koncipované tak, aby rozvíjali všetkých desať oblastí školskej pripravenosti: Pohyb, Samostatnosť, Motorika, Vnímanie, Tvorivosť, Myslenie, Pravidlá, Jazyk a reč, Vedomosti a Pamäť. 

  • Prinášajú úlohy, ktoré sú vyžadované od detí v súvislosti s prípravou na nástup do základnej školy. 
  • V jednotlivých tematických oblastiach je pripravených niekoľko úloh, ktoré by dieťa malo splniť.
  • Za každou časťou sa nachádza vyhodnotenie, prostredníctvom ktorého sa rodič alebo učiteľ dozvie úroveň pripravenosti dieťaťa do školy. 




Pre predškolákov s ADHD vznikla celkom nová dvojica pracovných listov s názvom Kuliferdo – Predškolák s ADHD. Prinášajú pracovné listy rozvíjajúce pozornosť a medziľudské vzťahy pre deti s ADHD. Ponúkajú osvedčené návody a postupy, ako správne pracovať s deťmi s poruchou pozornosti a s hyperaktivitou ešte pred nástupom do školy. Rozoberajú najčastejšie témy, ktoré súvisia so správaním dieťaťa s ADHD.Ku každej z tém prinášajú ilustratívny príbeh, na ktorý nadväzujú návrhy, ako porozumieť dieťaťu s ADHD a ako s témou pracovať.

Prvý pracovný zošit má zameranie na rozvoj pozornosti, druhý na správanie a komunikáciu detí s ADHD.


 





Zdroj: TASR, RAABE